2. Igralski filmski festival Kranj – Krafft od 14. do 19. junija 2022

 V Kranju se nam sredi junija obeta 13 celovečernih filmov, strokovni program z okroglimi mizami, mojstrskimi tečaji in delavnicami, spremljevalni program z družabnimi dogodki, filmskimi projekcijami in mreženjem in premierno – strokovni program ReActing as a Star.

 

Predstavljamo program druge edicije Igralskega filmskega festivala Kranj – Krafft, ki bo od 14. do 19. junija potekal na različnih prizoriščih v starem mestnem jedru Kranja. Devet filmov v tekmovalnem programu se bo potegovalo za nagrado zlato jabolko. Nagrajence bo izbrala mednarodna žirija, ki jo sestavljajo italijanska igralka Valentina Carnelutti, slovenska igralka Marijana Brecelj in slovenski igralec Sebastian Cavazza. Osrednja tema letošnjega strokovnega programa so intimni prizori na filmu. Med drugim bo mojstrski tečaj in delavnico na to temo izvedla vodilna koordinatorka intimnih scen v Veliki Britaniji Ita O`Brien, o temi pa bo na okrogli mizi spregovoril tudi britanski filmski režiser Bill Anderson, ki je za Združenje režiserjev Velike Britanije pripravil konkretne smernice za pripravo in izvedbo intimnih prizorov. V programu za mreženje Reacting as a Star bodo igralci lahko povečali svoje kompetence ter ustvarili nove poslovne priložnosti.

 

Prihajajočo drugo edicijo festivala Krafft je župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec, ki gosti festival, pospremil z besedami: “Po prvi izvedbi Kraffta smo si zaželeli, da bi ta festival postal tradicionalen. Že teden dni po koncu mi je ekipa, ki snuje festival, razkrila, kaj bi delali v letu 2022. Spomini na prvo izvedbo so lepi. Na odprtju smo se nasmejali, za finale pa smo imeli koncert Magnifica. Ogledali smo si lahko dobre filme, spoznali igralsko srenjo, tudi tiste, ki delajo v zaodrju, dogodek je imel dobro publiciteto in obisk – z gostom Draganom Bjelogrlićem na čelu. Kranj je mesto kulture, veliko vlagamo v to področje. Zelo veseli smo, da imamo festival, ki je namenjen prav igralcem. Občina ga bo podpirala tudi v prihodnje. Skratka, ponosni smo, da naše lepo mesto dobiva tradicionalni filmski festival.”

 

 

OTVORITEV FESTIVALA KRAFFT

Društvo slovenskih avdiovizualnih igralcev (DSI) bo na otvoritvi 14. junija ob 21. uri v Letnem gledališču Khislstein nagradilo svoje igralce in plesalce, ki so s posebnimi presežki obeležili zadnji dve leti avdiovizualnega ustvarjanja. Najsvetlejša zvezda večera bo seveda nagrajenka za življenjsko delo, Silva Čušin. Po podelitvi nagrad bosta na ogled kratki film Male ribe (Maja Križnik, 2015), v katerem v vlogi babice nastopi Silva Čušin, in Filmski poklic – Igralec / igralka (ZDSFU, 2020).


Pred otvoritvijo festivala se bomo s prejemnico nagrade Ita Rina Silvo Čušin srečali v Layerjevi hiši, kjer bo ob 19. uri pogovor z njo vodila Varja Močnik, avtorica filmske monografije o letošnji nagrajenki.

 

FESTIVALSKI SKLOPI

Tekmovalni program (devet celovečernih filmov se poteguje za nagrado zlato jabolko)

Strokovni program (okrogle mize, mojstrski tečaji, delavnice)

Spremljevalni program (revija nagrajenih celovečernih filmov, nagrajeni slovenski plesni filmi, dokumentarni plesni filmi, študentski igrani filmi, družabni dogodki, otvoritev in zaključna slovesnost festivala)

Strokovni program ReActing as a Star (mojstrski tečaji, delavnice, okrogle mize; v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom)

 

FESTIVALSKA NAGRADA – ZLATO JABOLKO

Zlato jabolko Grand Prix prejme igralka ali igralec za najboljšo glavno žensko ali moško vlogo oziroma za izjemen umetniški dosežek.

