Skoči na glavno vsebino
Za medije

S 16. seje mestnega sveta v Kranju

Kranj, 3. junij 2020 – Mestni svetniki so na redni seji najprej obravnavali kadrovske in premoženjske zadeve. Sprejeli so spremembe Statuta Mestne občine Kranj, več odlokov, med njimi spremembe in dopolnitve o kategorizaciji občinskih cest, o ustanovitvi dveh javnih zavodov, OŠ Simona Jenka in Mestne knjižnice Kranj, v prvi obravnavi pa potrdili odlok o spremembi meje med naseljema Crngrob in Šutna. Potrdili so sklep o lokacijski preveritvi za območje v Zgornjih Bitnjah in obvezno razlago šestega člena Odloka o zazidalnem načrtu starega mestnega jedra Kranja. Obravnavali so še trajnostni energetsko-podnebni načrt Gorenjske, se seznanili s poročilom LAS in delu Policijske postaje Kranj ter oceno izvajanja občinskega programa varnosti.

Potrdili so predlog župana Matjaža Rakovca, da obravnavo sprememb pravilnik o plačah in plačilih funkcionarjem umaknejo z dnevnega reda. Obravnava sprememb cen za oskrbo s pitno vodo pa je bila prekinjena in bodo svetniki o tem odločali na eni naslednjih sej.

 

Kadrovske zadeve

Za predsednika Komisije za kulturo in šport je bil imenovan Gašper Peterc, ki je nadomestil bivšega svetnika Roberta Kranjca.

 

V Nadzorni svet Komunale Kranj so bili imenovani: dr. Ciril Kafol, Nejc Koprivšek, Gregor Tomše in mag. Igor Velov. Njihov mandat traja štiri leta. V Nadzorni svet Komunale Kranj svoje predstavnike imenujejo  še Svet delavcev javnega podjetja.

 

V svetu OŠ Jakoba Aljaža pa bodo MOK zastopali: Elvis Brandić, Tony Del Fabro in Sonja Mašič.

 

V svet OŠ Franceta Prešerna so bili za predstavnike MOK imenovani: Gorazd Bajd, Marko Petrič in Ksenija Zupan.

 

Premoženjske zadeve

 

Za vzdrževalna dela in obnove na kanalizacijskem sistemu v MOK so svetniki potrdili prerazporeditev dodatnih sredstev v višini nekaj več kot 84.000 evrov. Dodatna sredstva bodo namenjena odpravi okvar na kanalizacijskem omrežju, in sicer na Zoisovi ulici in še nekaterih lokacijah v Kranju in na posameznih črpališčih. Zagotovljena sredstva so bila namreč delno že porabljena za sanacijo okvar na Gosposvetski ulici v Kranju, ki so bile sanirane v decembru 2019, zato preostanek sredstev ne zadošča za sprotne sanacije okvar in izboljšave na kanalizacijskem omrežju.

 

Prav tako je mestni svet potrdil dopolnitev načrta pridobivanja nepremičnega premoženja, in sicer na Drulovki, ki v naravi predstavlja zemljišče okrog objektov v Športnem parku Zarica. MOK zemljišče potrebuje za legalizacijo objekta (en objekt je že legaliziran, drugega je potrebno še legalizirati). Zemljišče pridobiva brezplačno od Krajevne skupnosti Orehek-Drulovka.

 

Spremembe in dopolnitve Statuta Mestne občine Kranj

 

Mestni svetniki so potrdili spremembe in dopolnitve Statuta, o katerih so razpravljali že v prvi obravnavi. Med njimi je širitev pristojnost mestnega sveta, da imenuje predstavnike MOK v vseh oblikah javnopravne osebe, ne le za primer javnih zavodov (kot je to določala prej veljavna dikcija statuta). Dopolnjena je določba statuta, da mora biti na vsaki seji rezerviran čas za vprašanja, pobude in predloge, ki jih postavljajo člani mestnega sveta, na način, da se določba nanaša le na redne seje mestnega sveta.

