V Lazah izgradnja kanalizacije, sanacijski načrt in modernizacija cone

Mestna občina Kranj si je od leta 2014 prizadevala za izgradnjo kanalizacijskega omrežja na območju industrijske cone Laze, kar je pred slabim letom tudi začela uresničevati, potem ko je gradbeno dovoljenje zanjo postalo pravnomočno. Prva faza bo končana predvidoma do poletja. Občina v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor pripravlja tudi sanacijski načrt v povezavi s starimi bremeni nekdanje kranjske industrije na tem območju. Med cilji je še priprava občinskega prostorskega načrta, na podlagi katerega bi cono modernizirali in jo naredili uporabnikom bolj prijazno oziroma čisto.

 

Izgradnja fekalne kanalizacije na območju industrijske cone Laze je eden od tistih pomembnih projektov, ki jih je Mestna občina Kranj (MOK) po večletnih prizadevanjih – zavirala jih je pritožba okoljevarstvene organizacije – lani vendarle premaknila v realizacijo. Trenutno se izvaja 1. faza izgradnje kanalizacije, končana bo predvidoma do poletja. V projektiranju je že 2. faza, izvedba pa je predvidena po pridobitvi gradbenega dovoljenja. Zanjo so v proračunu že predvidena sredstva. Prva faza sicer obsega gradnjo kanalizacije in ostale infrastrukture znotraj IC Laze in izgradnjo zadrževalnika fekalne kanalizacije pri Sorški reki. To pomeni, da fekalna kanalizacija po končani drugi fazi v deževnem času ne bo obremenjevala sistema, kar je bila bojazen občanov. V drugi fazi se bo zgradila povezava med zadrževalnikom in obstoječo kanalizacijo na Ješetovi ulici ter infrastruktura od zadrževalnika do Ješetove ulice. Fekalna kanalizacija na območju industrijske cone Laze doslej ni obstajala. Lastniki poslovnih objektov in stanovanj so odvod fekalne vode reševali parcialno, večinoma je vsa voda speljana v greznice, kjer pronica skozi netesne stene. Gradnja kanalizacije se je zato izkazala za nujno. To so potrdile tudi ugotovitve vzorčenja in preiskave vode ter sedimenta na tem območju, ki jih je opravil Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).

 

 

NLZOH je v prvem vzorčenju novembra 2020 analiziral vodo iz štirih odvzemnih točk v območju jezerca Račnjak nad industrijsko cono in vodo iz potoka Žabnica pod cono. Analize so pokazale, da sta vira onesnaženja vode različna: nad cono so vzrok stara bremena nekdanje kranjske industrije, pod cono na območju potoka Žabnica pa je voda onesnažena s fekalijami. NLZOH je kot ustrezno rešitev pri zaznanem vplivu izpustov komunalnih vod predlagal ureditev kanalizacijske infrastrukture. Drugo vzorčenje vode je NLZOH izvedel marca 2021. MOK se je zaradi problematike v IC Laze samoiniciativno osredotočila na iztoke vode južno iz cone. V obeh vzorcih niso zaznali prekomerne obremenjenosti vode s fekalnimi odpadnimi vodami ali kovinami. Izjema je bila povišana vsebnost mineralnih olj v enem od vzorcev, kar se pripisuje dejavnostim iz cone, ki so s soglasjem pristojnega ministrstva dovoljene.

 

Oba izvora onesnaženja vode na analiziranem območju MOK že ureja. Izgradnja kanalizacijske infrastrukture, na katero je opozoril NLZOH v svojem poročilu, MOK že izvaja. Prav tako MOK rešuje problematiko starih bremen kranjske industrije; nadaljuje z aktivnostmi, ki jih je skupaj z lokalnimi prebivalci in Ministrstvom za okolje in prostor prepoznala kot bistvene pri reševanju okoljske škode na območju industrijske cone. MOK v sodelovanju z ministrstvom pripravlja sanacijski načrt, na podlagi katerega bi uredila območje jezerca Račnjak, ki je onesnaženo z industrijskimi odpadki.

 

Da je v bližnji prihodnosti potrebna ureditev cone, saj je njena infrastruktura neprimerna in zastarela, se zavedajo tudi tamkajšnji podjetniki, ki so na MOK poslali pobudo za pripravo Občinskega prostorskega načrta, na podlagi katerega bi MOK cono modernizirala in jo naredila uporabnikom prijaznejšo in čistejšo.

Kategorije:
aktualno