Tri zlata jabolka za posebne igralske dosežke se podelijo ne glede na velikost vloge, igralki, igralcu ali igralskemu ansamblu, ki je posebno pozornost namenil oblikovanju vidnega, prepoznavnega in izvedbeno dovršenega igralskega presežka.

Častno zlato jabolko se podeli častnemu gostu festivala, igralcu ali igralki, ki je s svojim bogatim in raznovrstnim opusom ter izjemnim delovanjem in umetniškimi dosežki vidno oblikovala in zaznamovala svetovni filmski kulturni prostor.

 

MEDNARODNA ŽIRIJA ZA ZLATA JABOLKA



Italijanska igralka Valentina Carnelutti
deluje tako v gledališču kot v filmu, že odkar je prvič stopila na oder kot majhna deklica. Sodeluje z režiserji, kot so Marco Tulio Giordana (The Best of Youth, 2003), Theo Angelopoulos (The Dust of Time, 2008), Paolo Virzì (A Whole Life Ahead [2008] in Like Crazy [2016]), Citto Maselli (The Red Shadows, 2009), Angelo Orlando (Sfiorarsi, 2005) in drugi. Za film Sfiorarsi je napisala scenarij, prav tako za film Margherito, ki je še v produkciji. Režirala je dokumentarec Melkam Zena – Dobre novice (2012) in glasbeni spot za »Le conseguenze dell’Ingenuità« (2013) italijanskega glasbenika Francesca Tricarica. Leta 2014 je posnela svoj prvi film, reCuiem, ki je dobil nagrado za najboljši kratki film na glavnih italijanskih in mednarodnih festivalih in ki ga je producirala sama v sklopu svojega produkcijskega podjetja FioreLeone.


Dramska igralka Marijana Brecelj
je na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo diplomirala leta 1979, stalna članica ljubljanske Drame pa je že od leta 1971. Sodelovala je tudi z Gledališčem Tone Čufar Jesenice, Prešernovim gledališčem Kranj, Gledališčem Glej in Špas teatrom. Redno deluje tudi na radiu, v filmu in na televiziji. Leta 2010 se je upokojila, a kljub temu še vedno nastopa. Ustvarila je več kot sto gledaliških vlog v razponu od komičnega do tragičnega žanra, več kot petdeset vlog v celovečernih filmih, TV igrah in nadaljevankah, bogat opus pa je oblikovala tudi kot interpretinja radijskih iger.


Igralec Sebastian Cavazza
, rojen v Kranju, je zaključil študij igre in umetniške besede na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. Tekom kariere je ustvaril več kot sedemdeset vlog v gledališču, več kot šestdeset vlog pred kamero, sinhroniziral je več kot štirideset risanih filmov in sodeloval pri več kot petdesetih različnih radijskih igrah. Je vsestranski ustvarjalec, ki se popolnoma enakovredno gledališkemu pojavlja tudi v filmskem mediju, na televiziji in radiu. Aktivno deluje tudi v Društvu slovenskih avdiovizualnih igralcev in je član igralskega ansambla Mestnega gledališča Ljubljanskega.

 

TEKMOVALNI PROGRAM

Pohodi plin!, režija: Panah Panahi, Iran, 2021, 93`

Sladka stvar, režija: Alexandre Rockwell, ZDA, 2021, 91`

Memoria, režija: Apichatpong Weerasethakul, TH, CO, VB, FR, DE, MX, CN, TW, ZDA, QA, CH, 2021, 136`

Inventura, režija: Darko Sinko, SI, 2021, 106`

Čudovita bitja, režija: Guðmundur Arnar Guðmundsson, IS, DK, SE, NL, CZ, 2022, 123` (premiera)

Črta, režija: Ursula Meier, CH, FR, BE, 2022, 102` (premiera)

