Izvedeni projekti Mestne občine Kranj v letu 2024
Župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec je na srečanju z mediji ob koncu leta postregel z izvedenimi projekti in investicijskimi načrti za leto 2025. Tudi letos so na občini poskrbeli za premike, ki so prej dolga leta stala na nepremični točki.
Po lanskih poplavah, v katerih je rekordno visoka deroča Sava poškodovala betonski ovoj kanalizacijske cevi, pritrjene na planiški most, je Mestna občina Kranj (MOK) ta mesec na terenu začela s celovito rekonstrukcijo Savske ceste, ki vključuje tudi izgradnjo novega mostu pri Planiki. Ta bo poldrugi meter višji od obstoječega in za 10,5 metra širši. Omogočal bo dvosmerni promet, kar doslej ni bilo mogoče. Če bo vse teklo po načrtih, bo nov most zgrajen novembra 2025. Trenutno izvajajo rekonstrukcijo ceste Savska loka, most pa bodo začeli graditi januarja 2025. Ta infrastrukturni projekt, vreden devet milijonov evrov, je eden od pogojev, da bo Stanovanjski sklad RS lahko zgradil novo sosesko z 270 stanovanji.
Dolga leta je potreboval obnovo tudi most čez Savo na Ljubljanski cesti. Dela so se zavlekla že lani zaradi ujme, ki je poškodovala gradbene odre. Obnovo je letos podaljšalo še deževno obdobje. Od junija ima Kranj nov, varen, moderen most z dvosmerno kolesarsko povezavo med starim mestnim jedrom in železniško postajo. Hkrati je MOK obnovila podvoz v Savski loki (vrednost tega dela 455.000 evrov), kjer se lahko srečata dve tovorni vozili, kar prej ni bilo mogoče. Vrednost investicije je bila slabe tri milijone evrov, preplastitev krožišča pod Jelenovim klancem in Ljubljanske ceste pa 277.000 evrov. Za obnovo mostu je MOK pridobila dobrih 800.000 evrov od Republike Slovenije in Evropske unije iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Nič več degradirano območje, novi dom za starejše in investicije v šole
Degradiranega območja med avtobusno postajo in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje od letos ni več. Kranj je pridobil 7500 m2 velik park, Bleiweisov park, in kolesarsko pot, ki povezuje Gosposvetsko ulico z Bleiweisovo cesto. Vrednost investicije je bila dobrih 1,1 mio evrov, sredstva sofinanciranja pa dobrih 263.000 evrov. Zraven parka se nahajajo zemljišča (2959 m2), kjer je stala tudi zapuščena vila. Spomladi je zemljišča odkupila MOK, jeseni pa je odstranila ta propadajoči objekt. MOK se resnično trudi, da bi v kratkem dobili uporabno dovoljenje za park.
Pomemben premik v letu 2024 je tudi pravnomočno gradbeno dovoljenje za novi dom za starejše na Zlatem polju, v katerem bo prostor za vsaj 150 oseb. Imel bo tudi varovani oddelek za osebe z demenco. Ocenjena vrednost gradnje novega doma, ki naj bi se začela leta 2025, znaša skoraj 20 milijonov evrov in je v pristojnosti Ministrstva za solidarno prihodnost.
MOK je letos začela dozidavo, nadzidavo in rekonstrukcijo OŠ Helene Puhar Kranj (1,8 milijona evrov z opremo). V teku je obnova nekdanje trgovske šole, v kateri bo prihodnje šolsko leto podružnica OŠ Jakoba Aljaža Kranj. Vrednost investicije je dober milijon evrov. Za dozidavo Podružnične šole Kokrica pa je pridobila pravnomočno gradbeno dovoljenje; še letos bo objavila razpis za izbiro izvajalca del.
Urejanje cest in sanacije po lanskih poplavah
MOK je letos obnovila 600 metrov lokalne ceste v Hrastju in uredila priključek na glavno cesto Šenčur–Kranj v vrednosti slabih 800.000 evrov. Temeljita obnova ceste je pogoj za pridobitev uporabnega dovoljenja za novo komunalno in cestno infrastrukturo za Poslovno cono Hrastje. Za gradnjo slednje je MOK prejela eno ponudbo za izvedbo del. Ta je trenutno v pregledu.
