Projekt Gimnazije Kranj: Delavnice za dijake za bolj svetle dni
Ker so decembra na Gimnaziji Kranj opazili izrazito poslabšanje mentalnega zdravja dijakov, se je dijaška skupnost Gimnazije Kranj odločila organizirati dan alternativnega pouka, ko bodo izkušeni strokovnjaki izvedli vrsto predavanj in delavnic na temo duševnih težav in stisk v času epidemije.
Skupina dijakov Gimnazije Kranj se je zaradi slabega mentalnega zdravja gimnazijcev odločila organizirati projekt Dan ZaMe oziroma Dneva za mentalno zdravje. Namen je osvestiti dijake o pomenu mentalnega zdravja in zmanjšati družbeno stigmo glede tega.
S pomočjo profesoric in socialnih delavk bo tako skupina dijakov organizirala vrsto predavanj in delavnic na temo duševnih težav in stisk v času epidemije. Izvajali jih bodo priznani strokovnjaki, kot so Jani Prgić, Matej Tušak, Tristan Rigler… Dogodek bo potekal 26. januarja 2021, namenjen pa je izključno dijakom in zaposlenim Gimnazije Kranj in bo potekal prek spletnih platform Zoom in MS Teams.
»Želimo priskočiti na pomoč vsem dijakom, ki se trenutno soočajo z depresijo, anksioznostjo in podobnimi težavami, ki so posledica epidemije. Vsem dijakom smo posneli tudi virtualno vabilo,« so zapisali organizatorji projekta Dan ZaMe. »Smo prva šola v Sloveniji, ki bo izvedla tak dogodek. Naš cilj ni samo poskrbeti za naše dijake, vendar tudi spodbuditi ostale šole, da nam sledijo in priskočijo na pomoč tudi svojim dijakom.«
Seznam in kratka vsebina predavanj:
Jani Prgič: Psihološko zdravje mladostnikov
Ali ste vedeli, da je psihološko zdravje mladostnikov najboljša naložba za osebno prihodnost, ki je več vredna od katerekoli šole, ki jo nekdo zaključi? In ko govorimo o psihološkem zdravju, bi se morali zavedati, da nanj vpliva ogromno dejavnikov, od katerih na številne niti pomislimo ne. V tem srečanju se bomo dotaknili številnih tem, tudi nevrotoksinov, spolnosti, socialnih dejavnikov itd. Če vas zanima izvedeti več o delovanju vaših možganov in kako lahko vplivate nanje tako, da bo vaše psihološko zdravje čim bolj stabilno, vas vabimo na predavanje, ki ga bo vodil mag. Jani Prgić.
Matej Tušak: Življenje v izolaciji in motivacija za učenje
Skozi predavanja se bomo spoznali s težavami življenja v izolaciji, z negativnimi vplivi izolacije na ljudi in njihovo duševno stanje ter z načini, kako lahko te težave omilimo in se z njimi učinkovito soočimo. Spoznali bomo tudi pasti vračanja nazaj v normalno stanje in kako se čim hitreje prilagoditi na ustaljeni način učenja. Spoznali bomo, kaj lahko sami naredimo, da bi naša motivacija za delo oz. učenje ostala čim višja in kako se samomotivirati in kaj vse je treba narediti, da bi lahko svoje želje in pričakovanja v zvezi z učno uspešnostjo in kariero dosegli kljub težavam, ki jih je prinesla koronakriza.
Tristan Rigler: Psihologija množic in teorije zarote
Predavatelj bo govoril o problematiki, ki jo srečuje pri svojem delu z adolescentno populacijo, o teorijah zarote v odvisnosti od osebnostnih lastnosti posameznika, o občutku nemoči ob travmatičnem udarcu človeški iluziji vsemogočnosti, o magičnih pristopih cepljenju itd.
Sara Pavlović: Najstniška depresija in anksioznost
Predavanje bo govorilo o depresiji in anksioznosti, ki se velikokrat pojavljata skupaj. Pogovarjali se bomo o simptomih, vzrokih in ukrepih pomoči, h katerim se lahko zatečemo, če opazimo katerega od simptomov. Veliko bo povedano tudi o izkušnji bivše dijakinje in študentke psihologije, ki se z obema še vedno bori. Skupaj bomo razbijali mite, ki se pojavljajo okoli duševnih bolezni, specifično prav okoli depresije. Spomnite se vsega, kar vas o tej duševni motnjo zanima, saj bomo na predavanju poskusili odgovoriti na vsa vprašanja.
Na voljo bodo še številna druga zanimiva predavanja ter interaktivne delavnice, ki bodo okrepile znanje dijakov o duševnem zdravju ter jih naučile, kako tako ga vzdrževati v dobrem stanju.