Mestni svetniki dokončno potrdili razvojno naravnan proračun

Svetnice in svetniki so potrdili proračuna za leti 2022 in 2023. Spreminja se obračun nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč, predvsem za nezazidana komunalno opremljena zemljišča. Sprejet je sklep o dodelitvi koncesij za področje predšolske vzgoje. Pripravljen je akcijski načrt za občino po meri invalidov, sprejet letni program športa 2022, mestna občina je začrtala zeleno shemo turizma.

 

Proračuna 2022 in 2023

S planiranimi odhodki v višini 88,54 milijona evrov je proračun za leto 2022 največji doslej. Prihodki so pričakovani v višini 72,377 milijona evrov. Investicijski odhodki in transferi predstavljajo 40,8 odstotka (37,48 milijona evrov), delež tekočih odhodkov in transferov je 55,1 odstotek.

Za leto 2023 je predvidenih 68,250 milijona prihodkov, skupaj z odplačilom dolga so sredstva planirana v obsegu 80,660 milijona evrov. Investicijski delež proračuna je 33,8 odstotka (28,44 milijona evrov), tekočih stroškov in transferov pa je 60,4 odstotka.

 

Večje investicije:

  • gospodarska javna infrastruktura v poslovni coni Hrastje (v letu 2022 planirano 5 milijonov evrov, v letu 2023 še 1,88 milijona evrov)
  • trajnostna mobilnost (do leta 2024 planirano 9,26 milijona evrov)
  • komunalna in prometna ureditev na relaciji Gorenja Sava-Rakovica-Zabukovje-Spodnja Besnica in Zgornja Besnica (do 2024 planirano 5,67 milijona evrov)
  • izvedba ukrepov za zmanjšanj emisij v prometu (do 2024 predvidena sredstva 5,32 milijona evrov)
  • rekonstrukcija Savske ceste od Smledniške ceste do Savske loke (do 2024 sredstva v višini 5,66 milijona evrov)
  • izgradnja komunalne infrastrukture Golnik‑Mlaka (v letih 2022 in 2023 planirano 3,81 milijona evrov),
  • nadaljevanje gradnje kolesarskih povezav (do 2024 bo investirano 3,57 milijona evrov)
  • energetska sanacija občinskih objektov (2. in 3. faza) (do 2024 planirano 5,76 milijona evrov)
  • izgradnja prizidka telovadnice pri OŠ Staneta Žagarja (v letu 2022 planirano 2,21 milijona evrov)
  • novogradnja vrtca Sonček (do 2024 planirano 2,76 milijona evrov)
  • rekonstrukcija ceste Breg‑Mavčiče (do leta 2024 planirano 2 milijona evrov)
  • ureditev podjetniškega inkubatorja Kovačnica (v 2022 planirano 1,70 milijona evrov),
  • obnova lokalne ceste Kranj-Hrastje (do 2024 planirano 1,80 milijona evrov)
  • urbana prenova Kranja (v 2022 planirano 1,47 milijona evrov)
  • ureditev kanjona Kokre (do leta 2024 planirano 1,53 milijona evrov)
  • komunalna ureditev Industrijske cone Laze (v obeh letih 0,909 milijona evrov)
  • obnova nekdanje trgovske šole (med 2022 do 2024 planirano 1,052 milijona evrov)
  • dozidava OŠ Helene Puhar (2022 planirano 0,722 milijona evrov)
  • nakup prostorov v Zdravstvenem domu Kranj (0,7 mio EUR, 2022)
  • oskrba s pitno vodo na območju Zgornje Save (0,691 mio EUR, 2022)
  • investicije v krajevnih skupnostih (za vsako leto 0,60 milijona evrov, do leta 2024 skupaj 1,8 milijona evrov)
  • obnove cest (do 2024 planirano 1,12 milijona evrov)

 

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča

S potrditvijo mestnega sveta bo v veljavo stopil nov Odlok o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ). V delu, ki se nanaša na oprostitve plačila NUSZ, je usklajen z opozorilom Ministrstva za okolje in prostor glede neskladnosti navedenih oprostitev z določbo 59. člena Zakona o stavbnih zemljiščih, sistemskimi priporočili in odločitvijo ustavnih sodnikov, da zemljišča, ki se uporabljajo za potrebe ljudske obrambe, niso izjema pri plačilu NUSZ. Spremembe so pri določitvi vrednosti točke za izračun NUSZ, saj mestna občina z dvigom vrednosti točke za nezazidana komunalno opremljena stavbna zemljišča želi spodbudi promet z nezazidanimi stavbnimi zemljišči, ki so že komunalno opremljena.

Vrednost točke za zazidano stavbno zemljišče se uskladi z rastjo življenjskih stroškov in se poveča za en odstotek, vrednost točke za komunalno opremljeno nezazidano stavbno zemljišče pa se poveča za sto odstotkov. Nova vrednost točke za odmero NUSZ se bo uporabljala od 1. januarja 2022.

Za leto 2021 znaša vrednost točke za zazidana stavbna zemljišča 0,0003004 evra (za leto 2022 je predvidena 0,0003034 evra) in za nezazidana stavbna zemljišča 0,0000596 evra (za leto 2022 je predvidena 0,0001192 evra).

