Uresničeni projekti v letu 2021 in investicije v izvajanju v MOK

Župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec je na današnjem novinarskem zajtrku v stolpu Škrlovec v starem mestnem jedru Kranja medijem predstavil uresničene projekte v letu 2021 in začete investicije, ki jih nameravajo na občini izvesti v prihodnjih letih.

 

Zeleni Kranj

Mestna občina Kranj (MOK) je ob koncu leta 2020 začela projekt E-mobilnost, letos pa že prejela nagrado za najboljšo e-mobilnostno mestno občino v državi. Lotila se je menjave voznega parka MOK in nekaterih javnih zavodov z e-vozili ter postavitve e-polnilnic zanje, prav tako postavljanja javnih polnilnic in sončnih elektrarn (na OŠ Janeza Puharja Kranj in strehah komunalnih objektov na Zarici) ter nameščanja baterijskega sistema za shranjevanje električne energije v stavbi MOK. V okviru zelenega MOK nadaljuje energetske sanacije stavb in pripravlja vse potrebno za nabavo novih e-avtobusov ter e-polnilnic zanje; izvedba obojega je predvidena v letu 2022. Letos je odprla Center trajnostne mobilnosti, vzpostavila nove kolesarske povezave (Kokrica–Brdo–Predoslje in po celotni Jezerski cesti), v sistem KRsKOLESOM vključila dva trikolesnika za uporabo v starem mestnem jedru, do konca leta bo skupna dolžina urejenih kolesarskih površin presegla dolžino 65 kilometrov. MOK je vključena tudi v program ELENA, v okviru katerega pridobiva sredstva na področju energetike in trajnostne mobilnosti. Po Uredbi o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja v skladu s tehničnimi standardi, izboljšavami splošne in prometni varnosti, zmanjšanjem porabe energije in svetlobne onesnaženosti menja javno razsvetljavo. Prav tako zasaja drevorede – letos bo zasajenih več kot 200 dreves, cilj pa jih je v dveh mandatih posaditi 1000 –, projektira največji park v mestu, Bleiweisov park, ki naj bi bil končan predvidoma jeseni 2022, in se zavzema za zmanjševanje količine odpadkov znotraj iniciative Zero waste.

 

Promet in ceste

MOK je letos pridobila gradbeno dovoljenje za gradnjo parkirišča P+R ob Koroški cesti na Zlatem polju z 61 parkirnimi mesti. Vzpostavila oziroma zgradila je 63 novih parkirnih mest (Cesta 1. maja – Planina, Gregorčičeva, Komenskega, Partizanska – Center, Zlato polje – Ulica 1. avgusta, Gradnikova ulica) in uredila izdajanje parkirnih dovolilnic v coni 2 na območjih, na katerih je problematika parkiranja najbolj pereča, to je okrog nebotičnika na Bleiweisovi cesti in Nazorjevi ulici. Leto je bilo prelomno tudi zaradi pozitivnega mnenja DARS za izgradnjo avtocestnega priključka Kranj sever; postopki za gradnjo bi se po napovedih DARS lahko začeli v letu 2025. Pridobljeno je pravnomočno gradbeno dovoljenje za gradnjo novega odseka na državni cesti Britof–Hotemaže, zaključena 1. faza rekonstrukcije ceste Breg–Mavčiče (odsek Mavčiče–Praše), v novembru se je začela 2. faza na odseku od Praš do Jame. Urejena je tudi semaforizacija križišča Struževo, na seznamu med številnimi gradbenimi deli v MOK izpostavljajo urejanje ceste Letenice – jug, odseka Poti za krajem in sanacijo mostu čez Rupovščico.

 

Gradnje in obnove

Letos je MOK zgradila novi vrtec v Bitnjah, začela je gradnjo nove telovadnice in učilnic na OŠ Staneta Žagarja, prenovo objekta na Cankarjevi 2, ki je bil degradiran približno 20 let, in obnovo nekdanjega trgovskega objekta na Planini, v katerem bodo od jeseni 2022 izvajali dnevno varstvo starejših za 30 starostnikov. Za novi dom za starejše na Zlatem polju, v katerem bo prostor za predvidoma 150 oseb, so izbrali projektanta. Novembra se je začela 1. faza izgradnje fekalne kanalizacije na območju Industrijske cone Laze, kjer je vse do zdaj še ni bilo. V projektiranju so Severna vrata, kompleks, ki zajema stolpiče z zdravstveno in poslovno-storitveno dejavnostjo, stanovanji in trgovskim delom. Zaključen je tudi 18-milijonski projekt Gorki2, s katerim je MOK uredila komunalno infrastrukturo na Mlaki, v Britofu, Predosljah in Orehovljah. V letu 2022 MOK načrtuje začetek gradnje kanalizacije do Golnika, najprej do bolnišnice; zaključek s priključitvijo vasi Golnik, Goriče, Letenice in Tenetiše bo predvidoma do leta 2024, v letu 2022 načrtuje tudi izvedbo projektiranja kanalizacije, vodovoda s kolesarsko infrastrukturo do Spodnje Besnice, vključno z vodovodom do Zabukovja. Končna realizacija je predvidena do leta 2025.

