Skoči na glavno vsebino
Za medije

Po 24. redni seji Mestnega sveta MOK

Na tokratni seji so mestni svetniki Mestne občine Kranj med drugim obravnavali prostorske načrte za območje poslovne cone Hrastje in projekt Severna vrata, se seznanili s potekom vstopa MOK v Zeleno shemo slovenskega turizma, potrdili ceno storitve pomoči družini na domu in vse potrebno, da bo z novim šolskim letom stekel pouk v novoustanovljenem zavodu, OŠ Janeza Puharja – Center.

 

Mestni svetniki so v drugi obravnavi sprejeli usklajen predlog Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje urejanja poslovno–proizvodne cone Hrastje. Mestna občina Kranj je namreč pridobila pozitivna mnenja vseh nosilcev urejanja prostora (Elektro Gorenjska, Domplan, Komunala Kranj, NIJZ …) in odločitev ministrstva za okolje o sprejemljivosti vplivov. To je še en zelo pomemben korak, saj sprejeta prostorska podlaga pomeni možnost za pridobitev gradbenih dovoljenj tako za vso načrtovano infrastrukturo kot pozneje za objekte.

 

O projektu Severna vrata

 

Mestni svet je sprejel osnutek odloka o javno-zasebnem partnerstvu za projekt »Severna vrata«, torej za ureditev prostora med Kidričevo in Bleiweisovo cesto v Kranju MOK želi lokacijo razviti v referenčni poslovno-stanovanjski kompleks, ki bo pretežno namenjen zdravstveno-storitveni dejavnosti ter v manjšem delu stanovanjem. V postopku razpisa javno-zasebnega partnerstva zato namerava izbrati zasebnega investitorja, ki bo v zameno za javni vložek ter vsebinske zahteve javnih partnerjev – MOK, zavod Osnovno zdravstvo Gorenjske (OZG) in Gorenjske lekarne – pripravljen prevzeti preostali del obveznosti (projektiranje, pridobitev upravnih dovoljenj, gradnja kompleksa ter obveznost financiranja projekta).

MOK in OZG bi zagotovila sredstva za nakup zemljišča in izgradnjo prostorov za OZG ter dodatna sredstva, če bo možno projekt prijaviti za sofinanciranje z sredstvi RS oziroma EU, preostalo vrednost investicije bi financiral izbrani zasebni partner. Po načrtih naj bi se gradnja Severnih vrat začela avgusta 2022, uporabno dovoljenje pa pridobilo avgusta 2025.

Zaradi gradnje Severnih vrat bo na lokaciji ukinjenih nekaj parkirišč, a jih bodo v bližini zagotovili najmanj toliko, kolikor se jih bo ukinilo. Nadomestnih lokacij je več, občanke in občani bodo o tem pravočasno obveščeni, poti do nadomestnih parkirišč bodo ustrezno označene.

 

Temelj za obnovo nekdanje Trgovske šole

 

Na seji so s sklepom potrdili tudi, da se za obnovo objekta nekdanje trgovske šole prerazporedi 55.000 evrov za projektno in investicijsko dokumentacijo. Cilj investicije je čimprejšnja vzpostavitev objekta za izvajanje osnovnošolske dejavnosti, saj se na področju šolskih okolišev OŠ Staneta Žagarja Kranj, OŠ Jakoba Aljaža Kranj in OŠ Matije Čopa Kranj soočajo s pomanjkanjem prostorov za izvajanje osnovnošolske dejavnosti. Mestna občina Kranj je poiskala rešitev in z državo sklenila dogovor o brezplačnem prenosu lastništva šole na MOK. Po obnovi bo na voljo osem učilnic in prostor za razdelilnico hrane, s tem pa se bo na srednji rok rešilo tudi iskanje dodatnih prostorov za potrebe OŠ Matija Čopa Kranj in OŠ Staneta Žagarja Kranj, kjer je predvidena gradnja nove telovadnice, šestih učilnic in večnamenskega prostora.

Obnova, ki bo stala dober milijon evrov, se bo predvidoma začela v letu 2022, pouk v prenovljenih prostorih pa septembra 2023.

 

Vse nared za novo OŠ Janeza Puharja Kranj – Center

 

V drugi obravnavi je potrditev dobil tudi Odlok o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Osnovna šola Janeza Puharja Kranj – Center. Samostojni zavod se bo preoblikoval iz Podružnične šole Center, podružnice Simona Jenka Kranj, ki je največja kranjska šola po številu otrok. Zaradi sprememb bo lažje organizirati pouk v obeh zavodih, saj bo število oddelkov in otrok obvladljivo, novi zavod pa bo združeval objekte na Komenskega 2 in 4 ter PŠ Primskovo.

Bo pa moral javni zavod uskladiti svojo organizacijo, oblikovati organe zavoda in sprejeti splošne akte najpozneje do začetka šolskega leta 2021/22, torej do 1. septembra 2021.