 

Soglasje za spreminjanje mej parcel

Potrjen je bil Odlok o območjih obveznega soglasja za spreminjanje meje parcele na območju MOK. Razlog za uvedbo soglasja občine v upravnih postopkih spreminjanja meje je stanje na področju sprememb parcelnih mej. Razširjena je namreč praksa, ko se v postopkih parcelacij zemljiških parcel ne oblikujejo gradbene parcele, ki predstavljajo zemljišče pod stavbo in funkcionalno zemljišče, ki pripada tej stavbi, ampak se odmerjajo parcele različnih oblik in velikosti, ki odstopajo od veljavnih prostorskih aktov in v prostor vnašajo nered. Uveljavitev odloka bo prinesla bolj racionalno izkoriščen prostor. Omogočeno bo tudi aktivno spremljanje in izvajanje določil v sprejetih prostorskih aktih občine, s katerimi se bodo lahko vsaj delno preprečile nekatere črne gradnje in v nekaterih primerih tudi večkratni stroški parcelacij.

 

 

Odlok o občinskih cestah

Svetniki so sprejeli nov Odlok o občinskih cestah. Predhodni odlok je bil sprejet januarja 2000 in zadnja sprememba novembra 2012. Ker se je Zakon o cestah od zadnje spremembe veljavnega odloka trikrat spremenil, je bilo potrebno prilagoditi tudi občinski odlok. Glavni cilj je uskladitev z obstoječo zakonodajo, ustrezno varovanje občinskih cest ter prometa na njih zaradi števila posegov na javne ceste in odprava pomanjkljivosti pri urejanju tega področja.

 

LEAG – spremembe odloka o ustanovitvi

Spremembe in dopolnitve Odloka o ustanovitvi javnega zavoda Lokalna energetska agencija Gorenjske (LEAG) se nanašajo na strukturo in zmanjšanje števila članov sveta zavoda (z osem na sedem). Gre za uskladitev s spremembami, ki so nastale od časa ustanovitve LEAG do danes. MOK je leta 2009 zavod ustanovila na podlagi pogodbe o sofinanciranju delovanja iz EU virov.

 

Podeljevanje koncesij za predšolsko vzgojo

Mestni svet je potrdil sklep o dodelitvi koncesij za opravljanje javne službe na področju predšolske vzgoje, ki je podlaga za objavo javnega razpisa. Koncesija bo obsegala šolske okoliše vseh devetih osnovnih šol na območju Mestne občine Kranj.

Zadnjih deset let se MOK srečuje s povečanim vpisom v vrtec otrok I. starostnega obdobja. Do sedaj je bila koncesija dodeljena petim zasebnim vrtcem za skupno sedem oddelkov. 31. avgusta 2022 poteče koncesijska pogodba trem zasebnim vrtcem za štiri oddelke (56 otrok) I. starostnega obdobja. Po trenutnih podatkih je za šolsko leto 2021/2022 čakajočih 145 otrok I. starostnega obdobja (za 90 otrok je bila vloga oddana v času razpisa in za 55 otrok je bila vloga oddana po razpisu) s stalnim oz. začasnim (tujci) prebivališčem na območju Mestne občine Kranj. Mestna občina se trudi zagotavljati dodatna prosta mesta za otroke I. starostnega obdobja tudi z novogradnjami (Biba – dodatno en oddelek I. starostnega obdobja, v načrtu je tudi novogradnja vrtca Sonček) in dozidavami vrtcev (Vrtec pri OŠ Franceta Prešerna – PŠ Kokrica – dodatno en oddelek I. starostnega obdobja), vendar ne more slediti povpraševanju, zato je v tem trenutku najbolj primerna rešitev dodelitev koncesije.

 

Občina po meri invalidov

Mestna občina se zaveda zahtevnosti potreb in pravic invalidnih oseb ter dolžnosti pri različnih projektih upoštevati zakonitosti, ki invalidom olajšajo vsakodnevno življenje. Z aktivnim pristopom želi skupaj z Medobčinskim društvom invalidov Kranj pridobiti tudi naziv občina po meri invalidov.

S tem namenom sta nastala dva dokumenta, in sicer analiza trenutnega položaja invalidov (s kakšnimi ovirami in kje se srečujejo) in akcijski načrt do leta 2025 (koraki za odpravo ovir), ki ju je mestni svet potrdil. Pridobitev naziva bo Mestno občino Kranj uvrstila med občine, ki jim je mar za to tematiko in zato načrtno in po korakih izboljšujejo stanje oz. odpravljajo ovire, s katerimi se srečujejo invalidi. Pomembno je, da so se v vse faze aktivno vključevala društva invalidov, torej osebe, ki iz prve roke vedo, kje so ovire.

Pri novogradnjah v mestni občini intenzivno opozarjajo, da se že pri projektiranju upošteva dostopnost in uporabnost za vse. Sproti odpravljajo morebitne arhitekturne omejitve (spuščanje robnikov, izdelava klančin ipd.), trudijo se omogočati spremljanje okroglih miz in pomembnih tem za javnost tudi gluhim in naglušnim in podobno. Je pa tema široka in bo potrebno kar nekaj truda, da bodo ovire odpravili na vseh področjih.