 

Svetniki lahko vprašanja in pobude dajejo tudi kadarkoli med sejama mestnega sveta. Sprejete spremembe statuta se nanašajo tudi na omejitev pristojnosti delovnih teles mestnega sveta in Sosveta za krajevne skupnosti, da obravnavata le zadeve iz pristojnosti mestnega sveta, ki so predmet odločanja na njegovih rednih in izrednih sejah (ne pa na dopisnih sejah ali sejah na daljavo, ki se izvedejo s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije). Prav tako je po izkušnji delovanja mestnega sveta v času virusne epidemije določeno, da mestni svet lahko odloči, da se seja ali njen posamezni del opravi brez navzočnosti javnosti in predstavnikov javnega obveščanja.

 

Kategorizacija občinskih cest

 

Po letu 2019 je bilo na občinskem cestnem omrežju izvedenih več sprememb, da bi se odpravile določene pomanjkljivosti obstoječega stanja. Zasebni lastniki zemljišč nekaterih kategoriziranih odsekov cest niso hoteli prodati in je potrebno te dele izvzeti iz kategorizacije. Nastali so tudi novi odseki cest, ki morajo imeti ustrezno urejen status. Nekaj je bilo pobud občanov, da se ceste kategorizirajo tako, kot potekajo v naravi. S spremembami in dopolnitvami odloka o kategorizaciji občinskih cest v MOK se vse te zadeve urejajo in vzpostavlja cestno omrežje v takšni meri in obsegu, da bo kar najbolje služilo prebivalcem Mestne občine Kranj.

Svetnice in svetniki so spremembe in dopolnitve odloka potrdili po skrajšanem postopku in začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS.

 

Sprememba meje med Crngrobom in Šutno

 

Občina Škofja Loka in Mestna občina Kranj sta sporazumno kot predlagateljici vložili predlog na Geodetsko upravo RS za ureditev meje med občinama, in sicer za spremembo območja naselja ob občinski meji obeh občin tako, da se del območja naselja Šutna v Mestni občini Kranj izloči in priključi območju naselja Crngrob v Občini Škofja Loka.

 

Ureditev meje med obema občinama se nanaša na območje obstoječe lokalne ceste, ki povezuje naselji Crngrob in Dorfarje v Občini Škofja Loka in v delu (na določenem odseku v dolžini cca 350 metrov) še poteka po ozemlju Mestne občine Kranj. Cesta je že kategorizirana z občinskim odlokom o kategorizaciji občinskih javnih cest in kolesarskih poti v Občini Škofja Loka, ki to cesto tudi že upravlja, jo vzdržuje in investira vanjo.

 

Mestni svet je odlok v prvi obravnavi potrdil.

 

Lokacijska preveritev za območje v Zgornjih Bitnjah

 

Mestna občina Kranj je s strani fizičnih oseb prejela pobudo za izvedbo lokacijske preveritve za dopustitev individualnega odstopanja od prostorsko izvedbenega pogoja (PIP), določenega v veljavnem OPPN za gradnjo dveh individualnih stanovanjskih hiš. Trenutna določila OPPN predstavljajo omejujoče okoliščine v zvezi z lokacijo, na katere investitor ne more vplivati, in onemogočajo izvedbo konkretne investicije. Nameravana uporaba tehničnih in tehnoloških rešitev, ki med pripravo in sprejetjem prostorskega izvedbenega akta ni bila uporabljena, je ustreznejša in primernejša od predpisanih z vidika doseganja ciljev urejanja prostora, varstva okolja, učinkovite rabe energije. Individualno odstopanje od PIP je dopustno, ker gre za odstopanja, ki so še vedno skladna z osnovno namero prostorske izvedbene regulacije in ne povzročajo konfliktov v prostoru.

 

Gre za to, da je v OPPN, ki velja na tem območju, predpisan tip hiš, ki pa investitorjem ne ustreza, zato se z lokacijsko preveritvijo to spreminja (drugačni gabariti, pozicija).

 

Mestni svetniki so lokacijsko preveritev potrdili.

