Dan mednarodnega povezovanja Kranja

 

Mestna občina Kranj se mednarodno mreži že dolga leta. Prvo listino o pobratenju je podpisala leta 1958. Odtlej se je povezovala z raznovrstnimi evropskimi mesti, od leta 2020 naprej pa je sodelovanje na mednarodnem področju razširila tudi na druge celine. Da bi ohranila in okrepila mednarodne vezi, je leta 2023 uvedla dan mednarodnega povezovanja Kranja, ki postaja tradicija.

 

Zakaj dan mednarodnega povezovanja Kranja? Ker je MOK zelo mednarodno aktivna in želi si, da širino mednarodnega sodelovanja občutijo tudi občanke in občani. Ker na ta način vsi skupaj spoznavamo nove kulture, običaje, kraje in ljudi. Ker se – povezujemo, s tem pa razvijamo in širimo obzorja.

 

2024: Mednarodna kuhinja s kranjskimi osnovnimi šolami

MOK je ob 2. dnevu mednarodnega povezovanja Kranja v ospredje postavila kranjske osnovnošolke in osnovnošolce ter jih povezala z lokalnimi kuharicami in kuharji. Skupaj so pripravili jedi držav, v katerih se nahajajo pobratena in prijateljska mesta Kranja. Predstavili so jih na dogodku mednarodna kuhinja. Učenke in učenci devetih kranjskih osnovnih šol so se tako seznanili s francosko, italijansko, britansko, avstrijsko, nemško, madžarsko, turško, ameriško in balkansko kulinariko. Poudarek je bil na lokalnih sestavinah. Na dogodku so degustirali tudi azijske jedi in specialiteti, značilni za Kranj. Preizkušali so se v nagradnem mednarodnem kvizu in mednarodnih kotičkih.

 

 

Matjaž Rakovec, župan: »Skupaj smo otrokom omogočili dragoceno mednarodno izkušnjo, iz katere so se lahko marsikaj naučili. Tudi na tak način širijo pogled na svet. Svet pa – kot vemo – stoji prav na mladih.«

 

 

2023: Mednarodna konferenca Think Green, Go Sustainable (Misli zeleno, deluj trajnostno)

MOK se je ob prvi izvedbi dneva mednarodnega povezovanja Kranja, na katerega je povabila  župane in druge predstavnike svojih pobratenih in prijateljskih mest ter veleposlaništev, osredotočila na mednarodno konferenco Think Green, Go Sustainable (Misli zeleno, deluj trajnostno). Na konferenci, na kateri je bila osrednja govorka priznana klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj, je MOK skupaj z javnimi zavodi slušateljem predstavila trajnostne prakse v občini. Svoje trajnostne aktivnosti pa so predstavili tudi iz tujine. Konference so se udeležili gostje iz 11 držav.

  

V ospredju je bila vključenost Kranja v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 in naziv evropska destinacija odličnosti 2023. Gre za dve pomembni potrditvi, ki ju je Kranj prejel na evropski ravni, in sicer od Evropske komisije leta 2022.

 

Predavatelji so med drugim predstavili trajnostne pristope v turizmu, mobilnosti in krožnem gospodarstvu. Konferenca se je končala z mednarodnimi primeri trajnostnih praks drugih mest. Z risbicami trajnostnih motivov so sodelovali kranjski osnovnošolci, medtem ko so srednješolci na delavnici razpravljali o Kranju kot podnebno nevtralnem in pametnem mestu leta 2030.

 

Župan Matjaž Rakovec je ob tem poudaril pomen mednarodnih povezovanj, izmenjavo izkušenj in dobrih praks ter razumevanje raznolikosti.

 

 

Preberi več: