Skoči na glavno vsebino
Za medije

Po 23. redni seji Mestnega sveta v Kranju

Kranjski svetniki so na prvi januarski seji sprejeli rebalans proračuna za letošnje leto ter dokončno potrdili prostorski načrt za urejanje kanjona Kokre, tako da se bodo lahko že letos dela začela. V prvem branju so sprejeli tudi odlok, s katerim se Podružnična šola Center ukinja oziroma bo postala samostojna šola, OŠ Janeza Puharja Kranj. Vse je nared tudi za vzpostavitev prevozov za starejše in invalide. Spremenile se bodo cene storitev odvajanja in čiščenja odpadnih vod.

 

Mestni svetniki so sprejeli Odlok o rebalansu proračuna Mestne občine Kranj za leto 2021 z obrazložitvami. Z rebalansom so bili spremenjeni poleg splošnega in posebnega dela tudi načrt razvojnih programov 2021–2024, kadrovski načrt, načrt pridobivanja nepremičnega premoženja v letu 2021, letni program prodaje občinskega finančnega premoženja, finančni načrt proračunskega stanovanjskega sklada, razdelilnika sredstev krajevnim skupnostim MOK za osnovno dejavnosti, prireditve, sejnine in najemnine prostorov krajevnih skupnosti iz proračuna MOK za 2021 in tudi kriteriji za delitev sredstev za redno vzdrževanje otroških in športnih igrišč, zelenih površin in premičnin pridobljenih iz projektov LAS – Gorenjska košarica za leto 2021.

 

Po rebalansu je v proračunu MOK za leto 2021 planiranih 78,9 milijona evrov odhodkov – povečanje za 5,1 milijona evrov in 67,8 milijona evrov prihodkov – povečanje za 4,1 milijona EUR. Prihodki se povečujejo zaradi višje povprečnine in prilivov iz intervencijskih sredstev zaradi epidemije koronavirusa ter transfernih prihodkov od sofinanciranih investicij iz evropskih in državnih sredstev, več bo tudi kapitalskih prihodkov od prodaje nepremičnin. Na strani odhodkov je povečanje planirano pri tekočih odhodkih in transferih ter investicijskih odhodkih. Investicijam (odhodkom in transferom) je s sprejetjem rebalansa v proračunu 2021 namenjenih 28 milijonov evrov ali skoraj 36 odstotkov celotnega proračuna.

 

Z rebalansom se investicijski odhodki povečujejo za dobrih 3,1 milijona evrov. Na novo se v rebalansu zagotavljajo sredstva za naslednje projekte: vrtec Bitnje dobrih 1,6 milijona evrov, Gorki-2. sklop (2. faza) dobrih 1,4 milijona evrov, tehnična in druga dokumentacija dobrih milijon evrov, komunalna infrastruktura Britof-Predoslje 432.000 evrov, dnevno varstvo starejših ‑ Planina 584.000 evrov, Dom upokojencev 460.000 evrov, dokončanje Bleiweisovega parka 377.000 evrov, opremljanje stavbnih zemljišč 200.000 evrov, komunalna infrastruktura Mlaka pri Kranju 226.000 evrov.

 

Največ dodatnih sredstev z rebalansom zagotavljamo za naslednje projekte: prizidek telovadnice na OŠ Staneta Žagarja 576.000 evrov, 453.000 evrov za urbano prenovo Kranja 1, za rekonstrukcijo ceste Breg‑Mavčiče 448.000 evrov, oskrbo s pitno vodo na območju Zgornje Save ‑ 1. sklop 445.000 evrov, kolesarske povezave v Kranju 7-12 431.000 evrov, investicije in investicijsko vzdrževanje na področju osnovnošolskega izobraževanja 195.000 evrov, za gradnjo in obnovo magistralnih vodovodov 191.000 evrov, investicije Krajevne skupnosti 139.000 evrov, vzdrževanje in obnovo vodovodnih objektov 116.000 evrov, športne objekte 101.000 evrov in energetske sanacije občinskih objektov ‑ 3. faza 100.000 evrov.

 

Z deli v kanjonu Kokre se lahko začne

 

Kranjski svetniki so v drugem branju z amandmaji potrdili občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za kanjon Kokre. Zdaj se bo vendarle začelo uresničevati dolgoletne načrte o urejanju kanjona Kokre, ki so usklajeni tudi z varuhi naravne in kulturne dediščine. Po sprejetju OPPN Kanjona Kokre bo več možnosti iskanja sredstev za sofinanciranje, bo pa potem potreben še sprejem Odloka o varovanju naravne vrednote Kanjon Kokre. V prihodnjih letih bodo tako nadgradili zelene površine, izboljšali turistično ponudbo in možnosti za preživljanje prostega časa v naravi z ureditvijo kranjske plaže, sprehajalnih brvi, učne poti ter dostopov v kanjon in bo ta res postal eno od stičišč Kranjčanov.

 

V prvem branju pa je mestni svet potrdil odlok o OPPN Kolodvor, a le za vzhodni del območja, na katerem se nahaja logistično-poslovni kompleks. Območje se deloma že revitalizira, bo pa s sprejemom OPPN dobil dodatne možnosti za razvoj in urejanje tudi širšega območja nekdanjih Merkurjevih skladišč. Poleg prenove objektov je predvidena še revitalizacija celotnega kompleksa, tudi v smislu dopolnitve programov in dejavnosti na območju.

