V Mestni občini Kranj v novo šolsko leto več kot 5600 osnovnošolcev in 2000 vrtčevskih otrok

S prihodnjim tednom se končujejo najdaljše šolske počitnice v letu. V Mestni občini Kranj se bo na prvi šolski dan, 2. septembra, v novo šolsko leto podalo 5612 osnovnošolcev in osnovnošolk, med njimi bo 574 prvošolcev in prvošolk. V javne in zasebne vrtce bo zakorakalo nekaj manj kot 2000 otrok.

 

V ponedeljek, 2. septembra, se bo po več kot dveh mesecih poletnega oddiha spet začel pouk v osnovnih in srednjih šolah. V desetih osnovnih šolah v Mestni občini Kranj (MOK), med katerimi deluje ena s prilagojenim programom, se bo v šolskem letu 2024/2025 šolalo skupno 5612 učenk in učencev, med njimi bo 574 prvošolk in prvošolcev (lani 5710 učenk in učencev, od tega 575 prvošolk in prvošolcev).

 

Vodstvo MOK vsako leto obišče nekatere šole in pozdravi prvošolke ter prvošolce. Letos bo župan Matjaž Rakovec obiskal OŠ Stražišče Kranj (skupaj z ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek ter direktorico Agencije za varnost prometa Simono Felser), OŠ Simona Jenka Kranj – matično šolo in podružnični Goriče ter Trstenik, podžupan Janez Černe bo obiskal OŠ Staneta Žagarja Kranj, OŠ Matije Čopa Kranj in OŠ Franceta Prešerna Kranj – podružnico Kokrica, podžupanja Manja Zorko pa OŠ Orehek Kranj. Tudi letos je MOK pripravila darila za prvošolke in prvošolce. V okviru projekta Voda iz pipe bodo prejeli stekleničko s spodbudo, naj si kakovostno vodo, ki jo ima Kranj, čim večkrat natočijo iz pipe. MOK, ki jo je Evropska komisija uvrstila med 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, ponaša pa se tudi z nazivom evropska destinacija odličnosti 2023, otroke na ta način usmerja k trajnosti; večkratni uporabi istega izdelka in ustvarjanju družbe brez odpadkov.

 

V vrtce na novo sprejeli 407 otrok

Z 2. septembrom bo v Kranjske vrtce, vrtce pri osnovnih šolah in zasebne vrtce s koncesijo na območju MOK vključenih 1992 otrok v 116,5 oddelkih. Na novo bodo sprejeli 407 otrok (280 v oddelkih I. starostnega obdobja, 120 v oddelkih II. starostnega obdobja in sedem v oddelku prilagojenega programa).

 

V času javnega vpisa novincev so javni vrtci in zasebni s koncesijo na območju MOK skupaj prejeli 514 vlog (414 za I. starostno obdobje, 98 za drugo in dva za razvojni oddelek), in sicer skupno devet odstotkov vlog manj kot prejšnje šolsko leto. Po zaključku roka za oddajo vlog za vpis se je nekaj staršev že odpovedalo vpisu otroka v vrtec.

 

Vrtci razpolagajo še s 56 prostimi mesti (11 – I. starostno obdobje, 45 – II. starostno obdobje) in 3,5 oddelki I. starostnega obdobja (49 prostih mest), ki se bodo odprli med šolskim letom, in sicer ko bodo za to izpolnjeni pogoji (zasedena obstoječa prosta mesta). S tem bodo imeli možnost vključitve v vrtec tudi otroci, ki bodo starostni pogoj za sprejem v vrtec izpolnili pozneje.

Na centralni čakalni seznam je uvrščenih 93 otrok – 84 otrok iz MOK in devet otrok izven MOK. Nekateri otroci kljub prostim mestom ostajajo na čakalnem seznamu, ker želijo starši otroka vključiti v točno določen vrtec.

 

Nove investicije v šolske in vrtčevske objekte

MOK je med letošnjimi poletnimi počitnicami izvedla številne investicije v okviru vzdrževanja šolskih in vrtčevskih objektov. Nadaljujejo pa se tudi dela pri večjih investicijah, ki so se začela že med prejšnjim šolskim letom.

 

Na OŠ Stražišče Kranj bodo predvidoma oktobra imeli nov parket v obeh telovadnicah, na OŠ Simona Jenka Kranj vstopajo v novo šolsko leto na obnovljenem, do novega leta ga bodo zamenjali še na OŠ Jakoba Aljaža Kranj, kjer MOK čaka odločitev Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport glede odobritve sredstev za posodobitev tekaške steze na igrišču ob šoli. Na OŠ Staneta Žagarja Kranj je MOK uredila odtočne vertikale in zamenjala elektro omarice, na OŠ Janeza Puharja Kranj – Center pa hlajenje in poskrbela za predelavo vrat pri prostoru za smetnjake. Na starem, pomožnem objektu Glasbene šole Kranj na Cankarjevi 2 je občina med počitnicami obnovila streho, predvidoma oktobra pa bo zaključena tudi obnova celotne strehe objekta na Poštni ulici.