Potem ko je MOK v prejšnjih letih rekonstruirala dva odseka med naseljema Breg ob Savi in Mavčiče, in sicer v Mavčičah in skozi Praše, so letos zabrneli stroji še na tretjem – na odseku med Bregom ob Savi in Jamo. Celotna investicija je vredna 800.000 evrov.
Ena od pomembnejših investicij pri cestnih pridobitvah je prestavitev Pševske ceste v vrednosti 850.000 evrov. Pot proti Joštu po koncu gradnje ne bo več vodila med hišami, promet bo bolj tekoč in predvsem ne bo več moteč za stanovalce.
MOK je letos na Rupi končala drugo fazo gradnje vodovodnega in kanalizacijskega omrežja v vrednosti slabih 300.000 evrov. Prihodnje leto je v načrtu še zadnja faza.
Na Planini med toplarno in nakupovalnim središčem Supernova Qlandia je občina začela graditi javno parkirišče, ki naj bi ga najbolj uporabljali tamkajšnji stanovalci. Naslednji korak bo povezovalna cesta od toplarne do nakupovalnega središča in novo krožišče pri toplarni. Vrednost celotne investicije je 750.000 evrov. MOK se je letos lotila tudi priprave občinske celostne prometne strategije. S tem bo nadgradila obstoječo iz leta 2017.
MOK širi parkirne površine na parkirišču Huje, dela so se že začela. Na voljo bo 39 novih parkirnih mest, z obstoječih 144 se bo številka povišala na 183.
Lanske poplave so pustile posledice tudi v Kranju. Med sanacijami, ki jih je izvedla MOK, so bile gradnja novega mostu preko potoka Besnica na Brsc v Zgornji Besnici, sanacija poškodovanega iztočnega kanala meteorne kanalizacije v Predosljah skupaj z zavarovanjem brežine, začasna sanacija plaza pod cesto Pševo–Javornik in priprava projektne dokumentacije za dokončno sanacijo. Direkcija Republike Slovenije za vode opravlja nekaj pomembnih sanacijskih in vzdrževalnih del v strugi Kokre in na sotočju Rupovščice in Kokre. Pripravila je tudi dokumentacijo za protipoplavno ureditev glavne struge Rupovščice in potoka z Brda na območju Kokrice.
Zdravstvo in stanovanja
Cilj župana Matjaža Rakovca je v občini obdržati čim več mladih. Tudi zato MOK nudi podporo investitorjem v stanovanjsko gradnjo in si prizadeva pridobiti 1000 novih stanovanj na območju občine v prihodnjih nekaj letih. Zadnja, letošnja pridobitev je nov stanovanjski blok v Stražišču, na mestu, kjer je dolga leta propadal samski dom. Trenutno se gradi na Zlatem polju in območju nekdanje mlekarne (Kranjska iskrica).
MOK si prizadeva tudi za čim boljši dostop do primarne zdravstvene oskrbe. V prostorih v prizidku zdravstvenega doma, ki jih je lani kupila s sredstvi osnovnega zdravstva Gorenjske (1,4 milijona evrov za 470 m2), je letos omogočila delovanje treh novih ambulant – ene družinske in dveh pediatričnih.
Za projekt Severna vrata, ki obeta moderen zdravstveni center na Zlatem polju (objekt z 9000 m2 uporabnih površin in najmanj 200 parkirnimi mesti v podzemni garaži) je MOK s podjetjem Dolnov podpisala pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu (30 milijonov evrov).
MOK čaka na odločitev Vlade RS, kje bo stala regijska bolnišnica na Gorenjskem. Verjamejo, da bo to v Kranju, saj bi bolnišnica na Zlatem polju predstavljala najhitrejšo in najbližjo lokacijo za povprečnega Gorenjca. Kranj namreč s sosednjimi občinami predstavlja daleč največjo gostoto ljudi in poselitve na Gorenjskem. Bolnišnica v Kranju bi torej ponudila najboljšo možno rešitev za čim večje število ljudi.
