Child o misiji: Bruselj se nadeja rešitev za dobrobit ljudi

Prejšnji teden je Slovenijo obiskal Patrick Child, vodja Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do 2030. Seznanil se je s tem, kako slovenska misijska mesta – Kranj, Ljubljana in Velenje – napredujejo pri pripravi podnebne pogodbe, s katerimi izzivi se pri tem srečujejo, ter kako jim država in EU lahko pri tem pomagata.

 

V sredo dopoldan se je Patrick Child, namestnik generalnega direktorja za okolje v Evropski komisiji in vodja Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do 2030, na delovnem srečanju v ljubljanski mestni hiši srečal z županom Kranja Matjažem Rakovcem, ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem in županom Velenja Petrom Dermolom. Na srečanju se jim je pridružil tudi minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek, predstavnica Ministrstva za naravne vire in prostor, člani Predstavništva Evropske komisije v RS in drugi.

 

Child obiskuje evropska mesta, ki so v misiji, ter se s predstavniki države in regionalnih institucij pogovarja glede napredka mest pri razogljičenju, se seznanja z izzivi, ki jih imajo pri doseganju zastavljenih podnebnih ciljev. Pri tem iščejo rešitve oziroma možnosti za pogovor o izzivih in sodelovanju z nacionalnimi institucijami tudi v prihodnje.

 

Trenutno je sicer naloga mest v misiji pripraviti podnebno pogodbo (Climate City Contract - CCC), ki zajema podroben akcijski načrt razogljičenja mesta do 2023, in investicijski načrt, ki podpira izvedbo začrtanih ukrepov, ter jo oddati v pregled konzorciju NetZeroCities in Evropski komisiji.

 

V Kranju nameravajo podnebno pogodbo oddati 15. marca prihodnje leto, trenutno so v zadnji fazi priprave akcijskega načrta in tik pred podpisom zaveze ključnih deležnikov za izvajanje oziroma upoštevanje načrtovanih ukrepov za znižanje ogljičnega odtisa. »Izzivi seveda so, a kljub temu verjamem, da bomo spomladi 2024 iz Bruslja dobili potrditev, da smo pravi poti. Ker smo prestolnica Gorenjske, pa bomo svoje izkušnje delili tudi z ostalimi 17 sosednjimi občinami,« je povedal Rakovec.

 

Child je izrazil zadovoljstvo, da so vsa tri slovenska mesta vzpostavila slovensko partnerstvo in zato tvorno sodelujejo pri pripravi in izvedbi dokumentov ter tudi pilotnem projektu UP-SCALE, si izmenjujejo dobre prakse in bodo ves čas Misije spodbujala tudi druga slovenska mesta k izvajanju podnebnih ukrepov. »V Bruslju bomo veseli vsakršne strategije, ki bo pripomogla k doseganju podnebnih ciljev in s tem k dobrobiti za ljudi. Mesta so pri tem ključna, denar in tehnologija sta na voljo, idej, kot vidim, vam ne manjka,« je dejal Child potem, ko so župani na kratko predstavili, kaj so na področju trajnosti in pametnih rešitev že naredili, kaj pa še nameravajo v bližnji prihodnosti.

 

 

Fotografiji Nik Rovan

Kategorije:
domov aktualno