 

Obvezna razlaga šestega člena Odloka o zazidalnem načrtu revitalizacije starega mestnega jedra Kranja

 

Območje starega mestnega jedra je eno največjih prostorskih potencialov, ki pa zaradi vrste okoliščin ni v zadostni meri doživelo svojega vsebinskega razvoja. To je posledica tudi relativno togih določil še vedno veljavnega zazidalnega načrta iz leta 1983.

 

Namen obvezne razlage je, da se na območju starega mestnega jedra dopustijo dejavnosti, ki sledijo spremembam ekonomskih in družbenih sprememb, ki so se uveljavile v skoraj štirih desetletjih po sprejetju zazidalnega načrta.

 

Mestni svetniki so obvezno razlago potrdili.

 

Spremembe odlokov o ustanovitvi OŠ Simona Jenka in Mestne knjižnice Kranj

 

Spremembe odloka o ustanovitvi OŠ Simona Jenka so potrebne zaradi prenove objekta na naslovu Komenskega ulica 4 v Kranju. Z dokončanjem obnove bo Mestna občina Kranj pridobila nove prostore za opravljanje predšolske vzgoje in osnovnošolskega izobraževanja. Na področju osnovnošolskega izobraževanja bo na voljo osem novih oddelkov, na področju predšolske vzgoje pa štirje novi oddelki.

 

Spremembe odloka o ustanoviti Mestne knjižnice Kranj sledijo spremembam v zakonodaji. Novela Zakona o knjižničarstvu določa, da morajo zaposleni opraviti bibliotekarski izpit v enem letu od sklenitve delovnega razmerja. V odloku se tako spremeni rok, v katerem morata direktor, ki opravlja vodenje strokovnega dela, ter pomočnik direktorja za vodenje strokovnega dela opraviti bibliotekarski izpit (prej dve leti). Zaradi lažje primerljivosti med starimi predbolonjskimi in novimi bolonjskimi programi se v odloku pravilneje zapiše izobrazba kandidata za direktorja ter pomočnika direktorja za vodenje strokovnega dela ter pomočnika direktorja za poslovanje zavoda.

 

Mestni svetniki so spremembe v odlokih o ustanovitvi obeh javnih zavodov sprejeli po skrajšanjem postopku. Veljati začnejo naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.

 

Trajnostni energetsko-podnebni načrt Gorenjske

 

Mestni svetniki so potrdili Trajnostni energetsko-podnebni načrt Gorenjske, ki opredeljuje ukrepe za zmanjšanje emisij in obremenjevanje okolja. Gre za prvi tak dokument na ravni regije, potem ko se je MOK kot občina pridružila evropski konvenciji županov EU pred šestimi leti. V okviru EU se pričakujejo razpisi za pridobitev sredstev za izvedbo ukrepov, ki so sestavni del trajnostnih energetsko podnebnih načrtov.

 

Za območje Gorenjske je cilj zmanjšanje emisij CO2 za najmanj 40 % do leta 2030 glede na vrednosti v letu 2005.

 

Za doseganje tega cilja so v akcijskem načrtu energetsko-podnebnega dokumenta načrtovani različni ukrepi za pospeševanje razogljičenja ter krepitev sposobnosti prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb. Med njimi:

  • informiranje in ozaveščanje ciljnih javnosti,
  • vzpostavitev regionalnega celostnega informacijskega sistema (širok nabor digitalno dostopnih podatkov),
  • vzpostavitev centra obnovljivih virov energije in njene učinkovite rabe,
  • oblikovanje foruma regijskih inovacij na področju energetike in podnebnih sprememb,
  • energetske sanacije (občinske zgradbe, stanovanjske in večstanovanjske zgradbe, javna razsvetljava),
  • sistemi daljinskega ogrevanja in povečanje njihove učinkovitosti,
  • uvajanje hlajenja v sisteme daljinskega ogrevanja,
  • zagotavljanj energetske samozadostnosti (samozadostne soseske, obnovljivi viri energije (sončna, fotovoltaika, vetrna, geotermalna),
  • cenovno dostopna energija,
  • izboljšanje kakovosti zraka (manj izpustov zaradi kurjenja biomase, večja kakovost zraka v mestnih središčih, manj emisij avtocestnega prometa), ukrepi na področju prometa (umirjanje prometa na turističnih območjih, elektrifikacija ali plinifikacija voznega parka javnih ustanov, P & R sistemi, krepitev javnega potniškega prometa),
  • zelena shema turizma,
  • ukrepi na področju gozdarstva.

