Začenja se druga faza energetskih sanacij občinskih stavb, v pripravi že tudi tretja

Mestna občina Kranj si že več let aktivno prizadeva za čim večje prihranke energije in naravnih virov, med drugim tudi z energetskimi sanacijami javnih stavb. Danes so s podjetjem Synco, d. o. o., podpisali pogodbo za javno-zasebno partnerstvo za izvedbo energetske prenove osmih objektov, predvsem vrtcev in šol. V prvi fazi, zaključeni leta 2019, so prenovili 12 objektov, v pripravi pa je že tudi tretja faza, ki predvideva energetsko sanacijo 20 objektov.

 

Župan Mestne občine Kranj (MOK) Matjaž Rakovec je z direktorjem podjetja Synco, d. o. o., Matevžem Pongračičem danes podpisal pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu, ki predvideva energetsko sanacijo skupno osmih objektov, in sicer Podružnično šolo Mavčiče (OŠ Orehek Kranj), Vrtec Čebelica, Vrtec Čira Čara, Vrtec Mavčiče, OŠ Simona Jenka, nekdanja trgovska šola, Kulturno društvo Brdo in Vrtec Čenča.

Z omenjenim podjetjem MOK doslej še ni sodelovala, ima pa reference v Sloveniji in na tujem ter je izvedlo ter tudi zdaj izvaja podobne projekte že v nekaj drugih slovenskih občinah.

 

Približno tri milijone evrov vreden projekt, za katerega dobro polovico zagotovi zasebnik, slabih 50 odstotkov pa država s kohezijskimi sredstvi, bo zaključen do konca letošnjega leta, bodo pa glavnino del opravili med majem in septembrom. Večino objektov bodo v celoti energetsko sanirali – to pomeni posege, kot so izolacija fasade, menjava oken, izolacija strehe, zamenjava zastarelih kotlov, uvedba regulacije temperature, izolacija cevovoda, zamenjava osvetlitve ... –, v tistih, ki so jih v preteklosti že delno prenovili, pa bodo sanirali elemente, ki jih doslej še niso (varčna razsvetljava, obnova kotlovnice in podobno).

 

»Želimo si, da bodo stavbe, ki jih prenavljamo in gradimo, iz trajnostnih materialov in s čim manjšim ogljičnim odtisom, zato vključujemo trajnostne rešitve, kot so zelene strehe, sončne elektrarne in e-polnilnice. Okolju prijazna gradnja prinaša še druge dobrobiti: prihranke pri energiji in naravnih virih, uporablja lokalne vire energije in materiale za gradnjo, s tem ohranjamo naravo in skrbimo za lepše okolje. To prinaša tudi izboljšanje kakovosti bivanja občanov, obenem pa tudi njih, tako kot uporabnike javnih stavb, z našimi ukrepi spodbujamo k trajnostnemu obnašanju. K temu smo še dodatno zavezani in motivirani kot eno od evropskih mest v Misiji 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Zdaj začenjamo z drugo fazo energetskih obnov, v pripravi je že tretja, ob tem pa nadaljujemo še s projektom postavljanja sončnih elektrarn na strehe občinskih objektov in se pripravljamo na prenovo oziroma vzpostavitev daljinskega ogrevanja na Planini, na območju Vodovodnega stolpa in na delu Zlatega polja,« je povedal župan MOK Matjaž Rakovec.

 

»V podjetju Synco, d. o. o., skupaj s konzorcijskim partnerjem podjetjem Tames, d. o. o., smo ponosni, da nas je Mestna občina Kranj izbrala za partnerja v izvedbi projekta Energetska sanacija objektov v lasti MO Kranj II. faza. V letošnjem letu bomo tako izvedli energetsko sanacijo osmih objektov in v prihodnje na letni ravni prihranili preko 500 MWh toplotne ter preko 124 MWh električne energije. Ob tem se bodo znižali tudi letni stroški rednega in investicijskega vzdrževanja. Veselimo se večletnega sodelovanja, ki bo ob prihrankih energije v kranjske vrtce in šole prineslo tudi boljše pogoje dela in bivanja,« je ob podpisu pogodbe dejal direktor Synca Matevž Pongračič.