 

Spremembe Odloka o zagotavljanju socialno varstvenih dejavnosti v MOK

 

Mestni svet je potrdil spremembe Odloka o zagotavljanju socialno varstvenih dejavnosti v MO Kranj. Ker je MOK pristopila k trajnostni mobilnosti, bo za pomoč družinam na domu odslej na voljo tudi električni avtomobil.

Spreminja se tudi plačilo družinskega pomočnika. Sredstva za financiranje pravic družinskega pomočnika je z letošnjim letom prevzela država, a bo občina za družinskega pomočnika še celo leto plačevala vse stroške, vendar bo naslednje leto od države prejela povračilo.

 

Pomoč družini na domu

 

Na seji so podali še soglasje k ceni storitve pomoči družini na domu. Cena za uporabnika ostaja že trinajsto leto nespremenjena in znaša med delovnikom 4,20 evrov, (ekonomska cena je 20,34 evrov), kar je najnižja cena v primerjavi z drugimi mestnimi občinami. Cena pomoči družini na domu ob nedeljah se je za uporabnika zvišala za 20 centov in zdaj znaša 5,83 evra (ekonomska cena je 25,15 evrov, prej 24,60 evrov), ob državnih praznikih oziroma dela prostih dneh pa znaša za uporabnika 6,17 evra, kar pomeni podražitev za 24 centov (ekonomska cena je zdaj 26,62, prej 25,90 evrov). Razliko med ceno za uporabnika in ekonomsko ceno (približno 79,3 odstotka cene), bo pokrila občina, za kar je v proračunu namenjenih dobrih 680.000 evrov.

 

V pričakovanju znaka zeleno območje (Green Destination)

 

Kranjski svetniki so se seznanili s potekom vstopa mestne občine v Zeleno shemo slovenskega turizma (ZSST). Kranjska mestna občina se je odzvala na nacionalni poziv Slovenske turistične organizacije (STO) in v shemo vstopila lani. Cilj zelene sheme je uvajati in pospeševati trajnostne poslovne modele v slovenski turizem ter krepiti osnovo za trženje zelene ponudbe. Trenutno Kranj čaka na oceno in pridobitev znaka Green Destination (bronasta, srebrna, zlata ali letos prvič platinastega). MOK bo potem postala destinacija, še bolj prepoznavna po svojem trajnostnem delovanju, vključena bo v številne promocijske aktivnosti STO, pridobila bo dostop do podatkov za nadaljnje delo in razvoj.

Koliko bo MOK namenila ukrepom za trajnostni razvoj, ki podpirajo zeleno shemo v turizmu, bo znano, ko bo Zelena ekipa pod vodstvom Zavoda za turizem in kulturo Kranj pripravila nabor aktivnosti na podlagi priporočil ocenjevalcev. Takrat bo tudi določen delež stroškov za posamezne aktivnosti.

 

Problematika Krajevne skupnosti Jošt

 

Svetniki so se seznanili s problematiko v Krajevni skupnosti Jošt, niso pa sprejeli odredbe o spremembah in dopolnitvah odredbe o določitvi območij parkiranja, taks in cen parkirnih. Poglavitna novost predlaganih sprememb je bila vzpostavitev plačljivih parkirnih mest za pohodnike, ki parkirajo pod sv. Joštom. Pobudo za več reda pri parkiranju je dala Krajevna skupnosti Jošt, saj povečan obisk pohodnikov prinaša tudi številne nevšečnosti (nedovoljeno parkiranje, smetenje z odpadki, nespoštljiv odnos do zasebne lastnine …). Svetniki so v razpravi podali nekaj predlogov in predlagali, da jih občinska uprava upošteva v načrtih celostne ureditve te priljubljene pohodniške destinacije.  

 

Sprememba Statuta MOK

 

Podporo je dobil tudi osnutek Sprememb in dopolnitev Statuta Mestne občine Kranj, kar bo MOK med drugim omogočilo, da začne postopek za spremembo občinske zastave. MOK želi, da se zaradi prepoznavnosti ter grajenja in utrjevanja identitete na zastavo umesti še grb Mestne občine Kranj.

 

Kadrovske zadeve

 

Mestni svet je podal soglasje k imenovanju Matjaža Žure za direktorja zavoda Osnovno zdravstvo Gorenjske za mandatno obdobje petih let ter se seznanil z odstopno izjavo Jerneje Logar s funkcije namestnice članice Občinske volilne komisije MOK in na njeno mesto imenovali Barbaro Trelc.

 

Premoženjske zadeve

 

Mestni svetniki so sprejeli več sklepov o prenehanju obstoja javnega dobra na nekaj nepremičninah na Kokrici, v Stražišču, Zgornji Besnici, na Hujah in na Drulovki. Na Kokrici bo MOK z menjavo novo pridobljene nepremičnine zagotovila zemljišča, ki jih potrebuje za kolesarsko pot in ureditev drevoreda proti Brdu.

 

Soglašali pa so tudi s tem, da se v občinskem proračunu za leto 2021 dodatno zagotovi 70.000 evrov za ureditev podstrešja v enoti Najdihojca.