Evropska sredstva, zeleno in pametno mesto
Občina je v zadnjih dveh letih uspešno zaključila vse projekte iz stare finančne perspektive sofinanciranja z državnimi in evropskimi sredstvi, v kateri je počrpala več kot 20 milijonov evrov. Ta čas se prijavlja na nove razpise in ima trenutno za več kot 24,5 milijona evrov sofinancerskih sredstev prijavljenih projektov.
MOK se je izkazala s pripravo akcijskega in investicijskega načrta razogljičenja v okviru Misije podnebna nevtralna in pametna mesta do leta 2030. Župan Matjaž Rakovec je oktobra v Strasbourgu prejel uradno potrdilo o uspešno pripravljeni podnebni pogodbi – znak misije Evropske unije. Na poti do pametnega in podnebno nevtralnega mesta bo imela pomembno vlogo tudi mestna digitalna podatkovna platforma z aplikacijo za občane Pametni Kranj ter mestna kartica CeKR, plačilna in identifikacijska kartica, osnovana na mednarodnem plačilnem sistemu Visa, ki je brezplačna za vse občanke in občane Kranja. Uporabniki lahko med drugim z njo dostopajo do mestnih storitev, kot so mestni avtobusi, izposoja koles, knjig … Uspešno napreduje tudi evropski pilotni projekt UP-SCALE, katerega cilj je zmanjšati predvsem izpuste v prometu. V kratkem bo znotraj Pametnega Kranja na voljo načrtovalnik poti po Kranju in okolici, mobilna aplikacija, ki bo uporabnikom ponudila vse možne načine potovanja na želeno lokacijo po Kranju in okolici, prednostno okolju bolj prijazne.
Trajnostna prizadevanja MOK uresničuje tudi s postavljanjem sončnih elektrarn in z energetskimi sanacijami. Letos so za oboje v teku razpisi, ki jih bodo začeli izvajati prihodnje leto.
Občinski prostorski načrt
Za postopek sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta številka 4 je MOK začela celovito presojo vplivov na okolje. Ko bo ta končana, bo lahko izvedla naslednjo javno razgrnitev, kar bo predvidoma v prvi polovici leta 2025.
Letos je MOK sprejela krovni dokument Operativnega programa varstva okolja, na podlagi katerega izvaja aktivnosti: skupaj z občani in javnimi službami je našla nelegalne iztoke odpadnih voda v reko Kokro in preprečila nadaljnje onesnaževanje vodotoka. Pomemben zeleni del mesta, kanjon reke Kokre, je z namenom zaščite in sonaravne ureditve razglasila za naravni spomenik. Ker je občini poleg varovanja narave pomembna tudi zaščita kulturne dediščine, je občanom sofinancirala obnovo objektov v zavarovanih območjih.
Dveletni participativni proračun in dan krajevnih skupnosti
Četrto leto zapored so občani imeli možnost predlaganja projektov v okviru participativnega proračuna. Tokrat prvič za dve leti (2025 in 2026). Za posamezno krajevno skupnost so v proračunu občine namenili 48.000 evrov, skupno v dveh letih za 26 krajevnih skupnosti 1.250.000 evrov. Drugo leto zapored je MOK izvedla Dan krajevnih skupnosti; letos jih večina praznuje 60 let od ustanovitve. Tudi zato so na MOK pripravili razstavo Kranj – nekoč in danes. Letos je MOK v krajevnih skupnostih namestila 13 novih defibrilatorjev. V občini jih je zdaj 81 (zemljevid). MOK je opravila tudi nakup z najvišjo vrednostjo, ko gre za gasilska vozila. Z njim so opremili Prostovoljno gasilsko društvo Primskovo v vrednosti 310.000 evrov. V zaključni fazi je dobava gasilskega vozila s cisterno za poklicne gasilce v višini 516.000 evrov.