V Mestni občini Kranj so že do sedaj izvajali aktivnosti, ki pomenijo izboljšanje kvalitete življenja ljudi s posebnimi potrebami in so za ta namen tudi zagotavljali v proračunu finančna sredstva v višini 1,3 milijona evrov za odpravljanje arhitekturnih ovir v občinski stavbi, taktilne oznake za slepe, financiranje javnih del, poglobitev robnikov pločnikov, sofinanciranje nevladnih organizacij, institucionalno varstvo, program družinski pomočnik, VDC Kranj, OŠ Helene Puhar, sofinanciranje otrok s posebnimi potrebami v vrtcih, sofinanciranje nevrofizioterapije in prevozov otrok s posebnimi potrebami, kar bodo nadaljevali tudi v prihodnje.

 

Letni program športa 2022

V splošnem je področju športa v proračunu 2022 namenjeno dobrih 650.000 evrov več sredstev kot v letošnjem letu, pri čemer gre razlika predvsem na račun dodatnih sredstev za investicije v športno infrastrukturo oz. načrtovanje le-te (projektiranje). Letos je bilo za šport namenjenih dobrih 3,8 milijone evrov, prihodnje leto je načrtovanih dobrih 4,3 milijona evrov. Od tega zneska je 788.000 evro rezerviranih za javni razpis (od tega cca 490.000 evrov za športne programe, skoraj 240.000 evrov za občinske panožne šole in okoli 38.000 evrov za prireditve), dobrih 2,3 milijona evrov za Zavod za šport (za plače, tekoče vzdrževanje in programe zavoda), nadalje 35.000 evrov za športne štipendije, skoraj milijon evrov pa za investicije v športno infrastrukturo.

Še naprej se bo izvajal program dodatnega športnega pedagoga v prvi triadi osnovnih šol, kar se je pokazalo za učinkovito. Analiza športno vzgojnega kartona osnovnošolcev je namreč potrdila, da so kranjski otroci po gibalnih sposobnostih nad slovenskim povprečjem.

Pri kriterijih za dodelitev sredstev sofinanciranja ni sprememb. Pripravljena in v sprejem oz. potrditev bo dana strategija športa za obdobje 2022-2030, izvajali bodo aktivnosti, da bi zaživela Hiša Triglav, prizadevali si bodo tudi za formiranje regijskega centra za panoge nogomet, košarka, atletika, odbojka, kolesarstvo, tenis, smučarski skoki, smučarski teki ‑ biatlon, borilni športi ter državnega centra za plavanje, plezanje, vaterpolo in hokej.

 

Turizem v zeleni shemi

Destinacija Mestna občina Kranj je v letu 2021 pridobila zlati znak Slovenia Green destination, ki ga podeljuje Slovenska turistična organizacija. Svetniki so potrdili dvoletni akcijski načrt zelene sheme turizma v Mestni občini Kranj, ki za prihajajoča leta opredeljuje ukrepe, odgovorne osebe, roke izvedb ter naloge za uresničitev okolju prijazne turistične dejavnosti. Akcijski načrt predstavlja tudi vodilo in podlago za ohranjanje zlatega znaka.

 

Povezovanje z mestom Zhangjiakou

Mestna občina Kranj in kitajsko mesto Zhangijakou sta pred leti navezala stike, ki so se usmerili predvsem v šport in podjetništvo. Nekatera kranjska podjetja so z mestom Zhangjiakou (4,7 milijona prebivalcev) vzpostavila poslovne vezi. Mesto bo februarja 2022 eno od prizorišč zimskih olimpijskih iger v Pekingu, na katerem se bodo predstavile reprezentance v smučarskih skokih, smučarskem teku, biatlonu, nordijski kombinaciji, deskanju na snegu in smučanju prostega sloga. Junija 2019 sta MOK in Zhangijakou podpisala pismo o nameri prijateljskega povezovanja. Nadgradila ga bo listina o pobratenju, ki so jo mestni svetniki potrdili in župana pooblastili za podpis.

 

Premoženjske zadeve

Mestni svetniki so potrdili dopolnitev načrta pridobivanja nepremičnega premoženja za leto 2021 z zemljiščem na Drulovki na območju poteka Poti Jeprškega učitelja in z dvema zemljiščema med reko Savo in Staro cesti za ureditev parka in parkirišča.

 

Kadrovske zadeve

Za nadomestnega predsednika Komisije za pobude in pritožbe je bil imenovan svetnik Jožef Rozman, potem ko je svetnica Barbara Gunčar podala odstopno izjavo z mesta predsednice.

Mestni svet je dal pozitivno mnenje h kandidaturama Tee Dolinar in Mojce Pelcel za ravnateljico Kranjskih vrtcev.

Pozitivno mnenje h kandidaturi za ravnateljico OŠ Simona Jenka sta prejeli Ingrid Klemenčič in Magda Šlibar.