Skoči na glavno vsebino
Za medije

Po 11. redni seji mestnega sveta

Svetnice in svetniki so se na prvi letošnji seji seznanili s projektom misije 100 podnebno nevtralnih pametnih mest ter sistemom mestne kartice CeKR. Sprejeli so odlok o naravnem spomeniku Kanjon reke Kokre, odlok o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta postavitve sončnih elektrarn na mestnih površinah in stavbah, spremenili so odlok o javno-zasebnem partnerstvu za energetsko sanacijo javnih objektov v lasti Mestne občine Kranj (MOK), potrdili elaborat o storitvah in cenah 24-urne dežurne pogrebne službe, sprejeli sklep o načinu in pripravi višine sredstev za participativni proračun za leti 2025 in 2026 ter dali soglasje k ceni storitve pomoči družini na domu. Imenovali so tudi člane sveta Zavoda za turizem in kulturo Kranj.

 

Kadrovske zadeve ­- svet Zavoda za turizem in kulturo Kranj

Svetu Zavoda za turizem in kulturo Kranj (ZTKK) se je iztekel štiriletni mandat. V skladu z Odlokom o ustanovitvi zavoda je Svet Mestne občine Kranj na predlog župana za predstavnika uporabnikov oziroma zainteresirane javnosti imenoval Iztoka Jenka, ki je bil v iztekajočem se mandatu že podpredsednik sveta ZTKK. Za predstavnika MOK izmed javnih uslužbencev mestne uprave MOK je bil izglasovan mag. Marko Čehovin, ki je bil v iztekajočem se mandatu tudi že član sveta ZTKK. Na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja pa so svetnice in svetniki v svet ZTKK imenovali Nino Rus Turuk in Nado Sredojević.

 

Premoženjske zadeve

Mestni svet je iz javnega dobrega izvzel zemljišče ob Gimnaziji Kranj, kar bo omogočilo zamenjavo tega zemljišča z zemljiščem ob nekdanji srednji trgovski šoli. Soglašal je tudi z dopolnitvijo Načrta razpolaganja z nepremičnim premoženjem MOK za leto 2024 in sicer z zemljiščem na Primskovem, ki bi bilo po odkupu namenjeno širitvi Osnovne šole Janeza Puharja ter z delom zemljišča nogometnega igrišča Bitnje, ki se ga s tem lahko odkupil od zasebnega lastnika.

 

Misija 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest - podnebna pogodba mesta

Kranj je bil leta 2022 izbran v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Do tega leta želi prvo pametno in podnebno nevtralno mesto v Sloveniji. Mestni svet je prizadevanja za ta cilj že potrdil, številni drugi partnerji pa bodo podpisali zavezo k podnebni nevtralnosti. Največji izziv za razogličenje mesta predstavlja odvisnost od fosilnih goriv za ogrevanje in vsakodnevne vožnje na delo z avtomobilom. Po drugi strani pa več kot polovico površine mesta pokrivajo gozdovi. Ambiciozen načrt predvideva 80-odstotno zmanjšanje izpustov CO2 do leta 2030 v primerjavi z letom 2018. Zato je v načrtu podnebne pogodbe predlagan podrobne okvir ukrepov na področju energetskih sistemov, mobilnosti, odpadkov, zelene infrastrukture. Med drugim ti ukrepi predvidevajo tudi prehod na 90-odstotni delež obnovljivih virov energije pri daljinskem ogrevanju mesta, povečanje proizvodnje sončne energije, doseganje cilja o enem avtu na gospodinjstvo in podobno. MOK bo pri številnih ukrepih prevzela vlogo pobudnika, da bi čim bolje izpostavila dolgoročne koristi vseh. Podnebno pogodbo bo MOK z Evropsko komisijo predvidoma podpisala v začetku jeseni.

 

Predstavitev projekta sistem mestne kartice CeKR

Mestne svetnice in svetniki so se seznanili s projektom mestne kartice CeKR, ki smo ga podrobneje v sredo dopoldne že predstavili tudi širši javnosti. Na kratko: mestna kartica bo hkrati plačilno in identifikacijsko sredstvo. Z njo bo moč plačevati za storitve in za nakupe v trgovinah po Kranju, Sloveniji, Evropi, svetu. V Kranju pa bo uporabna pri sistemu KRsKOLESOM, parkiranju, knjižnici in podobno. Kartica bo za občane Kranja brezplačna.

 

Naravni spomenik Kanjon reke Kokre

Veljaven odlok o razglasitvi starega mestnega jedra Kranj za kulturni in zgodovinski spomenik iz leta 1983 je zastarel in pomanjkljiv. Zato je MOK pripravila nov Odlok o naravnem spomeniku Kanjon reke Kokre, ki so ga mestni svetniki in svetnice na 11. redni seji tudi sprejeli. Njegov dolgoročni namen je varstvo naravnih vrednot sredi mesta, ohranjanje geoloških ter geomorfoloških lastnosti in biotske raznovrstnosti, hkrati pa je odlok podlaga, da bomo meščanom in turistom lahko ponudili kakovostno izkušnjo kanjona s sonaravnim urejanjem in vzdrževanjem primerne infrastrukture. Financiranje upravljanja in izvajanje skrbniške pogodbe bo naloga Mestne občine Kranj, ki jo bo večinsko urejala s pomočjo že obstoječih sredstev za urejanje kanjona Kokre in pridobljenih sredstev Evropske unije. Naloge varstva narave pa prevzema kranjska enota Zavoda za varstvo narave. Glede tega sta MOK in Ministrstvo za naravne vire in prostor podpisali dogovor.