 

 

FOTO: Na OŠ Simona Jenka Kranj so med počitnicami obnovili parket v telovadnici.

 

MOK še naprej izvaja investicijska dela na OŠ Helene Puhar Kranj, ki jih je začela spomladi.  Šola bo pridobila dodatne prostore z dozidavo in nadzidavo objekta. Dela napredujejo tudi pri obnovi nekdanje trgovske šole na Župančičevi ulici, kjer bo prenovljena stavba reševala stisko, s katero se soočajo na OŠ Jakoba Aljaža. Pri dozidavi Podružnične šole Kokrica – OŠ Franceta Prešerna Kranj pa je MOK pridobila pravnomočno gradbeno dovoljenje. Z novimi prostori bo MOK rešila prostorsko stisko šole in vrtca.

 

V okviru participativnega proračuna se je MOK lotila postavitev miz za namizni tenis vključno z ustrezno podlago pri OŠ Matije Čopa Kranj, OŠ Franceta Prešerna Kranj in podružnice Kokrica, OŠ Janeza Puharja – podružnice Primskovo ter rekonstrukcije pločnika in dostopa do OŠ Orehek, na Planini pa je na igrišču med vrtcema Mojca in Najdihojca postavila pitnik.

 

Trajnostno na pot s kresničkami

V MOK vseskozi stremijo k zagotavljanju prometne varnosti, zlasti najbolj ranljivih udeležencev v prometu, pešcev in kolesarjev. Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ki deluje pod okriljem MOK, je tudi letos v sodelovanju z Agencijo za varnost v prometu za kranjske prvošolke in prvošolce pripravil kresničke oziroma odsevnike, da bodo na poti v šolo bolj vidni. MOK bo v skladu s smernicami Varneje v šolo, ki jih je izdalo Ministrstvo za infrastrukturo, na prvi šolski dan poskrbela za zaris novih barvnih talnih oznak pred podružnično šolo na Kokrici. Tudi s tem si prizadeva izboljšati varnost otrok v prometu. V pripravi so še načrti najbolj varnih šolskih poti za vse kranjske osnovne šole. Otroci si bodo tako lahko s starši digitalno ogledali urejene poti in tiste z opozorilom ter se po najbolj varnih odpravili v šolo.

 

S 1. septembrom se med drugim začne akcija Kranjčan gre trajnostno na pot, ki spodbuja prebivalstvo, da vsakodnevne obveznosti opravi na trajnosten način. Izvaja jo Center trajnostne mobilnosti v okviru Evropskega tedna mobilnosti. Ob tej priložnosti so pripravili tudi knjižico Gremo trajnostno na pot z vsebinami, ki otroke motivirajo, da vsakodnevno prihajajo v šolo na trajnosten način, ločujejo odpadke in skrbijo za svoje zdravje. Tisti, ki bodo sodelovali v akciji – ta traja do 30. septembra – in beležili trajnostne poti v šolo in službo (s kolesom, rolerji, skirojem, rolko, peš itn.), bodo tudi v nagradnem žrebanju za praktične nagrade sponzorjev akcije.

 

Zadnja pridobitev MOK pri trajnostnih poteh je kolesarska povezava do železniške postaje čez obnovljeni most na Ljubljanski cesti. V kolesarsko omrežje (MOK ima več kot 70 kilometrov urejenih kolesarskih površin) je občina vključila tudi parkirišče P+R na Zlatem polju. V sklopu v kratkem predvidenih gradbenih del načrtuje tudi nove kolesarske (in peš površine) na območju Savske ceste ter na odseku med Bregom ob Savi in Jamo.

 

Matjaž Rakovec, župan Mestne občine Kranj: »Verjamem, da so otroci dobro izkoristili najdaljše šolske počitnice, se veselijo ponovnih srečanj z vrstniki in so pripravljeni za nova znanja. Tistim, za katere bo vstop v vrtec ali šolo prelomen, želim prijeten nov začetek, veliko lepih stvari jih čaka. Občina je izkoristila najdaljši počitniški šolski premor v letu za redno vzdrževanje objektov, prav tako pa nadaljujemo dela pri večjih investicijah. Vse z istim ciljem – da bi otroci pridobivali nova znanja, spretnosti in veščine v še boljših razmerah. Uspešno šolsko leto jim želim, ravnateljicam in ravnateljem, učiteljicam in učiteljem, vzgojiteljicam in vzgojiteljem pa se zahvaljujem za predano delo.«