Morena, režija: Antoneta Alamat Kusijanović, HR, BR, SI, ZDA, 2021, 96`

Ne daj se, Keiko, režija: Shô Miyake, JP, FR, 2021, 99` (premiera)

Tove, režija: Zaida Bergrot, FI, SE, 2020, 103’

 

STROKOVNI PROGRAM

OKROGLE MIZE

#ZNAMISENEHA (sodelujejo: Katarina Veselko – psihologinja, Katja Zabukovec Kerin – Društvo za nenasilno komunikacijo, Tibor Mihelič Syed – Slovensko mladinsko gledališče, Iva Babić – igralka, doc. dr. Nina Žavbi – UL AGRFT, Igor Godina – asistent režiser)

Intimni prizori na filmu – sedanjost (sodelujejo: Nina Ivanišin – igralka, Barbara Zemljič – režiserka in scenaristka, Živa Selan – igralka, Alenka Kraigher – igralka, Primož Bezjak – igralec, Sebastian Cavazza – igralec, Karpo Godina – režiser, direktor fotografije)

Intimni prizori na filmu – obeti (sodeluje Bill Anderson, britanski filmski režiser, ki je za Združenje režiserjev Velike Britanije (Directors UK) pripravil konkretne smernice za pripravo in izvedbo intimnih prizorov.)

Manjkajoči dialogi – odsotnost plesnega dokumentarnega filma (sodelujejo: Borut Bučinel – koreograf in oblikovalec svetlobe, Tone Stojko – fotograf, Matjaž Ivanišin – režiser, Matej Kolmanko – režiser in montažer, Kjara Starič Wurst – koreografinja)


MOJSTRSKI TEČAJI

“Kako in zakaj – uvod v kasting za igralce” (vodi: Timka Grin – T. G. Casting (BiH), predsednica združenja International Casting Directors Network (ICDN), gostja programa ReActing as a Star)

Intimni prizori – smernice (vodi: Ita O’Brien – vodilna britanska koordinatorka intimnih prizorov in ustanoviteljica podjetja Intimacy on Set)

 

DELAVNICE

Akcijski dialogi – med kamero in telesom v gibanju (1. in 2. dan) (vodijo: Rok Kajzer Nagode – direktor fotografije, Željko Božič – obdelava videa, Kjara Starič Wurst – koreografska asistenca, Maša Kagao Knez – koreografska asistenca)

Intimni prizori – konkretno (vodi: Ita O’Brien – vodilna britanska koordinatorka intimnih prizorov in ustanoviteljica podjetja Intimacy on Set)

 

REACTING AS A STAR – nov mednarodni program za spodbujanje povezovanja filmskih in avdio-vizualnih igralcev v regiji in povečanje njihove prisotnosti v evropski filmski industriji

Z namenom večje vidnosti slovenskih filmskih in avdio-vizualnih igralcev in povečevanju možnosti njihovih sodelovanj v mednarodni filmski industriji, Slovenski filmski center v sodelovanju s Sarajevskim filmskim festivalom ter partnerskimi filmskimi centri iz Hrvaške, Srbije, Severne Makedonije in Črne gore, pripravlja novo strokovno platformo ReActing as a Star.

 

Program je namenjen izkušenim filmskim igralcem iz Slovenije in jugovzhodne regije filmske Evrope, ki bo potekal med 16. in 19. junijem v Kranju. Zahvaljujoč sodelovanju s Sarajevskim filmskim festivalom lahko v programu sodelujejo tudi mladi udeleženci kampusa talentov Alumni Sarajevo – Acting Studio 2021.

