Sanacija odlagališča nad IC Laze

Mestna občina Kranj in Ministrstvo za okolje in prostor sta se dogovorila o sodelovanju pri sanaciji starega nedovoljenega odlagališča nad Industrijsko cono Laze v Stražišču. Mestna občina bo uredila prostorske dokumente, ministrstvo pa bo izvedlo in financiralo prehodne raziskave terena ter pripravilo program ukrepov za sanacijo, če bodo izsledki to narekovali.

 

»Zadovoljen sem, da smo z okoljskim ministrstvom našli skupno pot k celostni ureditvi industrijskega območja Laz, ki nujno vključuje tudi preverbo vpliva starih odlagališč odpadkov nad Lazami na širše območje z vodotoki. Če bodo terenske preiskave odlagališče potrdile kot vir onesnaženja, računamo, da bo v nadaljevanju Vlada RS potrdila ukrepe za sanacijo območja, ki jih bo predlagalo ministrstvo,« je povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.

 

Po podatkih Ministrstva za okolje in prostor (MOP) je Industrijska cona Laze nastala na lokaciji glinokopa v začetku 90. let prejšnjega stoletja. Območje z vidika prostorskih aktov še ni urejeno skladno z novimi okoljskimi standardi. Ob območju industrijske cone se nahaja opuščeno odlagališče komunalnih odpadkov in odpadkov iz proizvodnje industrije Save Kranj ter druge industrije, ki je bila v  Kranju v velikem razmahu v 70. letih. Odlagališče je prenehalo obratovati  sredi 70. let, vendar ni bilo nikoli urejeno skladno z zahtevami okoljskih in sanitarnih predpisov.

»Tako imamo na območju industrijske cone Laze opravka z dvema bistvenima viroma onesnaževanja. En del so objekti in naprave, ki ležijo znotraj industrijske cone Laze. Zavezanci imajo za svoje delovanje izdana okoljevarstvena dovoljenja, vendar območje ni ustrezno komunalno urejeno in so zato tveganja za onesnaženje okolja relativno velika. Drugi vir onesnaženja je območje opuščenega odlagališča odpadkov iz industrije in gospodinjstev iz obdobja 1960‑1975. Za širše območje Industrijske cone Laze mora Mestna občina Kranj (MOK) izvesti vse ustrezne postopke za sprejem občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN),« še opozarjajo z MOP.

 

Za navedeno območje bo MOP izvedel t. i. predhodne preiskave terena, na podlagi katerih bo načrtoval obliko in način sanacije oziroma sprejel ustrezne ukrepe za zaščito površinskih voda in podtalnice. To območje je predvideno kot širše vodovarstveno območje za zajetje Sorško polje. Trenutno je v javni obravnavi Uredba o vodovarstvenem območju (režimu) za zajetje pitne vode Sorško polje. V ta namen je bil med MOP in MOK podpisan dogovor o medsebojnem  sodelovanju o sprejetju nujnih ukrepov za zaščito podtalnice Sorškega polja, ki je vir pitne vode za širše območje Kranja in Medvod. Za te aktivnosti je MOP za leto 2023 v proračunu RS zagotovil 100.000 evrov. Podobne sanacijske postopke MOP izvaja še v Mestni občini Celje, Mežiški dolini, ter občinah Šmartno pri Litiji in Ilirska Bistrica.

 

V teku več ukrepov za varovanje okolja v Lazah in Stražišču

MOK ustreznemu urejanju območja Laz, da se odpravijo negativni vlivi na okolje, posveča veliko pozornost in izvaja vrsto ukrepov. Poleg gradnje kanalizacijskega omrežja poteka monitoring vodotokov in kakovosti zraka.

 

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), Oddelek za okolje in zdravje Maribor, je na območji IC Laze v letu 2021 po naročilu MO Kranj izvedel vzorčenje in analizo površinskih voda na različnih odvzemnih mestih kar dvakrat. Februarja 2021 je NLZOH opravil vzorčenje in preiskavo vode ter sedimenta na dveh lokacijah: jezercu Račnjak (tri odvzemna mesta) in potoku Žabnica (eno odvzemno mesto). Rezultati NLZOH so pokazali, da sta vira onesnaženja v Račnjaku in Žabnici različna. Voda iz potoka Žabnica je glede na poročilo onesnažena predvsem iz fekalnih razlogov. To vrsto onesnaženja MO Kranj rešuje z izgradno kanalizacije, s katero bo urejeno odvajanje odpadne vode. Tip spojin v vzorcu vode iz jezerca Račnjak pa kaže na antropogeni izvor onesnaženja, kar pri NLZOH pripisujejo industriji polimernih gradiv ali farmaciji. Spojine najverjetneje izvirajo iz odloženih sodov gorvodno od mesta vzorčenja, navaja poročilo.

V juliju 2021 je MO Kranj samoiniciativno naročila dodatno vzorčenje in analizo vode na neimenovanem potoku južno pod IC Laze, in sicer en vzorec vzhodno od IC Laze in en vzorec zahodno od IC Laze. Rezultati analiz vode na obeh mestih vzorčenja v neimenovanem potoku so primerljivi, v obeh vzorcih vode ni zaznane prekomerne obremenjenosti vode s snovmi, ki so posledica komunalnih (fekalnih) odpadnih voda. Izjema je ugotovljena delno povišana vsebnost mineralnih olj, ki za okolje ni alarmantna, a delno presega mejno vrednost za dobro ekološko stanje.

 

Monitoring kakovosti zunanjega zraka

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, Oddelek za zrak, hrup, PVO in aerobiologijo je izvedel meritve delcev PM10 na merilnem mestu Kranj Laze v obdobju od septembra 2021 do marca 2022. Na merilnem mestu znotraj IC Laze je bila v času meritev izmerjena nižja povprečna vrednost kot na merilnem mestu Kranj (ARSO) v istem časovnem obdobju, z nižjim številom preseganj mejne dnevne vrednosti. Rezultati NLZOH so primerljivi tudi s podatki o kakovosti zunanjega zraka, ki so občanom dostopni na spletni strani https://www.kranj.si/kranj-moje-mesto/kakovost-zraka, kar potrjuje ustreznost merilne postaje in izbrane lokacije.

 

Slikovno gradivo:

(zemljevid) Lokacije vzorčenja in preiskav vode ter sedimenta

(foto merilna naprava NLZOH): Meritve od septembra 2021 do marca 2022 so pokazale nižje vrednosti prašnih delcev PM10 kot na merilnem mestu ARSO v Kranju.

 

 

 

Kategorije:
aktualno