Za ureditev Parka slovenske himne prejeli 15 natečajnih rešitev

Mestna občina Kranj je v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije konec januarja razpisala javni natečaj za izbiro strokovno najprimernejše rešitve za Park slovenske himne v Kranju. Skupno so prejeli kar 15 natečajnih rešitev, ki jih je proučila ocenjevalna komisija. Najboljše so prejele nagrade, predvidoma aprila jih bodo predstavili tudi na javni razstavi. Nov park nacionalnega pomena bo po načrtih zaživel do oktobra letos.

 

Mestna občina Kranj (MOK) je z javnim projektnim natečajem želela pridobiti najprimernejšo rešitev za ureditev spominskega parka, posvečenega slovenskima himnama – Zdravljici kot slovenski državni himni ter Naprej zastave slave kot nekdanji dolgoletni slovenski narodni himni in himni Slovenske vojske. S projektom, katerega častni pokrovitelj je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, želi poleg tega počastiti tudi oba avtorja besedil himn – Franceta Prešerna in Simona Jenka. Oba sta pokopana v Prešernovem gaju v neposredni bližini natečajnega območja, zato je bil eden od poudarkov natečaja tudi, da se novo parkovno površino uredi tako, da se bo ustrezno vpela v kontekst mesta s premišljeno vzpostavitvijo odnosa do Prešernovega gaja. Na natečaju, na katerega je prispelo 15 rešitev, so bili tako bolj uspešni prav avtorji, ki so uspeli v predlogu zajeti urejanje celotne površine natečajnega območja na način, da so zasnovo spominskega parka povezali z bližnjim Prešernovim parkom.

 

Podelitev nagrad in priznanja

Ocenjevalna komisija je na koncu postopka, ki je potekal v obliki šestih sej, sprejela odločitev o dodelitvi nagrad in priznanj. Nagrado za najboljšo rešitev so podelili biroju a2o2 arhitektiKlari Bohinc, mag. inž. arh.; Andražu Keršiču, mag. inž. arh.; Žigu Ravnikarji, univ. dipl. inž. arh.; Evi Senekovič, mag. inž. arh., in Uršuli Novak, mag. inž. arh.) »Izmed vseh prispelih elaboratov so avtorji najbolj poglobljeno razmislili o pripovednosti zasnove v kontekstu spreminjanja skozi letne čase,« je med drugim zapisala ocenjevalna komisija v obrazložitvi.

 

Grafični prikaz prvonagrajene natečajne rešitve.

 

Ocenjevalna komisija je sprejela odločitev, da se 2. nagrada ne podeli, pač pa je podelila enakovredni nagradi za tretje mesto skupini arhitektov v sestavi: Janez Gaberščik, mag. inž. arh.; Maja Likar, abs. arh.; Peter Suhadolc, abs. arh.; Vida Katarina Vidovič, mag. inž. arh., in Matej Vodnik, štud. arh.

»Na diskretni dvojnosti utemeljen elaborat je učinkovit primer preoblikovanja ambienta z minimalnimi spremembami terena in sekvenc pogleda,« med drugim piše v obrazložitvi.

 

Grafični prikaz natečajne rešitve, ki je prejela 3. enakovredno nagrado.

 

Enakovredno 3. nagrado je za natečajno rešitev prejela tudi skupina v sestavi: Mirjana Lozanovska, mag. inž. arh.; Silvija Shaleva, mag. inž. arh.; Erik Jurišević, abs. arh.; Silvia Navarro Carrillo, mag. inž. arh., in Andrej Gorišek (sodelavci, konzultanti, izvedenci: Dimitar Milev in Tamara Djerkov).

»Elaborat predvideva oblikovanje izrazito osne zasnove: tlakovane poti v osrednji osi natečajnega območja, na katero se navezujejo vstopna bariera-klop, štiri v teren izginjajoče klopi, ki simbolizirajo štiri pesnike in skladatelje obeh himen, in končni komemorativni ambient ob nekoliko višjem končnem zidcu z vrezanimi verzi obeh himen,« je zapisano v obrazložitvi.

 

Grafični prikaz še druge natečajne rešitve, ki je prejela 3. enakovredno nagrado.

 

Poleg nagrad je komisija podelila tudi priznanje za »idejo introvertirano oblikovanega kontemplativnega prostora«, in sicer skupini z naslednjimi avtorji: Maša Mertelj, mag. inž. arh.; Matic Vrabič; Eva Gusel, mag. inž. arh.; Elvis Jerkič, abs. arh.; Tamara Németh, abs. arh., in Aina Radovan, štud. arh. (sodelavci, konzultanti, izvedenci: Karmen Lah, univ. dipl. inž. arh.).

 

Grafični prikaz natečajne rešitve, ki je prejela priznanje.

 

Podatki o sestavi ocenjevalne komisije, ocene in podrobne obrazložitve natečajnih rešitev in druge informacije so na voljo na Portalu javnih naročil.

 

Sledijo pogajanja in razstava

MOK bo v kratkem natečajne rešitve predstavila tudi na javni razstavi, ki bo predvidoma aprila, ob tem pa bo skladno z zakonodajo izvedla postopek s pogajanji brez predhodne objave z avtorji prvih treh nagrajenih natečajnih rešitev za izdelavo projektne dokumentacije. Načrtujejo, da bi z gradbenimi deli začeli že v poletnih mesecih, tako da bi lahko Park slovenske himne zaživel do oktobra letos.