 

PŠ Center se bo preimonovala v OŠ Janeza Puharja Kranj

 

Mestni svet je v prvi obravnavi sprejel Odlok o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Osnovna šola Janeza Puharja Kranj, obenem pa po skrajšanem postopku še Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Osnovne šole Simona Jenka Kranj. Ta šola je največja po številu otrok – obiskuje jo kar 1284 otrok – lani pa je po prenovi Podružnične šole Center, objekta na Komenskega 4, pridobila prostore še za osem oddelkov osnovne šole in štiri oddelke predšolske vzgoje. Zdaj bo na tej lokaciji samostojna šola, Osnovna šola Janeza Puharja Kranj, poimenovana po znamenitem Kranjčanu, prvem slovenskem fotografu in izumitelju fotografije na steklo. Z novim odlokom so na novo določili šolski okoliš in bo obsegal del okoliša, ki je prej pripadal OŠ Simona Jenka Kranj. Zaradi teh sprememb bo lažje organizirati pouk v obeh zavodih, saj bo število oddelkov in otrok obvladljivo.

 

Prevozi za starejše že letos

 

Mestni svet je v drugi obravnavi sprejel Odlok o spremembah Odloka o zagotavljanju socialno varstvenih dejavnosti v MOK, na podlagi katerega bo MOK med drugim uvedla novo storitev za občane – prevoze za starejše in invalide. Z vzpostavitvijo storitve bo MOK uresničila enega od ciljev Strategije varstva starejših v Mestni občini Kranj za obdobje 2020–2024. V letu 2021 bo MOK temu namenila 10.000 evrov

 

Sprememba cen storitev odvajanja in čiščenja odpadnih vod

 

Sedanje cene komunalnih storitev ne krijejo več stroškov izvajanja javne službe odvajanja in čiščenja odpadnih vod. To je predvsem posledica zvišanja cen odvoza dehidriranega blata s Centralne čistilne naprave in novozgrajene infrastrukture, ki povišuje omrežnino. Odkar Madžarska od lani ne sprejema več komunalnega blata iz slovenskih čistilnih naprav, so se tako cene odvzema povišale za trikrat (s 70 na 240 evrov in več na tono). Komunala Kranj pa že načrtuje izvedbo investicije v sušilnico blata, ki bo srednjeročno bistveno znižala stroške.

Mestni svet je potrdil spremenjene cene storitev za čiščenje in odvajanje odpadnih voda in bodo stopile v veljavo, ko bosta novo ceno potrdili tudi občini Šenčur in Naklo, predvidoma marca 2021. Po trenutnih ocenah se bo cena omenjene storitve v MOK povišala za približno 15 odstotkov oz. okoli šest odstotkov višji bo znesek na položnici. Na podlagi analize je bilo tudi ugotovljeno, da je v Mestni občini Kranj glede na ostale primerljive in tudi sosednje občine cena komunalnih storitev še vedno relativno nizka.

 

Ustanovili bodo Skupno občinsko upravo občin Gorenjske

 

Mestni svet MOK je v prvi obravnavi sprejel Odlok o ustanovitvi Skupne občinske uprave občin Gorenjske, ki je potreben zaradi spremembe Zakona o financiranju občin. Odlok bo hkrati ukinil in nadomestil odloka sedaj delujočih organov skupne občinske uprave, Medobčinskega inšpektorata Kranj (MIK) – šest občin ustanoviteljic – in Skupne službe notranje revizije Kranj (SSNRK) – 4 občine. Za občine, ki so hkrati ustanoviteljice MIK in SSNRK, bo finančni učinek takojšen, saj se bo višina sofinanciranja povišala na 40 odstotkov (zdaj MIK 35, SSNRK pa 30 odstotkov).

Zaživela naj bi s 1. januarjem 2022, občine ustanoviteljice pa bodo v nadaljevanju lahko opravljale vseh enajst skupnih nalog in tako dosegle najvišji možen odstotek sofinanciranja iz državnega proračuna. V naslednjih fazah bodo namreč lahko k že obstoječim nalogam (občinsko inšpekcijsko nadzorstvo, občinsko redarstvo in notranja revizija) pristopile tudi druge občine ustanoviteljice oz. se bodo v okviru skupne občinske uprave začele izvajati še pravna služba, občinsko pravobranilstvo oz. odvetništvo, proračunsko računovodstvo, varstvo okolja, urejanje prostora, civilna zaščita, požarno varstvo in urejanje prometa oziroma se bodo obstoječim občinam ustanoviteljicam lahko pridružile tudi nove občine. S tem bodo možni optimizacija organizacije dela na posamezni nalogi, združevanje znanja in sposobnosti ter višja kakovost posameznih storitev.

 

Kadrovske zadeve

 

Mestni svetniki so za predstavnika MOK v Svet Gimnazije Franceta Prešerna imenovali Srečka Štagarja, Svet Osnovne šole Stražišče Kranj Uroša Logonderja, Matejo Malić in Zorana Stevanovića, v Svetu Osnovne šole Helene Puhar Kranj pa Elizabeto Dolenc, Blaža Kozjeka in Damjano Piškur.

Ob tem so podali tudi soglasje k imenovanju Maje Vunšek za direktorico Mestne knjižnice Kranj ter soglasje k razrešitvi Jožeta Veternika s funkcije direktorja javnega zavoda Osnovno zdravstvo Gorenjske zaradi upokojitve.

 

Ostale zadeve

 

Mestni svetniki so sprejeli še predlog sprememb in dopolnitev Poslovnika Mestnega sveta MOK (seje se bodo odslej snemale in objavile na spletni strani občine), v drugi obravnavi osnutek Odloka o sofinanciranju projektov obnove nepremične kulturne dediščine v Mestni občini Kranj ter se opredelili tudi do osnutkov pokrajinske zakonodaje v Sloveniji.