V Kranju na pomoč čebelam

V Mestni občini Kranj (MOK) so se odzvali pobudi čebelarja Marjana Papeža, ki je pozval k poznejši košnji zelenic z željo, da bi imele čebele kljub pozebi spomladi dovolj hrane. Tam, kjer je to možno, bodo tako s košnjo začeli pozneje kot sicer, letos prvič bodo za čebeljo pašo namenili tudi dva travnika, dodatno zasajenima s travniškimi cvetlicami. Tudi sicer v Kranju čebelam namenjajo posebno skrb, zlasti z zasaditvami.

 

Sredi aprila je slovenski čebelar Marjan Papež objavil naslednji spletni poziv oziroma apel: »Letos je pozeba uničila večino cvetja sadnega drevja. Glavni vir hrane za čebele spomladi bodo cvetlice na travnikih, na javnih površinah in tudi zelenicah okrog hiš. Predlagam, da predvsem javne površine in zelenice kosite čim kasneje, saj na njih ne gre za pridelavo krme. Del zelenice, po katerem ne hodite, lahko pustite, da cveti in bo tako hrana za čebele. Še posebej je pomemben regrat, ki izdatno medi. Letos bo štel vsak regratov cvet, zato pustite, da regrat odcveti in potem pokosite zelenico. Čebele in čebelarji vam bomo hvaležni. Letos bo štel vsak regratov (pa še kak drug) cvet.«

 

Njegove navedbe so potrdili tudi v Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS). »To v celoti drži. Več je cvetočih rastlin, bolje je za čebele. Naj medi,« je odgovoril Aleš Bozovičar iz ČZS.

 

Poznejša košnja, več cvetočih travnikov

 

V Mestni občini Kranj so se v pomoč čebelam dogovorili, da bo Komunala Kranj začela s košnjo šele od 10. maja dalje (gre predvsem za obcestne površine), na površinah, kjer je trava le mulči (da odrezani del ostane na travniku), pa poznejša košnja ne bo možna, saj tehnologija mulčenja ne omogoča mulčenja višje trave.

 

Letos bo štel vsak regratov (pa še kak drug) cvet.

 

V MOK je za čebele dobro poskrbljeno, zlasti z zasaditvami medovitih enoletnih rastlin, trajnic in novih dreves, ki so odlična in dolgotrajna čebelja paša (javor, lipa, pravi kostanj, divja češnja, avtohtone vrste jabolk in hrušk ter smreke in jelke). Letos prvič so za čebeljo pašo namenili tudi dva travnika, dodatno zasajena s travniškimi cvetlicami, pokosili pa ju bodo le dvakrat v celem letu. Eden se nahaja ob makadamski poti v kanjon Kokre na Hujah, drugi pred objektom na Valjavčevi ulici.

Zlasti od letos dalje bo MOK aktivnosti na tem področju še dodatno okrepila; k temu se je zavezala tudi s podpisom pobude Veliki traven in rožnik – čebelam cvetoč krožnik. V prihodnje je tako v načrtu, da se občinske zelene površine, zasajene s cvetjem, še dodatno širijo. Kosili ji bodo manjkrat na leto, tako da se bodo medovite rastline lahko razcvetele, žuželke opraševalke pa najedle.

 

Čebelja paša na Hujah.

 

MOK se bo prijavila tudi na natečaj Čebelam prijazna občina pod okriljem Čebelarske zveze Slovenije, kar predvideva številne aktivnosti. Občane in občanke bodo preko kanalov obveščanja spodbujali k sejanju in zasaditvi medovitih rastlin in k gostoljubju žuželk v žužkohotelih, obveščali pa tudi o projektih, ki si prizadevajo za večjo biotsko raznovrstnost in trajnostnega sobivanja med človekom in naravo. Konec maja so v Kranju tako že izvedli dva medena dneva z bogato ponudbo čebeljih izdelkov, za namen osveščanja pa najeli čebelji paviljon.

 

»V Kranju se dobro zavedamo, da brez čebel ni življenja. Zato smo se zavezali trajnostnemu razvoju. Ob tem dajemo veliko poudarka zaščiti čebel in razvoju čebelarstva, tudi v urbanem okolju. Podpiramo, udejanjamo in širimo pobude za dobrobit teh marljivih žuželk.  Ob tem smo lahko vsi veseli strokovne podpore in motivacije, ki nam jo v naših prizadevanjih nudi Čebelarska zveza Slovenije. In najmanj zadnja štiri leta postavlja našo državo na svetovni zemljevid z več kot dobro referenco. Ravnajmo tako, kot da se prav vsi potegujemo za naziv Čebelam najprijaznejša občina ali posameznik. To je prava smer in dobra napoved ne le za nas, pač pa tudi za okolje,« je ob tem povedal župan MOK Matjaž Rakovec.

 

Vključeni tudi v projekt Bee diversity

 

V načrtu so tako tudi izobraževanja (o prizadevanjih za biotsko raznovrstnost, izbiri gnojil, pesticidov in drugem pri vrtnarjenju in v kmetijstvu) v sodelovanju z lokalnim čebelarskim društvom in preko projekta Bee diversity, v katerem sodeluje MOK. Gre za program čezmejnega sodelovanja z Italijo (slovenska partnerja v projektu sta BSC Kranj in Biotehniška fakulteta), katerega cilj je vzpostaviti čebelam bolj prijazne občine s pomočjo strokovne skupine oziroma akcijskega načrta, ki na tudi na podlagi izmenjave znanj in izkušenj predvideva delavnica osveščanja in usposabljanja za različne ciljne skupine (čebelarje, kmetijske pridelovalce, mlade, turiste, splošno javnost …), promocijske akcije in dogodke ter spremljanje stanja oziroma izboljšav z meritvami.

 

Čebelja paša na Valjavčevi ulici.

 


Več o pozitivnih posledicah poznejše košnje in skrbi za čebele in s tem za okolje, lahko preberete v novici 24ur.com.


 

Medovite rastline, ki bodo omogočile pašo čebelam iz šolskega čebelnjaka, so na zeleni strehi lani jeseni zasadili tudi učenci Osnovne šole Staneta Žagarja Kranj. Ob tem so iz rok župana MOK Matjaža Rakovca prejeli Koledar cvetenja rastlin (s te povezave si ga lahko shranite v pdf obliki), ki so ga zanje pripravili v studiu prostoRož. Poučen in informativen je lahko v pomoč vsem, ki radi vrtnarijo (in pri tem pomagajo tudi čebelam).

 

 

 

Kategorije:
sporocila-za-javnost