 

V prvi fazi (delno) obnovili 12 objektov

V prvi fazi energetskih sanacij, ki so jo v MOK prav tako prek javno-zasebnega partnerstva izvedli v obdobju 2018–2019, so celovito energetsko prenovo izvedli v desetih, delno pa v 12 objektih. Energetsko so med drugimi sanirali Olimpijski bazen, ZD Kranj, upravno stavbo MOK (v letu 2014 je koncesionar celovito prenovil sistem ogrevanja in hlajenja in na streho namestil sončno elektrarno), OŠ Predoslje, OŠ Besnica, OŠ Franceta Prešerna – PŠ Kokrica, OŠ Orehek, vrtce Živ Žav, Čenča, Najdihojca in Janina, osnovne šole Stane Žagar, Helene Puhar, Jakoba Aljaža, Simon Jenko PŠ Trstenik, Simon Jenko PŠ Goriče, podružnico Besnica in Matije Čopa in Prešernovo gledališče. Skupna ogrevana površina objektov, ki so bili energetsko prenovljeni, je 68.450 m2, skupni zajamčeni letni prihranek toplotne in električne energije tako znaša 2.473.000 kWh, zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov (ekvivalent CO2) pa v višini 1.321 ton letno (to je toliko, kot ga na leto vsrka 65.000 povprečnih dreves oz. 150 ha gozda).

 

Večina kranjskih vrtcev je po prenovi dobila bodisi daljinsko ogrevanje bodisi se ogrevajo s toplotno črpalko, medtem ko so na streho Podružnične šole Besnica na streho namestili sončno elektrarno, prav tako ob prenovi tudi na streho OŠ Janeza Puharja Kranj - Center. V sklopu energetskih sanacij so v večini objektov uredili novo osvetlitev (zamenjava za LED svetila) in s tem znižali obratovalne stroške. Vrednost celotne investicije je bila slabih 6,4 milijona evrov, pri čemer je zasebni partner prispeval 3,2 milijona evrov, MOK je prek projekta Elena pridobila 2,25 milijona evrov evropskih sredstev in do polne vrednosti dodala še 0,9 milijona evrov.

 

V MOK pa pripravljajo že tretjo fazo, ki bo vključevala energetsko sanacijo 20 objektov: v prvi polovici 2024 bo izbor izvajalca, izvedba bo predvidoma v letu 2024 in 2025, vrednost investicije bo pet milijonov evrov. Načrt je, da se bodo energetsko prenovljeni objekti večinoma ogrevali s toplotnimi črpalkami.

 

Še več sončnih elektrarn ter učinkovito daljinsko ogrevanje in hlajenje

Uspešen je bil tudi jeseni lani razpisan javni poziv promotorjem za projekt postavitve sončnih elektrarn na strehe objektov v lasti MOK. Na ta način želijo v MOK postaviti še med 10 in 15 novih sončnih elektrarn. Do konca leta 2023 bodo objavili razpis, nato izvedli vse potrebne postopke, da bodo lahko projekt v letu 2024 že tudi izvedli. Načrtujejo, da bi se v objektih, na katerih bodo elektrarne postavljene, proizvedena električna energija tudi porabila.

 

Naslednji projekt, ki ga pripravljajo v MOK, je prenova daljinskega ogrevanja na Planini in v KS Vodovodni stolp, ob tem pa novogradnja daljinskega sistem ogrevanja in hlajenja na obnovljive vire energije za del območja Zlatega polja. Ideja je, da bi objekte, kot so Zdravstveni dom, OŠ France Prešeren, Severna vrata, nov dom upokojencev … ogrevali oziroma hladili preko centralnega sistema ogrevanja. Sistemi ogrevanja bodo vključevali toplotne črpalke, fotovoltaične elektrarne in mogoče tudi biomaso. Namen teh obnov je vključiti obnovljive vire energije in povečati energetsko neodvisnost (zlasti od zemeljskega plina).

 

Med podpisom pogodbe MOK in podjetja Synco: Od leve podžupan MOK Janez Černe, direktor Synca Matevž Pongračič, župan MOK Matjaž Rakovec in podžupanja MOK Manja Zorko.