 

Sredstva sofinanciranja in gospodarstvo

Letos je MOK z naslova sredstev sofinanciranja prejela slabih 7,3 milijona evrov. Do konca leta oziroma v začetku 2022 pričakuje še 3,6 milijona evrov. Letos so izbrali izvajalca za prenovo prostorov v nekdanji pošti v starem mestnem jedru, v katerih bo Kovačnica – podjetniški inkubator Kranj. Sprejeti so bili občinski podrobni prostorski načrti za Poslovno cono Hrastje, Kolodvor in Labore. V okviru projekta CityCircle – cilj je ustvarjanje pogojev za krožno gospodarstvo – je MOK povezala subjekte v poslovno-obrtniški coni na Primskovem; tudi s platformo za medsebojno komuniciranje in komuniciranje z ustreznimi službami občine.

 

Digitalizacija

Na področju digitalizacije je MOK ena od vodilnih občin v Sloveniji. Pripravlja t. i. digitalno horizontalno platformo – končana bo predvidoma jeseni 2022 –, na katero se bodo priključevale vertikalne rešitve, kot so prometni sistem, e-hrana, e-šolstvo, e-zdravstvo … Prav tako na občini načrtujejo, da bo v jeseni 2022  na voljo mestna kartica, s katero bo mogoče plačati parkirnino, si izposoditi kolo, kupiti vstopnico za gledališče, si izposoditi knjige v knjižnici … MOK od letos izvaja tudi dinamični nabavni sistem, kar pomeni, da v okviru krožnega gospodarstva in pametnega mesta izvaja skupno javno naročilo s sosednjimi občinami za živila. Cilj je povečati delež lokalno pridelane hrane na jedilnikih najranljivejših skupin (vrtci, OŠ, dom upokojencev). Občina se je priključila še pomembni EU iniciativi, preko katere si mesta izmenjujejo dobre prakse na področju pametnih mest, t. i. 100 inteligentnih mest. Na pobudo lokalnega gospodarstva in župana Matjaža Rakovca se v sodelovanju s Fakulteto za organizacijske vede in Fakulteto za elektrotehniko v Kranju snuje nov obštudijski program Bionika. S tem bi zadovoljili potrebe gospodarstva po kompetentnih kadrih, ki jih primanjkuje (digitalizacija, umetna inteligenca itd).

 

Turizem

Kranj je na področju turizma letos prejel zlati znak, drugi najvišji na lestvici Slovenske turistične organizacije. S tem potrjuje prepoznavnost destinacije po trajnostnem delovanju. Z razgledno ploščadjo na zvoniku cerkve sv. Kancijana je mesto v sodelovanju z Župnijo Kranj in Zavodom za turizem in kulturo Kranj pridobilo novo turistično točko. Še ena se Kranju obeta prihodnje leto, in sicer ogled človeške ribice v rovih pod mestom na podlagi javno-zasebnega partnerstva z Zavodom Jamski laboratorij Tular, ki jo bodo uredili predvidoma do pomladi. Letos je MOK pripravila tudi dokument Strategije razvoja turizma v Mestni občini Kranj 2021–2026.

 

Kultura in šport

Na občini so letos pripravili dokument o programu kulture do leta 2025. Za kulturo MOK nameni približno 16 odstotkov sredstev, zagotovljenih za družbene dejavnosti. To je skupaj približno 4,1 milijona evrov, od tega pa gre 86 odstotkov za delovanje javnih zavodov s področja kulture (Mestna knjižnica Kranj, Prešernovo gledališče Kranj, Gorenjski muzej), 8 odstotkov za vsakoletni razpis, ostalo pa za manjše zadeve s področja kulture. Športu nameni do približno 18 odstotkov sredstev, zagotovljenih za družbene dejavnosti, kar je skupaj približno 4,3 milijone evrov. Okrog  53 odstotkov tega nameni Zavodu za šport, 23 odstotkov športni infrastrukturi, 18 odstotkov za vsakoletni javni razpis, ostalo za manjše zadeve s področja športa. Pomembnejše letošnje pridobitve na področju športa in rekreacije so prenovljeno kegljišče, prvi trajnostni grbinasti poligon v Sloveniji na Planini (izdelan iz žlindre), fitnes na prostem pod Šmarjetno goro, informacijske table na kozolčkih na poti na Jošta, ki opozarjajo na upoštevanje kodeksa obnašanja obiskovalcev, v teku je obnova Športnega parka Golnik.

