Operativni program varstva okolja

Kranj, 15. december 2023 – V letu, ki se izteka, je Mestna občina Kranj skupaj z drugimi deležniki pripravila Operativni program varstva okolja. Ta pomemben strateški dokument  opredeljuje okoljske izzive in trajnostno vizijo lokalne skupnosti, postavlja prioritete reševanja okoljskih izzivov, jih finančno in časovno ovrednoti ter določa korake za uresničitev okoljskih ciljev do leta 2030 oziroma 2050. Področje se prepleta in navezuje na številne druge sektorje, kot sta promet in energetika. Pristojni so z dokumentom seznanili mestne svetnike na novembrski seji mestnega sveta.

 

Operativni program varstva okolja predstavlja nadgradnjo preteklih programov s področja varstva okolja na območju Mestne občine Kranj (MOK). Pripravljen je v skladu z Nacionalnim programom varstva okolja, veljavno zakonodajo in drugimi strateškimi dokumenti MOK. Sestavljen je iz strateškega dela, ki se nanaša na obdobje do leta 2050, in izvedbenega za obdobje do leta 2035.

 

Strateški okvir Operativnega programa varstva okolja (OPVO) sestavljajo štirje strateški cilji:

 

 

  • CILJ 1 – Mestna občina z majhnim okoljskim odtisom

Ta vključuje zmanjšanje onesnaževanja, zagotavljanje uravnoteženega prostorskega razvoja, sanacijo degradiranih območij, trajnostno rabo naravnih virov …

 

  • CILJ 2 – Biotsko pestra mestna občina, prilagojena na podnebne spremembe.

Območje občine je biotsko raznovrstno, vendar se že srečuje z izgubo te. Nujno bo treba okrepiti prilagoditve na podnebne spremembe – s tem bo treba začeti takoj.

 

  • CILJ 3 – Vitalna mestna občina s kakovostnim bivalnim okoljem.

Vitalno, varno in perspektivno življenjsko okolje odpira nove razvojne priložnosti in je tudi bolj privlačno za nove prebivalce kot  vlagatelje v trajnostni razvoj. MOK lahko z ukrepi, namenjenimi varstvu okolja, izboljša kakovost bivalnega okolja, hkrati pa doseže pomembne sinergije, povezane s krepitvijo samooskrbe z lokalno pridelano hrano in zdravjem občanov.

 

  • CILJ 4 – Osveščeni in odgovorni občani.

Osnovni gradnik vsake lokalne skupnosti so njeni prebivalci, zato je za učinkovito doseganje ciljev ključno pravočasno ozaveščanje občanov, izobraževanje in njihovo aktivno vključevanje v izvedbo.

 

 

Povzetek analize stanja

 

Strateški dokument vsebuje tudi analizo stanja v občini glede na določene parametre. Po namenski rabi prostora v občini prevladujejo gozdna zemljišča, sledijo kmetijska in stavbna. Razloge za delce PM10 in PM2 v zraku  večinoma pripisujejo večanju motoriziranega prometa, industriji in zastarelim kurilnim napravam. Rezultati monitoringa ekološkega in kemijskega stanja vodotokov kažejo dobro stanje Save in Kokre, vendar dolgoročni trend v letih 2009–2020 nakazuje na postopen upad kakovosti. MOK je na podlagi opaženih občasnih onesnaženj reke Kokre pristopila k izvajanju lastnih meritev z namenom dopolnitve državne mreže monitoringa. Mikrobiološka vzorčenja, ki jih občina izvaja od avgusta 2022 na štirih lokacijah, so potrdila prisotnost enterokokov in bakterije E-coli. Molekularni test je pokazal, da so povzročitelj tovrstnega onesnaženja fekalije človeškega izvora, zato MOK nadaljuje z osveščanjem javnosti o nesprejemljivosti nelegalnih kanalizacijskih iztokov v vodotoke. Glede na letošnje ujme se podrobneje obravnava poplavna območja ob vodotokih Kokra, Kokrica s pritoki, Milka, Sevnik, Žabnica in Trenča. Na podlagi opozorilne karte poplav je teh območij zgolj 1,4 odstotka (209,4 ha). Na območju občine je varovanih 3.422 ha vodovarstvenih območij, ki pokrivajo 22,8 odstotkov površja. Pri kmetijstvu se zaznava občasna nepravilna raba fitofarmacevtskih sredstev in prekomerne količine nitratov. MOK je sicer med vodilnimi občinami v Sloveniji v načrtnem pristopu k energetskim sanacijam javnih objektov. Podatki o povprečni rabi energije v stanovanjih kažejo velik potencial za zmanjšanje te predvsem v zasebnih stavbah. Ključni izziv na področju ogrevanja v občini ostaja zniževanje deleža kurilnega olja in zamenjava zastarelih, neučinkovitih kotlov s sodobnejšimi …

 

 

Ključni okoljski ukrepi

 

Operativni program varstva okolja vsebuje deset ključnih ukrepov, s katerimi bi še izboljšali okoljsko stanje v občini. Cilj MOK – članice misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 in evropske destinacije odličnosti 2023 – je omogočiti še bolj kakovostno bivalno okolje. Kar pa lahko doseže zgolj s povezovanjem z drugimi deležniki prostora in občani.

 

Kategorije:
aktualno