Predsednik Borut Pahor na delovnem obisku v Kranju

V Mestni občini Kranj je bil danes na obisku predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Odzval se je na vabilo Regijskega štaba Civilne zaščite za Gorenjsko in se sestal z županom Matjažem Rakovcem ter predstavniki civilne zaščite. Beseda je tekla o uspešnih aktivnostih za zajezitev širjenja covida-19, ki jih izvajajo na Gorenjskem. Predsednik je obiskal še Dom upokojencev Kranj in Univerzitetno kliniko za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

 

Predsednik republike Borut Pahor se je odzval na povabilo poveljnika Civilne zaščite Republike Slovenije Srečka Šestana, da obišče vse regijske štabe civilne zaščite po državi in se seznani s stanjem ter delom pripadnikov civilne zaščite pri soočanju z epidemijo novega koronavirusa v posameznih regijah. Potem ko je obiskal notranjsko, zahodnoštajersko in pomursko regijo, se je danes ustavil še na Gorenjskem. Poleg Šestana so predsednika RS sprejeli župan Mestne občine Kranj (MOK) Matjaž Rakovec, poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid, namestnik poveljnika Civilne zaščite za Gorenjsko Robert Skrinjar in drugi člani regijskega štaba, od NIJZ, centra za socialno delo, policije in gasilcev do Rdečega križa in Civilne zaščite MOK.

 

Gorenjska je v drugi val epidemije novega koronavirusa vstopila kot najbolj obremenjena regija v državi, ko gre za 14-dnevno incidenco okuženih s covidom-19 na 100.000 prebivalcev. Proti koncu leta pa je napredovala med tiste z boljšo epidemiološko sliko in se tam ustalila.

 

 

Koordinirana akcija preprečila hujše posledice

 Po seznanitvi o ukrepih zaščite, reševanja in nujne medicinske pomoči v epidemiji covida-19 na Gorenjskem je predsednik RS obiskal Dom upokojencev Kranj, ki ga vodi direktorica Nadja Gantar in v katerem že en mesec med stanovalci ne beležijo okužb, izvajajo obiske svojcev, sprejemajo nove stanovalce, počasi uvajajo tudi aktivnosti in se vračajo v običajen ritem. Zadnja postaja obiska na Gorenjskem je bila Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik. Direktor klinike Aleš Rozman je opisal povezovanje vseh struktur, ključnih za obvladovanje epidemije na Gorenjskem, kot bogato izkušnjo. Koordinirana akcija je preprečila hujše posledice, ki bi lahko nastopile, če tega sodelovanja ne bi bilo, je poudaril in opozoril na dotrajano infrastrukturo, potrebo po novih investicijah ter bolj prilagodljivem upravljanju javnega zdravstva oziroma potrebo po zdravstveni reformi.

 

»Vaši nasveti in opozorila bodo pomembno sooblikovali to, kar si upam reči, da je finale v soočanju s širjenjem novega koronavirusa. Rad bi se vam zahvalil za opravljeno delo. Tam, kjer ni bilo sistemskih rešitev, se je pokazala izredna človeška solidarnost,« je povedal predsednik RS Borut Pahor in dodal: »Z odobravanjem sprejemam krepitev političnega in strokovnega konsenza, da Gorenjska dobi novo bolnišnico.« Opozoril je še na sistemske rešitve, neugodne za prihodnost. »Nastopil je čas, ko se mora slovenska politika poenotiti pri stremljenju k temu, da popravimo, nadgradimo javni zdravstveni sistem tako, da bo še bolj dostopen, kakovosten in bo ustrezal zahtevam 21. stoletja … Najprej in predvsem poskušamo zavarovati zdravje ljudi. Toda če želimo imeti kakovosten, konkurenčen javni zdravstveni sistem, moramo sedanje strukturne slabosti odpraviti. Sicer bodo naša pričakovanja do zdravstvene oskrbe prevelika.«

 

Matjaž Rakovec, župan Mestne občine Kranj: »S skupno akcijo in požrtvovalnim delom vseh služb danes Gorenjska po številu okuženih s koronavirusom sodi pod slovensko povprečje. Uspešna zajezitev širjenja covida-19 je rezultat odličnega sodelovanja in dobre organizacije vseh članov civilne zaščite, prostovoljcev, reševalcev, policije, gasilcev, zdravstvenih delavcev, tudi zaposlenih na MOK. Tudi v javnosti se je pred časom izpostavilo, da je Gorenjska lahko vzor, kakšne ukrepe izvajati v situaciji, s katero se soočamo. Ponosni smo na to.«

 

Fotografije: Mediaspeed