 

Staro mestno jedro in stanovanjska politika

V okviru konservatorskega načrta za prenovo starega mestnega jedra in občinskega podrobnega prostorskega načrta je MOK po 14 letih uspelo izpeljati javno naročilo in podpisati pogodbo z izvajalcem. Izvedla je tudi ankete in delavnico med prebivalci, kakšno mestno jedro si želijo. Med dogodki za oživljanje mesta je tudi filmski festival KRAFFT, ki je v Kranju premiero doživel prav letos. Na področju stanovanjske politike so potrdili dokument Stanovanjski program MOK za obdobje od 2021 do 2026, v katerem je opredeljena ustanovitev Javnega stanovanjskega sklada MOK. Občina pa nadaljuje tudi prenovo stanovanj v lasti MOK.

 

Sociala in zdravstvo

Od septembra so v MOK na voljo brezplačni prevozi za upravičene starejše in invalide – Prostofer. V občinskem e-vozilu jih prevažajo prostovoljni vozniki in voznice. Občina je v letu 2021 obnovila certifikata Prostovoljstvu prijazno mesto in Branju prijazna občina, pridobila pa Varno točko in Demenci prijazno točko. Ta čas je v procesu pridobivanja certifikatov Dojenju prijazno mesto in Občina po meri invalidov. V letu, ki ga je vnovič zaznamovala epidemija covida-19, je MOK intenzivno obveščala javnost o epidemiji na občinskih spletnih kanalih in prek medijev. Civilna zaščita MOK že leto in pol neprekinjeno pomaga Zdravstvenemu domu Kranj pri delovanju v času covida-19, in sicer pri vseh operativnih, logističnih in tehničnih nalogah v okviru izvajanja testiranja s hitrimi antigenskimi testi in cepljenja na cepilni točki. Prav tako je pomagala javnim zavodom MOK pri izvajanju protikoronskih ukrepov (pomoč pri merjenju temperature, delitev in razvoz hrane učencem OŠ v Kranju). MOK je med epidemijo zagotovila nujno varstvo za otroke staršev, ki zaradi zaposlitve niso mogli zagotoviti varstva na drug način. Civilna zaščita MOK je od Republike Slovenije prejela spominski znak za požrtvovalnost v boju proti covidu-19. MOK si prizadeva za gradnjo regijske bolnišnice v Kranju, kar so s pismom podpore podprli župani 11 gorenjskih občin.

 

Skupaj zmoremo več

MOK je letos pripravljala izvedbo participativnega proračuna. Občani bodo lahko za leti 2022 in 2023 predlagali projekte za izvedbo s proračunskimi sredstvi, in sicer po 624.000 evrov za vsako leto posebej (24.000 z DDV na posamezno območje krajevne skupnosti). Po Odloku o financiranju krajevnih skupnosti te prejmejo skupno dobrih 966.000 evrov, od tega 604.000 evrov za izvajanje investicij, kar v letih 2022 in 2023 skupno nanese slaba dva milijona evrov za osnovno delovanje in izvajanje investicij.

 

Po enoletnem premoru zaradi epidemije so se znova obudila mednarodna povezovanja. MOK, ki ima od letos na zastavi grb orla, je začela s postavljanjem doprsnih kipov Prešernovih sodobnikov v Parku La Ciotat, kmalu pa se bo pobratila s kitajskim mestom Zhangjiakou, ki bo februarja 2022 eno od prizorišč zimskih olimpijskih iger. Sodelovala je tudi v 20. čistilni akciji Očistimo Kranj, v kateri so udeleženci zbrali približno 19 ton odpadkov. Za konec leta tretjič zapored izvaja dobrodelno akcijo V Kranju dobro v srcu mislimo v sodelovanju z  Zavodom za turizem in kulturo Kranj, Društvom prijateljev mladine Kranj in Zvezo prijateljev mladine Slovenije. Z zbranimi sredstvi bo pomagala družinam in posameznikom v stiski. Lani se je tako zanje zbralo nekaj več kot 31.000 evrov.

 

»Že lani, v letu, ki ga je povsem zaznamovala epidemija covida-19, smo naredili ogromno, letos pa smo imeli sladke skrbi pri odločanju, katere uresničene projekte izpostaviti ob pregledu leta, saj je bil seznam opravljenega dela resnično dolg. Z izplenom sem zadovoljen – premaknili smo nekaj takšnih zadev, ki so bile dolga leta na mrtvi točki –, še bolj pa bom, ko bomo uspešno končali tudi investicije, ki jih izvajamo. Prizadevamo si za dvig kakovosti bivanja v občini, kar nam lepo uspeva,« je delo MOK v letu 2021 ocenil župan Matjaž Rakovec.

 

Predstavitev projektov z novinarskega zajtrka je dostopna na tej povezavi.