Slovenski velikani 2022 v Galeriji Mestne občine Kranj

V Galeriji Mestne občine Kranj so danes slovesno odprli razstavo Slovenski velikani 2022, dvanajst portretov znamenitih Slovencev, ki jih je ustvarilo pet dijakinj Gimnazije Kranj. Te so se na dogodku s pestrim kulturnim programom predstavile tudi same, vse prisotne sta pozdravila tudi župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec in ravnatelj Gimnazije Kranj Aljoša Brlogar. Razstava bo na ogled do 31. maja 2022.

 

Slovenski velikani 2022 so že tretja izvedba koledarja, ki je obenem tudi potujoča razstava Gimnazije Kranj: s tem projektom so namreč začeli leta 2020 in pod spretnimi prsti skupno devetih dijakinj je doslej nastalo že 36 portretov. Od vsega začetka v projektu pod mentorstvom Nataše Kne sodeluje Gaja Bumbar, ob njej pa so letos ustvarjale še štiri druge nadarjene portretistke, in sicer Ula Simonič (z Gajo sta četrtošolki mednarodne mature), Monika Sunesko (četrtošolka), Klara Stariha (tretješolka) ter Lavra Šubic (drugošolka).

Zgolj z rjavo barvico so ustvarile portrete znanih Slovenk in Slovencev, med katerimi so tokrat Alma Karlin, Rihard JakopičKristina Gorišek Novaković, Nejc ZaplotnikOton Župančič, Kristina Brenkova, Stanko Bloudek, Pater Simon AšičIta RinaJosip PlemeljFranja Bojc Bidovec in Janez Bleiweis.

 

»Podobe so preproste in čiste, v skromni enobarvnosti na prvi pogled zadržane in molčeče. Tako so ustvarjene z namenom: da se ustavimo, za trenutek zapremo vrata kričečim barvam in sporočilom, hitenju … in portrete doživimo v njihovi čistosti. Pustite si, da vas nagovorijo in se vam njihove osebnosti razkrijejo še bolj neposredno,« je razstavo pospremila mentorica Nataša Kne in povedala, da bodo s tem sklenili projekt Slovenski velikani, vendar pa že načrtujejo nove stvaritve oziroma ustvarjanja.

 

Predstavile so se tudi mlade portretistke in strnile, kateri so bili največji izzivi pri ustvarjanju: kako zajeti njihov pravi pogled ­– osredotočen in zamišljen pri Otonu Župančiču, drzen pri Iti Rini, … –, kako bi Rihard Jakopič, tudi sam umetnik, ocenil upodobitev, ki je nastala, kako upodobiti veličino Stanka Bloudka, pogum Kristine Gorišek … S končnimi izdelki so zadovoljni, drugi pa prav tako.

 

»Neverjetno, kako lahko tako mlade posameznice zgolj z enim svinčnikom ustvarijo takšne portrete! Da Slovenke in Slovenci, ki so pomembno zaznamovali prostor in čas, dobesedno oživijo pred nami! Tu imamo tudi Nejca Zaplotnika, katerega 70-letnico bomo obeležili točno čez teden dni v Mestni knjižnici Kranj s predstavitvijo nove knjige, njegovega alpinističnega dnevnika, in še z okroglo mizo. Med portretiranci pa je med drugimi še dr. Janez Bleiweis, ta ugledni Kranjčan in eden najpomembnejših Slovencev v 19. stoletju. Njemu bomo posvetili največji park v mestu, vse je že pripravljeno na začetek del. Res odličen način podajanja informacij, lahko pobliže spoznamo še druge Slovenke in  Slovence, ki so pustili močen pečat v družbi, zlasti za oko. Čestitke vsem ustvarjalkam in mentorici, poklon kakovostnemu delu vodstva in profesorjev Gimnazije Kranj!« je v nagovoru povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.

 

Ravnatelj Gimnazije Kranj Aljoša Brlogar se je zahvalil za naklonjene besede. »Današnje odprtje razstave v Galeriji Mestne občine Kranj daje ustvarjanju naših dijakinj še posebno priznanje. Zato tudi hvala za priložnost, da se je razstava na svoji poti lahko ustavila tudi tu. Nejc Zaplotnik je bil tudi maturant Gimnazije Kranj in za zaključek si bom sposodil njegove besede, ki so nam zagotovo lahko v oporo, ko nam je težko: Težke in lepe stvari, vse se končajo, težave izginejo v pozabo, lepo pa ostane. V tem je skrivnost življenja.«

 

Slovesno odprtje razstave so s kulturnim programom popestrile dijakinje – tudi iz Gimnazije Kranj. Izabela Letonja (3. letnik mednarodne mature) je recitirala odlomek iz Poti Nejca Zaplotnika. Prav tako dijakinje 3. letnika mednarodne mature so na violinah zaigrale Na piranskem trgu (solo violinistka Alja Šlenc) in Na jezeru bliz' Triglava (trio violinistk: Izabela Letonja, Olivija Kukovica in Alja Šlenc). Ker je med portretiranci tudi blejski matematik dr. Josip Plemelj, je letošnja državna podprvakinja v recitiranju števila pi drugošolka Katarina Lija Hrastnik zrecitirala njegovih 610 števk.

 

»Naj Vam bo razstava v užitek in navdih!« so sklenili slovesni dogodek, ki se ga je udeležila tudi Mojca Zaplotnik Jamnik, žena omenjenega Nejca Zaplotnika. Razstava bo na ogled do 31. maja.

Avtorica fotografij: Tahlia Wick, dijakinja 3. letnika Gimnazije Kranj