Renov-AID

O projektu

O Renov-AID se osredotoča na razvoj slovenskega modela One-Stop-Shop oziroma točk 'vse na enem mestu', njihovega delovanja in usmerja občane v slovenskih mestnih občinah Ljubljana, Kranj in Velenje na pot energetskih prenov. 

 

Prenovitve Direktive o energetski učinkovitosti (EED) in Direktive o energetski učinkovitosti stavb (EPBD) prinašajo nove določbe, kjer je ena teh novitet tudi uvedba točk ‘vse na enem mestu’ (one stop shop – OSS) za podporo in spodbujanje energetskih prenov po Evropi. Cilj točk ‘vse na enem mestu’ je poenostaviti postopek za lastnike nepremičnin s ponudbo integriranih storitev prenove, vključno z zasnovo projekta, financiranjem in izvedbo.  

 

S tem pristopom želi projekt nasloviti trenutne izzive energetske prenove stavb v Sloveniji. Slovenija kljub določenemu okviru za energetsko učinkovitost še vedno beleži visoke stroške energije, kar močno vpliva na vse prebivalce Slovenije, še posebej ranljive skupine prebivalstva (kjer visok delež gospodinjstev doživlja energetsko revščino). Projekt tako odgovarja na evropski cilj prehoda k energetsko učinkovitemu gradbenemu sektorju, skladno z »Valom prenove za Evropo«, z namenom pospešiti celovito prenovo stanovanj v Sloveniji. 

 

Rezultat projekta bo vzpostavitev mreže OSS v slovenskih občinah, ki bo omogočala usklajevanje povpraševanja in ponudbe na lokalni ravni, spodbujanje dejanske izvedbe obnov in tako izboljšanje bivalnih pogojev, zmanjšanje emisij CO₂ in dvig energetske učinkovitosti stanovanj.

 

Cilj projekta

Glavni cilj projekta Renov-AID je začetna vzpostavitev modela ‘vse na enem mestu’ (One-Stop Shop, OSS) v Sloveniji in prve pilotne izvedbe v treh slovenskih mestih (mesta znotraj Misije 100): Ljubljana, Kranj, Velenje. Znotraj treh pilotnih mest, bodo občanom s pomočjo Renov-AIDa na voljo integrirane storitve za celovito prenovo stanovanj z enotnim pristopom od informiranja, svetovanja in financiranja do svetovanj na področju tehničnih rešitev. Renov-AID stremi k dvigu ozaveščenosti in dostopnosti do tehničnih in finančnih storitev prenove za posameznike, hkrati pa omogoča lokalnim občinam in drugim akterjem vzpostavitev stabilne in trajnostno naravnane infrastrukture za prenovo (OSS model).

 

Razpis za zbiranje predlogov

LIFE-2023-CET-OSS

 

Trajanje projekta
1.11.2024 – 31.10.2027

Skupni upravičeni stroški konzorcija
€ 1. 400.089,65

Skupni upravičeni stroški za MO Kranj
€ 99.600,00

Projekt sofinancira EU iz programa LIFE, številka projekta 101166917.

Partnerji

•    Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani
•    EkoSklad
•    Gradbeni inštitut ZRMK
•    Slovenski Gradbeni Grozd
•    Mestna občina Ljubljana
•    Mestna občina Kranj
•    Mestna občina Velenje
•    Prosperia

 

Ekipa Mestne občine Kranj

Eva Romih, Urad za razvoj in pametno skupnost, Oddelek za zeleni prehod
Elektronski naslov: eva.romih@kranj.si

Matejka Mohorič, Urad za razvoj in pametno skupnost, Oddelek za zeleni prehod
Elektronski naslov: matejka.mohoric@kranj.si

Strokovni partner MOK: LEAG
Elektronski naslov: info@leag.si

 


Foto: Srečanje projektnih partnerjev Renov-AID v Velenju (november 2024)