V Predosljah občutno povečali prihode v šolo na trajnostni način
V tem šolskem letu so se na Osnovni šoli Predoslje Kranj znova pridružili projektu Trajnostna mobilnost v vrtcih in osnovnih šolah. S projektom so želeli spremeniti potovalne navade in posledično prispevati k zmanjševanju motoriziranega prometa v okolici vrtca in šole ter zmanjšati okoljsko obremenitev, spodbujati gibanje otrok in s tem krepiti njihovo zdravje. Zastavili so si cilj, da bodo povečali prihode otrok v šolo na trajnostni način.
Preden so začeli s tedenskim beleženjem oziroma projektom, je odstotek otrok, ki so v šolo prišli na trajnostni način, znašal 58,4 odstotke. V tednu od 19. do 23. aprila 2021 pa so v okviru projekta z nekaterimi razredi izvajali različne dejavnosti: izpolnjevali so dnevnik prihodov v šolo na trajnostni način, ogledali so si poučne kratke filmčke in risanke na tematiko trajnostne mobilnosti in prometa, v šolski okolici so iskali in poimenovali prometne znake. Ogledali so si še nevarnejše odseke šolske poti ter ponovili, kako in kje se pravilno prečka cesto. Razmišljali so, kako lahko naravi pomagajo s tem, da prihajajo v šolo na trajnostni način. Svoja razmišljanja so učenci izrazili z risbo. Igrali so se tudi družabno igro s kartami Gremo peš! s kokoško Rozi, medtem ko so s starejšimi učenci ugotavljali, kolikšen strošek je za družino uporaba osebnega avtomobila.
Učitelji so starše seznanili s projektom ter jih spodbudili, da tudi sami sodelujejo v tednu aktivnosti Gremo peš s kokoško Rozi. Ugotovili so, da so se starši aktivno odzvali in predvsem mlajše učence cel teden spremljali v šolo peš, s skirojem ali kolesom.
V tednu, ko so beležili prihode v šolo, je OŠ Predoslje uspelo zvišati trajnostne prihode na 92,4 odstotke. »Tako smo kokoški Rozi prislužili tudi zlato medaljo. S tem smo prispevali k manjši obremenitvi okolja z izpušnimi plini ter naredili nekaj dobrega za svoje zdravje. Še naprej bomo spodbujali prihode na trajnostni način, torej peš, s skirojem oziroma rolerji, z avtobusom … – in ozaveščali učence o izjemnem pomenu trajnostne mobilnosti v našem življenju,« je povedala koordinatorka projekta na OŠ Predoslje Kranj, Anja Jurančič.