Mednarodni dan mladih
Danes, 12. avgusta 2022, praznujemo mednarodni dan mladih. Združeni narodi so leta 1999 razglasili 12. avgust za mednarodni dan mladih z namenom, da se vsako leto razpravlja o različnih vprašanjih, ki zadevajo mlade. Namen mednarodnega dneva mladih je opozarjanje na položaj, vlogo, pravice in dolžnosti mladih, pa tudi na izzive, s katerimi se soočajo v obdobju prehoda v odraslost.
Letošnja osrednja tema mednarodnega dneva mladih je medgeneracijska solidarnost ter s tem povezano ozaveščanje o medgeneracijskih razlikah in preprekah.
Mladi so mladostniki in mlade odrasle osebe od 15. do dopolnjenega 29. leta. V Mestni občini Kranj ima stalno prebivališče 8507 mladih, kar predstavlja 14,9 odstotkov občanov. Takih, ki so stari vsaj 65 let, pa je 11.410, kar znaša 20 odstotkov vsega prebivalstva mestne občine. To pomeni, da je starejša generacija dosegla in izrazito presegla mlajšo.
Področje mladinskega sektorja pokriva tudi prostovoljstvo, solidarnost in medgeneracijsko sodelovanje mladih. V Ljudski univerzi Kranj – medgeneracijskem centru pripravljajo brezplačne aktivnosti tudi za mlade – aktivnosti za zabavno in aktivno preživljanje prostega časa, učno pomoč za učence osnovnih šol, ustvarjalne aktivnosti, aktivnosti za pridobivanje uporabnih znanj, za spoznavanja sebe in svojih potencialov ter za razvijanje pozitivnega stališča do starejših.
Evropsko leto mladih, KR ZA mlade v Kranju
Mladi predstavljajo pomembno družbeno skupino, ki se še posebej v zadnjih letih na ravni celotne države sooča s številnimi izzivi, ki zahtevajo sistematično in celovito obravnavo na vseh ravneh.
Mestna občina Kranj z namenom izboljšanja položaja mladih, vključevanja mladih v vse dimenzije javnega življenja in zagotavljanja kakovostnega prehoda mladih iz otroštva v odraslost izvaja posamezne ukrepe na področjih mladinskega dela, izobraževanja, zaposlovanja, stanovanjske politike, mobilnosti, zdravja in ranljivih skupin, športa, kulture, varstva okolja in narave, informiranja in participacije v procesih odločanja. V februarju letos je objavila anketo Prebivaš–se izobražuješ–delaš–ali zadržuješ v Kranju, katero je izpolnilo več kot 400 mladih med 15 in 29 leti. Z anketo je MOK pridobila pogled mladih, njihovih želja in potreb v Kranju. V mesecu maju in juniju so se odvijale delavnice z mladinskimi organizacijami in zainteresiranimi s področja mladinske dejavnosti. Na teh so obravnavali predloge iz ankete, ki so pomembni za razvoj mladim prijaznega Kranja. Zbrani so v dokumentu Strategija razvoja mladinskega dela v Mestni občini Kranj 2022–2030, ki je v javni obravnavi do 8. septembra.
Na današnji mednarodni dan mladih je Mestna občina Kranj oddala tudi prijavo na poziv za pridobitev certifikata Mladim prijazna občina 2022–2026, ki se vsako leto (s štiriletno veljavnostjo) podeljuje lokalnim skupnostim, ki jih strokovna komisija prepozna kot mladim prijazne, ker uspešno izvajajo ukrepe s področij vertikalnih in horizontalnih mladinskih politik.
»Ker si v Kranju želimo napredno in okolju prijazno družbo, se preobražamo v trajnostno, zeleno in pametno skupnost. Naše aktivnosti in koncepti so naravnani v to smer na vse več področjih. S tem se zavzemamo za zmanjšano rabo energije, stroškov in obremenitev okolja. Tako vzpostavljamo pogoje za kakovostno in zdravo prihodnost mladih, za boljši jutri. Dobro se zavedamo, kako pomembna je skrb za rodove prihodnosti. Do uresničitve vseh ciljev in ugodnih rezultatov bomo prišli s čim več povezovanja ter vzajemnega sodelovanja med mladimi in lokalnimi odločevalci. Zgolj s skupnimi močmi in konstruktivnim dialogom bomo namreč napredovali tudi kot skupnost. Na vseh področjih,« je povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec in zaželel mladim vse dobro ob mednarodnem dnevu mladih.