Uspešno prvo mednarodno srečanje projekta Večno mladi
V romunskem mestu Alba Iulia je med 4. in 6. novembrom potekalo prvo srečanje v okviru evropskega projekta Večno mladi, pri katerem sodeluje tudi Mestna občina Kranj. Bistvo projekta, financiranega z evropskimi sredstvi, je izmenjava izkušenj in najboljših praks na področju ureditve življenjskih pogojev mladih in učinkovita poraba evropskih sredstev. Namen projekta je tudi, da bi regija v prihodnosti še bolj uspešno pridobivala sredstva Evropske unije.
Mestna občina Kranj (MOK) se je projektu priključila na vabilo madžarskega mesta Székesfehérvár, ki projekt izvaja skupaj z ostalimi partnerskimi mesti: romunsko Albo Iulio, poljskim mestom Opole in hrvaškim Zadarjem. V projekt Večno mladi so vključeni strokovnjaki mestnih uprav, predstavniki družbenih, mladinskih in kulturnih sektorjev, ki vodijo projekte in skrbijo za razvoj mest.
Primeri dobrih praks mest Alba Iulia, Zadar, Opole in Kranj
Mesto Alba Iulia je med letoma 2007 in 2023 prejelo več kot 300 milijonov evrov nepovratnih sredstev Evropske unije (EU), kar predstavlja kar 15-kratnik mestnega proračuna. Predstavnikom ostalih mest mednarodnega srečanja so predstavili trdnjavo Alba Iulia, obsežne prenove stavbnega kompleksa, financirane s podporo EU. V 13 letih so za prenovo namenili več kot 70 milijonov evrov. Udeležencem konference so predstavili tudi projekte EU, povezane z mobilnostjo in energetsko učinkovitostjo, med katerimi je tudi projekt Pametno mesto.
Tudi predstavniki mest Kranj, Opole, Székesfehérvár in Zadar so predstavili svoje najboljše prakse in projekte, osredotočene na mlade. Primere v MOK sta predstavila vodja Urada za družbene dejavnosti na MOK Andraž Jakelj in vodja poslovne enote Kovačnica – podjetniški inkubator Kranj Andraž Šiler. Predstavila sta oživljanje starega mestnega jedra s prenovo praznih objektov, ki jih je občina obogatila z vsebinami za mlade: obnovo nekdanje gradbene šole, v kateri je dodatne prostore dobila Glasbena in baletna šola Kranj, v njej pa domuje tudi Javni sklad za kulturne dejavnosti, ter prenovo nekdanje pošte, kjer deluje Kovačnica – Podjetniški inkubator Kranj. Predstavila sta tudi projekt poučevanja na prostem v okviru projekta School 21, ki je dvema kranjskima šolama preko Norveškega finančnega mehanizma prinesel novi pridobitvi – zunanji učilnici.
Zadar je predstavil infrastrukturni razvoj na Univerzi v Zadru in ustvarjanje mladinskih centrov v prenovljenih vojaških objektih, ki ponujajo nove prostore za skupnost. Opole se je osredotočilo na preoblikovanje mestne knjižnice v središče, ki aktivno nagovarja mlade s programi za spodbujanje strpnosti in ozaveščanja, medtem ko Székesfehérvár izvaja zelene naložbe in razvoj izobraževalnih ustanov v okviru Programa modernih mest.
Medsebojno sodelovanje so mesta v okviru prvega srečanja podkrepila s podpisom Dogovora o skupnem sodelovanju v okviru EU projektov, ki sta ga protokolarno podpisala župan Albe Iulie Gabriel Pleșa in podžupan mesta Székesfehérvár, Zsolt Lehrner. Ostali župani ga bodo podpisali elektronsko.
Projekt Večno mladi bodo nadaljevali z izmenjavo dobrih praks v Zadru februarja 2025.