Gluhi, naglušni in gluhoslepi ob 65. obletnici odprli razstavo

Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj je včeraj, na mednarodni dan gluhih, obeležilo 65-letnico delovanja z odprtjem razstave v Galeriji Mestne občine Kranj (MOK). Župan MOK je posebej nagovoril 13 avtorjev, članov in članic društva, ki se bodo s svojimi slikarskimi in ročnimi deli predstavljali do 10. oktobra 2020 v času uradnih ur.

 

V Sloveniji je približno 1500 gluhih oseb, ki se sporazumevajo v znakovnem jeziku, 150.000 je naglušnih, približno polovica je uporabnikov slušnih aparatov, druga polovica je na poti k slušnemu aparatu, gluhoslepih je 100. Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj se ponaša z več kot 600 člani, a kot poudarjajo, jim status delovanja v javnem interesu narekuje izvajanje pomoči vsem, ki jo potrebujejo pri soočanju z izgubo sluha.

 

Gledališka skupina

 

Člani društva – to praznuje zavidljivih 65 let – so v Galerijo MOK na ogled postavili svoja dela, s katerimi se predstavlja 13 članic in članov društva. Trije avtorji so gluho-slepi, šest je gluhih, štirje naglušni. Pod izdelke so se podpisali Jože Tekavčič, Metka Knez, Andreja Ančimer, Anita Zidar, Alenka Šifrer, slikarja Franc Petrič in Drago Jerman, Cvetka Peteršič, Marica Mur, Maja Šušteršič, Angela Gorečan, Dafinka Arsova, Danica Hostnikar ter Sekcija ročnih del AURIS Kranj.

 

»Rad bi vam prebral citat enega od vaših članov, ki sem ga zasledil na razstavi, ki jo odpiramo. Takole pravi: 'Na nek čuden način je lepo vedeti, da s svojim problemom nisi osamljen primer, kar ti postane jasno šele s prihodom v takšno okolje, kot je tisto v društvu.' Upam, da se tako počutite tudi tukaj pri nas na MOK. Da nas radi obiščete, kot rad obiščem jaz vas,« je ob odprtju razstave povedal župan MOK Matjaž Rakovec, ki je društvo nazadnje gostil pred pojavom novega koronavirusa, ko so se zbrali ob športnem uspehu, prejetju velike plakete Športne zveze gluhih Slovenije za najboljše športno društvo v letu 2019. Ob današnjem odprtju razstave je posebno zahvalo namenil Zlati Crljenko, sekretarki društva, za njen 35-letni prispevek pri delu z gluhimi.

 

Društvo se je v programu predstavilo z recitacijo Metke Knez, ki kljub izgubi vida in sluha pridno študira in jo v kratkem čaka doktorski naziv. Nastopila je gledališka skupina društva, za plesno točko je poskrbela Nia Cimperšek, zbrane je nagovorila tudi predsednica društva Alenka Dobnikar.

 

 

Društvo, ki ga je na odprtju razstave spremljal tudi župan Občine Tržič Borut Sajovic, je poleg slik, gobelinov in drugih ročnih izdelkov v Galeriji MOK na ogled postavilo tudi pokale s športnih tekmovanj, fotografije in časopisne članke. Člani in članice s tovrstnimi srečanji sporočajo, da je gluhota nevidna invalidnost in ravno zaradi te nevidnosti prevečkrat napačno razumljena. Poudarjajo, da so osebe z okvaro sluha, gluhi, naglušni in gluhoslepi del družbe in da je treba do človeka, ki ne sliši, imeti le kanček razumevanja.

 

Številne stiske so prišle še posebej na plan ob pojavu novega koronavirusa. Največ pomoči namreč potrebuje starejša populacija nad 65 let, ukrepi, ki jih je prinesla nova realnost, pa so najbolj prizadeli prav to skupino, predvsem v domovih za starejše. Dodatno zavoro za gluhe in naglušne predstavljajo zaščitne maske na obrazih, saj si večina pri komunikaciji s slišečimi pomaga z odčitavanjem z ust, kar jim je v tem novem obdobju povsem onemogočeno. Zato se razveselijo vsakega sogovornika, ki uporablja prozorno masko.