Šport da, a le na varni razdalji
Za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom je danes stopila v veljavo omejitev gibanja med občinami. V pričakovanju dneva spomina na mrtve na Mestni občini Kranj občanke in občane pozivajo k obisku grobov v dnevih pred praznikom, da bi se izognili gneči in prenosu okužb. Hkrati pozivajo mlade, ki se kljub naglemu porastu okužb zbirajo na igriščih in kršijo odlok o omejitvi zbiranja, naj začasno opustijo kontaktne športe in se usmerijo k individualni vadbi.
Prehajanje med občinami je dovoljeno ob upoštevanju zaščitnih ukrepov v 13 primerih, ki veljajo za izjemo. Poslej je za tovrstno dejanje potrebno pri sebi imeti lastnoročno izpolnjeno in podpisano izjavo. Uveljavljanje vseh izjem velja tudi za ožje družinske člane in člane skupnega gospodinjstva, kadar potujejo skupaj. Drugače je le pri nujnem vzdrževanju groba. Prehajanje je v tem primeru dovoljeno le posamezniku, ne pa tudi družinskim članom. Upravičenost prehoda mora izkazati z dokazilom. Iz Komunale Kranj vse najemnike grobov obveščajo, naj kot dokazilo uporabijo račun za najem groba, saj posebnih potrdil ali obvestil ne bodo izdajali. Ker se bliža dan spomina na mrtve, na Mestni občini Kranj (MOK) občanke in občanke pozivajo, naj grobove obiščejo že v dneh pred praznikom.
Opustitev kontaktnih športov
Še naprej je v veljavi omejitev zbiranja na šest oseb, obvezno je tudi nošenje zaščitne maske. Ta pa od danes ni več potrebna pri sprehodih na zelenih površinah in športno-rekreacijski dejavnosti, pri kateri je mogoče do drugih posameznikov neprekinjeno vzdrževati najmanj tri metre medsebojne razdalje. Na MOK, ki velja tudi za občino športa, spodbujajo občanke in občane k gibanju in s tem h krepitvi imunskega sistema. Hkrati pa opozarjajo, da se zaradi resnosti situacije odpovedo kontaktnim športom in za nekaj časa usmerijo k individualni vadbi, pri kateri posamezniki lahko vzdržujejo varno razdaljo do drugih. Prav tako velja poziv vsem, ki se na javnih površinah zgolj družijo v večjih skupinah ob klepetu, naj za nekaj časa te aktivnosti opustijo.
Okužbe med starostniki in brezdomci
V Domu upokojencev Kranj je okuženih 28 stanovalcev, dva sta hospitalizirana na Golniku. Med zaposlenimi je deset okuženih, vsi so izločeni iz delovnega procesa. Okužbe so se pojavile tudi v Zavetišču za brezdomce na Sejmišču, kjer so okužene že osamili. Ekipo pristojnih so okrepili s prostovoljci.
Varstvo otrok s potrdilom delodajalcev staršev
MOK je ob zaprtju vrtcev poskrbela za varstvo otrok tistih staršev, ki so bodisi v službi, bodisi delajo od doma in nimajo druge možnosti za varstvo. Dežurno varstvo je urejeno v Kranjskih vrtcih za vse predšolske otroke, ki obiskujejo vrtce v MOK; tudi za vrtce pri osnovnih šolah in zasebne vrtce. Vanj sprejemajo vse otroke, ki imajo potrdilo delodajalca obeh staršev, s katerim izkazujeta upravičenost do nujnega varstva otrok. Prav tako so starši dolžni podpisati izjavo, da otrok ne kaže bolezenskih znakov. Trenutno je v varstvu manj kot 70 otrok. Odprta je enota Najdihojca, v kateri deluje 12 oddelkov. Skupine otrok se ne združujejo, število v oddelkih se v povprečju giblje med štiri in osem. Dodatne informacije so na voljo na spletni strani Kranjskih vrtcev.
Karantena na domu
Da bi se čim prej zajezilo širjenje virusa, ki povzroča bolezen covid-19, Nacionalni inštitut za javno zdravje vse tiste, ki so bili v stiku z okuženo osebo, poziva, naj ostanejo doma in ne hodijo okuženi v službo. Zaposleni o tesnem stiku z okuženo osebo obvesti delodajalca, ki v sodelovanju z zdravniki medicine dela odloči, na kakšen način bo zaposleni delal oziroma ali naj ostane v karanteni na domu. Če obvelja slednje, delodajalec v sodelovanju z izvajalcem medicine dela posreduje to informacijo na NIJZ. NIJZ nato osebi v karanteni pošlje potrdilo o karanteni na domu, ki ga ta posreduje delodajalcu.
Na voljo psihosocialna telefonska pomoč
V Zdravstvenem domu Kranj so vzpostavili psihosocialno telefonsko pomoč v času epidemije covid-19. Svetovalke so na voljo za pogovor vsak delovni dan med 8. in 12. uro ter med 16. in 18. uro popoldne. Občani lahko pokličejo na telefonsko številko 030 450 664 ali 030 450 665 ter se o svojih težavah pogovorijo z izkušenimi svetovalkami.
Brezplačno terapevtsko pomoč v teh dneh ponuja tudi PSIHOTERAPIJA HIŠKA. Klice sprejemajo na 041 449 908 med 17. in 19. uro ter e-naslovu: stik@psihoterapija-hiska.si.