Mednarodno sodelovanje
Dan mednarodnega povezovanja Kranja se je letos osredotočil na kranjske osnovnošolce. Spoznavali so pobratena in prijateljska mesta skozi kulinariko skupaj z lokalnimi kuharskimi mojstri, šolskimi kuharji in drugimi mentorji. Po dolgih letih je MOK spet vzpostavila izmenjave med Kranjem in prvim pobratenim mestom La Ciotat. MOK je v Parku La Ciotat z Veleposlaništvom Poljske postavila sedmi doprsni kip Prešernovih sodobnikov. Sodelovala je tudi pri strokovni ekskurziji ravnateljev kranjskih osnovnih šol v prijateljsko mesto Pula na Hrvaškem. Na pobudo madžarskega mesta Szekesfehervar pa se je vključila v mednarodni projekt petih mest. Vodstvo MOK je spomladi obiskalo japonsko mesto Fukui, s katerim je nato poleti v Kranju podpisalo pismo o nameri o pobratenju, ki ga bo uresničila prihodnje leto.
Skupaj zmoremo več
MOK šesto leto zapored na pobudo župana začenja dobrodelno akcijo V Kranju dobro v srcu mislimo, ki je namenjena ljudem v stiski. Spomladi je v sodelovanju z Zvezo tabornikov občine Kranj in Komunalo Kranj izvedla 23. čistilno akcijo Očistimo Kranj – Kranj ni več usran, na kateri je 6300 ljudi zbralo skoraj 18 ton odpadkov, tri več kot lani. Tretje leto zapored pa je s prostovoljci in kranjsko enoto Zavoda RS za varstvo narave izvedla delovno akcijo Očistimo Gorenjsko invazivk.
Investicije v letu 2025
Med najvišjimi investicijami v letu 2025 so postavitev sončnih elektrarn in drugih ukrepov za energetsko neodvisnost (7,5 milijona evrov), gradnja infrastrukture v Poslovni coni Hrastje (4,6 milijona evrov) in energetska sanacija občinskih objektov (4,4 milijona evrov). Za celostno ureditev Savske ceste bo treba odšteti 3,25 milijona evrov, za komunalno infrastrukturo Golnik–Mlaka 3,2 milijona evrov, za ureditev prostora med Kidričevo in Bleiweisovo cesto, kjer bodo Severna vrata, pa 2,7 milijona evrov. Med milijonskimi investicijami za leto 2025 je tudi opremljanje aglomeracije Kranj oz. izgradnja manjkajočega kanalizacijskega omrežja (1,85 milijona evrov) in ureditev območja na Planini (1,1 milijona evrov). Obeta se tudi začetek rekonstrukcije Podružnične šole Kokrica in investicija v namakalni sistem Sorško polje.
Mestni svet je na predzadnji letošnji seji sprejel proračun MOK za leto 2025, ki predvideva 94,94 milijona evrov prihodkov in 115,51 milijona evrov odhodkov. Glavne spremembe sprejetega proračuna glede na osnutek so povišanje sredstev za mestno knjižnico, dolgotrajno oskrbo na domu, šport, nakupe gasilskih vozil, ureditev pomožnega nogometnega igrišča v Stražišču, izgradnjo šolske zobne ambulante v OŠ Predoslje in gradnjo vrtca Sonček, pri katerem bo MOK predvidoma v prvi polovici leta 2025 objavila razpis za izvajalca gradbenih del. Ocenjena vrednost investicije je dobrih šest milijonov evrov. Nekaj sredstev je že v tem proračunu namenjenih za začetek projektov, kot je nadhod pri Tušu.
Matjaž Rakovec, župan MOK: »Letos smo veliko gradili. Most, ki povezuje mesto z železniško postajo, je dolga leta čakal obnovo, zdaj ga imamo v novi preobleki. Začeli smo z deli pri celostni rekonstrukciji Savske ceste in gradnji novega mostu pri nekdanji Planiki, kjer je ob lanskih poplavah deroča Sava poškodovala kanalizacijsko cev. Novi bo višji in bojazni za podobne težave, ki bi lahko vodile tudi do ekološke katastrofe, ne bo več. Rešujemo prostorsko stisko v šolah z novimi prostori, naredili smo pomembne premike na področju zdravstva in gradnje stanovanjskih kapacitet. Veseli me potrditev Evropske komisije o naših prizadevanjih na poti do razogljičenja kot tudi to, da smo po dolgih letih sprožili mednarodne izmenjave in skozi projekte mladim omogočamo dragocene mednarodne izkušnje. Pred nami je novo proračunsko obdobje in novi cilji. Želim si, da bi bila pot do izvedenih projektov čim bolj tekoča.«