 

Spremembe in dopolnitve odloka o pravilih cestnega prometa

Razlog za spremembe Odloka o pravilih cestnega prometa v MOK je poenostavitev izdajanja dovolilnic po principu ena dovolilnica za eno registrsko številko in izdajanje dovolilnic v elektronski obliki. Mestni svet spremembe sprejema dvofazno, tokrat so sprejeli osnutek odloka.

 

Projekt Energetska neodvisnost v MOK

Mestni svet je soglasno sprejel Odlok o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta Energetska neodvisnost v MOK. Cilj odloka je povečanje energetske neodvisnosti, povečanje lokalnih obnovljivih virov energije, zmanjšanje onesnaževanja in znižanje stroškov za električno energijo. Na podlagi odloka bo moč postaviti nove sončne elektrarne, koncesionarja naj bi predvidoma izbrali do konca leta 2024, projekt pa se bo izvedel v letu 2025. MOK ima glede na elaborat iz leta 2020 v lasti 16 objektov, na katerih je moč postaviti sončne elektrarne, še osem pa je takih, kjer je to mogoče, vendar je treba upoštevati pravila glede varstva kulturne dediščine. Seznam primernih stavb se je od takrat še povečal. Cilj je torej postaviti kar čim več sončnih elektrarn na stavbe v lasti MOK. Na podlagi poziva promotorjem je MOK prejela dve vlogi o zainteresiranosti in sicer od podjetij Resalta in Petrol, ki sta MOK predlagala izgradnjo sončnih elektrarn v obliki javno zasebnega-partnerstva. Na tak način bi zasebni partner projektiral, sofinanciral, postavil in vzdrževal naložbo, po preteku partnerskega razmerja pa bo občina postala lastnica sončnih elektrarn. Odlok o javno-zasebnem partnerstvu določa vsebino in način takega javno-zasebnega partnerstva. Tudi izbor zasebnega partnerja. Ekonomska analiza je pokazala, da je javno-zasebno partnerstvo boljše kot klasično javno naročilo.

 

Energetska sanacija javnih objektov

Odlok o javno - zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta sanacije javnih objektov v lasti MOK je bil sprejet junija 2017. Zaradi razširitve obsega objektov, je bilo potrebno sprejeti dopolnitev tega odloka, kar so svetnice in svetniki sprejeli po skrajšanem postopku. V projekt se zdaj lahko vključijo dodatni objekti, nakar se lahko za izvedbo sanacije izvede javni razpis. Med stavbami, ki so potrebne energetske sanacije, so tako vrtci, šole, stavbe krajevnih skupnosti, olimpijski bazen, gasilska postaja Kranj, zdravstveni dom. V prenovo se bodo vključile postavitve fotovoltaičnih elektrarn, prezračevalni sistemi, obnovljivi viri ogrevanja.

 

Dežurna pogrebna služba v MOK

Mestni svet je potrdil višjo ceno 24-urne dežurne pogrebne službe. Sedanja cena, sprejeta aprila 2023, glede na elaborat Komunale Kranj ne pokrije stroškov, zato se cena zvišuje za 11,2 odstotka in stopi v veljavo s prvim marcem 2024. Nova cena je 242,90 evra.

 

Participativni proračun

Mestna občina Kranj namerava tudi v letih 2025 in 2026 izvajati participativni proračun in tako krepiti družbeno participacijo na lokalni ravni, da v procesu sodeluje večje število občank in občanov. V te namene bo MOK za vsako od obeh proračunskih obdobij namenila po 625 tisoč evrov.

Izvajanje projektov participativnega proračuna za leto 2024 je v teku, trenutno so projekti v fazi načrtovanja. MOK za naslednjo izvedbo načrtuje dvoletni participativni proračun za leti 2025 in 2026. Za posamezno KS bo v proračunu MOK namenjenih 48.000 EUR sredstev, skupno v dveh letih pa 1.248.000 EUR sredstev za izvedbo participativnega proračuna za leti 2025 in 2026. S tem je MOK občina, ki namenja največ sredstev za izvedbo participativnega proračuna v državi. Po izvedbi treh enoletnih participativnih proračunih se je pokazala omejitev pri izboru projektov, saj so bili lahko sprejeti projekti, ki so bili izvedljivi v enem letu in v najvišji vrednosti 24.000 EUR, večinoma je bil zato izveden le en projekt v KS z največ glasovi. Bistvena sprememba pri prehodu na dvoletni participativni proračun je ta, da bodo sedaj občani lahko predlagali tudi projekte, ki terjajo več kot eno leto od načrtovanja do izvedbe in so finančno zahtevnejši. Ker je višina sredstev na posamezno KS večja, bo lahko izvedenih tudi več projektov v isti KS v skupni vrednosti 48.000 EUR.

Od 1. aprila do 30. maja 2024 bodo občani lahko oddali predloge projektov na spletni strani predlagaj.kranj.si, ki se bodo izvedli v letih 2025 in 2026. Glasovanje o predlaganih projektih bo potekalo od 20. septembra do 6. oktobra 2024 preko spleta, nato pa bo komisija izglasovane projekte glede na zahtevnost izvedbe razvrstila v izvedbo za leto 2025 oz. leto 2026.

 

Cena storitev pomoči družini na domu

Mestni svet je dal soglasje Domu upokojencev Kranj k predlagani ceni urne postavke storitve pomoči družini na domu. Ta za uporabnike ob delavnikih znaša 6,67 evra, ob nedeljah 8,85 evra in ob praznikih in dela prostih dneh 9,43 evra. Razliko do ekonomske cene storitve plača MOK iz proračuna.