Digitalna preobrazba v Kranju je (lahko) vzor

»Kranjski projekt pametne kartice je edinstven v Evropi in eden redkih tako ambicioznih na svetu,« je bilo slišati na torkovem dogodku Slovenia Takes Leadership in Digitalisation/Slovenija prevzema vodstvo v digitalizaciji v organizaciji Veleposlaništva ZDA v Sloveniji in družbe Visa.

 

Župan Matjaž Rakovec je bil edini župan med povabljenimi na razpravo o izzivih, s katerimi se sooča Slovenija in kako je digitalizacija lahko pri tem v pomoč, na njej so sodelovali še državna sekretarka z Ministrstva za digitalno preobrazbo RS, dr. Aida Kamišalić Latifić, direktorica Združenja bank Slovenije, Stanislava Zadravec Caprirolo, direktor Bankarta in član svetovalne skupine za digitalni evro pri Evropski centralni banki (ECB), Aleksander Kurtevski, direktor Vise za Bolgarijo, Romunijo, Hrvaško in Slovenijo, Catalin Cretu, direktor javnih zadev za CEE regijo pri Visi, Konrad Ślusarczyk, in Ajša Vodnik, izvršna direktorica AmCham Slovenija in predsednica AmChams in Europe.

 

»Pomembno je, da imaš vizijo – mi smo jo pred štirimi leti imeli in smo ves ta čas aktivno na poti digitalne preobrazbe. Zdaj smo skoraj na cilju dveh res pomembnih projektov: aktivno razvijamo podatkovno digitalno platformo in mestno kartico, kakršne v Sloveniji še nismo imeli. Trenutno jo testiramo v ožjem krogu, plačilna in identifikacijska funkcija brezhibno delujeta, v ozadju pa intenzivno potekajo procesi, da se v njen sistem umesti še dostop do čim večjega nabora mestnih storitev. Vzporedno s tem bomo razvijali še bonitetni sistem, in to tudi z zasebniki ponudniki, katerega cilj je poleg ugodnosti za imetnike kartice pri uporabi mestnih in drugih storitev, tudi nagrajevanje oziroma motiviranje njihovih vsakodnevnih trajnostnih dejanj.

 

Zakaj je pomembno zbirati in analizirati podatke o procesih in aktivnostih mesta? Ker to pomeni, da se odločitve za upravljanje mesta ne sprejemajo ‘na pamet’, pač pa so podprte s podatki, obenem pa tudi z vključevanjem oziroma sodelovanjem občank in občanov s predlogi, glasovanji … prek digitalnih komunikacijskih kanalov. To pomeni bolj optimalno upravljanje mesta in boljše mestne storitve, izboljšanje kakovosti življenja v občini na splošno in tudi v smeri trajnostnega razvoja – enako ali večje udobje z manjšo porabo naravnih virov in energije – s pomočjo uporabnih digitalnih rešitev.

 

Zdaj vidimo, da smo se pred leti pravilno odločili: vsi deli se zdaj združujejo, mestna kartica s digitalno platformo, tudi Evropa nas je umestila v 'klub' elitnih pametnih mest, ki so lahko vzorčni primer za ostala mesta v EU, Kranj bo kot eno od 112 evropskih mest v Misiji 100 podnebno nevtralnih in pametnih evropskih mest do leta 2030 tudi  zgled za razogljičenje in digitalizacijo za druga mesta v EU, da jim ta cilj uspe doseči vsaj do leta 2050.

 

Prepričan sem, da bo sistem pametnih mestnih kartic, kot ga izvajamo mi, odlična referenca za Viso in se bo poleg digitalne platforme izkazal kot dobra praksa tudi za druga mesta in države.

 

Je pa, da postanejo vsa slovenska mesta in občine v čim večji meri pametna, bistvenega pomena sodelovanje na regionalni, nacionalni ravni in ravni EU – za izmenjavo znanja, izkušenj in dobrih praks. Pomembna pa je tudi finančna podpora države; v Kranju smo projekte digitalne preobrazbe večinoma financirali sami. Dobra novica je, da ima Slovenija v sedanji finančni perspektivi 2023–2027 kar 750 milijonov evrov, namenjenih digitalni preobrazbi in to lahko brez dvoma zagotovi velik zagon digitalnega razvoja v državi.«

Kategorije:
aktualno