 

Prav tako je izdelan prikaz trendov podnebnih sprememb na Gorenjskem, pričakovanje podnebne spremembe in z njimi povezana tveganja ter ocena ranljivosti za izbrane sektorje (promet, turizem, gozdarstvo).

 

Poročila o delu varnostnih in preventivnih organov v letu 2019

 

Mestni svet se je za leto 2019 seznanil s poročilom o delu Lokalne akcijske skupine (LAS) za preprečevanje zlorabe drog v MOK, poročilom o delu Policijske postaje Kranj in oceno varnostnih razmer ter oceno izvajanja občinskega programa varnosti.

 

LAS je v letu 2019 naredila oceno stanja na področju zlorabe drog iz preventivnega in kurativnega vidika, zagotavljala je koordinacijo dela strokovnih služb, ki se s problematiko drog ukvarjajo na vseh treh ravneh preventive (primarna, sekundarna in terciarna), zagotavljala je usklajenost lokalnih programov preprečevanja zlorabe drog ter osnovnim in srednjim šolam ter vrtcem v MO Kranj zagotovila sredstva za sofinanciranje preventivnih programov, za katere so se odločili. V poročilu je predstavljena ocena stanja na področju problematike drog v MOK s strani Policijske postaje Kranj, Zdravstvenega doma Kranj – Centra za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od nedovoljenih drog, Nacionalnega inštituta za javno zdravje, osnovnih in srednjih šol, vrtcev, mladih in kranjske enote Centra za socialno delo Gorenjska.

 

Medobčinsko redarstvo in inšpektorat so v letu 2019 svoje delo opravili uspešno.

 

Največ dela medobčinski redarji opravijo pri zagotavljanju prometne varnosti, saj imajo na tem področju tudi največ pristojnosti. Poleg represivnega delovanja, ki ga ciljno usmerjajo na posamezna območja glede na pojav varnostnih problemov, delujejo tudi preventivno. Sodelujejo s policijo, gasilci in občinskimi sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, predvsem pa vsakodnevno občanke in občane opozarjajo na nevarna ravnanja.

 

Statistični podatki za leto 2019 kažejo povečanje prekoračitev hitrosti za 150 % (v letu 2019 je bilo ugotovljenih 6136 prekoračitev hitrosti, v letu 2018 pa 2449). Največ jih je bilo ugotovljenih na Cesti Staneta Žagarja, kjer je omejitev hitrosti 40 km/h (1773), sledijo Bleiweisova cesta (1029), Žabnica (677) in Mavčiče (648). Potrebno je poudariti, da so na vseh teh lokacijah šolske poti. Največja hitrost je bila izmerjena na Bleiweisovi cesti, in sicer 106 km/h pri omejitvi 50 km/h.

 

Medobčinski inšpektorat je v letu 2019 izvedel nekaj več inšpekcijskih postopkov kot leto prej 213 (195 v letu 2018). Razlog je v tem, da je bilo izvedenih več postopkov zaradi nepriklopa na javno kanalizacijsko omrežje. Bistvo dela inšpekcije je v odpravi nezakonitega stanja, ko inšpektor v inšpekcijskem postopku doseže, da zavezanec nezakonito stanje sam odpravi.

 

Sosvet za varnost MOK, ki se je na seji v maju 2020 seznanil s poročili o delu in oceni varnostnih razmer Policijske postaje Kranj, Medobčinskega inšpektorata Kranj, Upravne enote Kranj, Službe za zaščito in reševanje MOK in Gasilsko reševalne službe Kranj. Varnostne razmere ocenjuje kot dobre in stabilne.