Cilj programa ReActing as a Star je povezati filmske igralce, kasting direktorje in agente ter jih promovirati regionalno in mednarodno. Program je zasnovan kot dogodek za mreženje, kjer bodo igralci lahko ustvarili nove poslovne priložnosti ter hkrati povečali svoje kompetence in razširili svoje znanje. Na tridnevnem dogodku bodo svoje strokovne izkušnje kot strokovnjaki in vodje tematskih delavnic z udeleženci delili priznani igralci, režiserji in kasting direktorji. V okviru novega mednarodnega programa bodo s svojimi delavnicami v Kranju med drugim sodelovali prepoznavna filmska režiserka Teona Mitevska, ki se je s svojimi številnimi filmi predstavljala na berlinskem filmskem festivalu, kasting direktorica francoskega režiserja Luca Bessona Nathalie Cheron, mednarodno uveljavljena filmska igralca Leon Lučev ter Jelena Graovac Lučev, kasting direktorica filma Najbolj grozen človek na svetu Yngville Kolset Haga ter koordinatorka intimnih prizorov in direktorica gibanja za film, televizijo in gledališče Ita O`Brien.

 

Programa se bo udeležilo 20 priznanih igralcev iz regije, slovenske igralske barve bodo zastopali Jure Ivanušič, Maruša Majer, Saša Pavlin Stošić. Prisotni bodo tudi glavni agenti in kasting agenti iz regije, med njimi predstavnica slovenske agencije Casting.si.

 

SPREMLJEVALNI PROGRAM

REVIJA NAGRAJENIH CELOVEČERNIH FILMOV

Dej no, režija: Mike Mills, ZDA, 2021, 109`

Mala mama, režija: Céline Sciamma, FR, 2021, 72`

Titan, režija: Julia Ducournau, FR, 2021, 108`

Najbolj grozen človek na svetu, režija: Joachim Trier, NO, SE, DK, FR, 172`

 

PREOSTALI DOGODKI V SPREMLJEVALNEM PROGRAMU

Na pivo s stroko – neformalno druženje in mreženje ob predstavitvi nove platforme talents.si slovenskih avdiovizualnih igralcev, članov Društva slovenskih avdiovizualnih igralcev

Večera plesnih filmov – Večer nominiranih in nagrajenih slovenskih plesnih filmov (nagrada in priznanje LOK) + Večer dokumentarnih plesnih filmov

Večer študentskih igranih filmov

Ostrimo pogled na Krafftu – dvodnevna filmskokritiška delavnica v sodelovanju z revijo KINO!

Zaključna slovesnost festivala Krafft – zaključek festivala s podelitvijo nagrad zlato jabolko in koncertom glasbene skupine Dan D.

 

VSTOPNICE

Vstopnice veljajo le za filmske projekcije v Prešernovem gledališču Kranj in Letnem gledališču Khislstein, preostali dogodki so brezplačni. Vstopnice bodo na voljo od 6. junija 2022 dalje.

 

CENA VSTOPNIC

Posamezna vstopnica za projekcijo: 4 EUR

Dnevna vstopnica (3 filmi): 10 EUR

Festivalska akreditacija (vsi filmi): 30 EUR

Študenti / dijaki / upokojenci: 3 EUR


PRODAJNA MESTA

Layerjeva hiša – od 14. do 19. junija vsak dan od 14. do 21. ure

Prešernovo gledališče Kranj in Letno gledališče Khislstein – uro pred vsako filmsko projekcijo

Spletna stran festivala Kraff: www.krafft.si

 

PRIZORIŠČA

Prešernovo gledališče Kranj (tekmovalni filmi), Letno gledališče Khislstein (otvoritev in zaključna slovesnost festivala, revija nagrajenih celovečernih filmov), Layerjeve hiša, Stolp Škrlovec in Ullrichov dvorec – Vojnomirova dvorana (strokovni in spremljevalni program, ReActing as a Star), Mestna knjižnica Kranj

 

 

Igralski filmski festival Kranj – Krafft bo potekal od 14. do 19. junija 2022 v Kranju.

Festival nastaja v sodelovanju z Mestno občino Kranj, Zavodom za turizem in kulturo Kranj, Slovenskim filmskim centrom (SFC), Društvom slovenskih avdiovizualnih igralcev in Zavodom Carnica.

 

Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na pr@krafft.si ali na telefonski številki 040 610 311 (Ana) in 041 295 688 (Nuša).

 

Več informacij o festivalu najdete na:

 

 

V sodelovanju z: 

Kategorije:
aktualno