Zaključek projekta Agora: skupaj do rešitev za prenovo Drulovke

Soseska Drulovka je bila izbrana za pilotno območje projekta AGORA. Cilj, ki smo ga želeli doseči na izbranem območju, je participativno določanje rabe zemljišč, s katerim smo želeli identificirati lokalne potrebe in izboljšati sodelovanje med mestom in prebivalci ter skupaj najti rešitve, ki bi pripomogle k izboljšanju kakovosti bivanja, identitete in podobe soseske. Nabralo se je kar nekaj predlogov izboljšav, ljudje pa so se družili in tudi bolje spoznali med seboj na več organiziranih dogodkih.

 

Avgusta 2021 smo organizirali prvi dogodek na pilotnem območju, delavnico, na kateri so udeleženci delili svoja razmišljanja, vidike, izluščili izzive, ki jih vidijo v prostoru, ter podali predloge in želje za izboljšanje bivanja v soseski. Z delavnico se je tako začela aktivacija pilotnega območja, pri čemer smo med številnimi predlogi za izboljšave zaznali tudi željo, da bi se po soseski organiziralo različne družabne dogodke. Aktivacija pilota se je zato nadaljevala s skupnostno akcijo Osvežimo Drulovko-skupaj marca lani, v okviru katere smo krepili skupnost in hkrati opravili družbeno koristna dela.

Konec januarja 2023 je sledil tretji dogodek v sklopu aktivacije pilotnega območja, in sicer predstavitev strategije prenove naselja nova Drulovka, kjer smo predstavili področja prenove, vključujoč predloge in rešitve, pridobljene na prvi delavnici.

 

Obiskovalcem se je na začetku predstavil predsednik Krajevne skupnosti Orehek - Drulovka Anže Tršan. Dogodek se je nadaljeval s kratkim povzetkom vseh aktivnosti, ki smo jih izvajali na pilotnem območju. Arhitekt Aleš Peternel je grafično predstavil osnovni dve področji prenove soseske, in sicer ureditve, vezane na prometno situacijo in javne zelene površine. Predloge si lahko ogledate na tej povezavi.

Prikazani so bili še rezultati študije fasad, nadstreškov in ograj ter podani predlogi za oblikovno poenotenje teh elementov. Prikazane rešitve ne pomenijo zaključka procesa načrtovanja, so poudarili, da je za to potreben participativen proces načrtovanja z namenom, da bodo ukrepi prilagojeni prostoru in uporabnikom.  

 

 

Na koncu dogodka smo udeležence pozvali k podajanju komentarjev in vprašanj, na katere sta odgovarjala vodja Urada za okolje in prostor Janez Ziherl in predsednik KS Anže Tršan. Vsi udeleženci so imeli možnost izraziti svoje mnenje, za kar je odlično poskrbel moderator dogodka Jošt Kozelj.

S tem dogodkom je projekt AGORA zaključen, s tem pa tudi aktivacija pilotnega območja znotraj projekta.  Vsi udeleženi v projektu kot tudi prebivalci nove Drulovke pa upamo, da se bodo aktivnosti kljub zaključku projekta AGORA v participativnem duhu tudi nadaljevale.

 

V Mestni občini Kranj se ob tem zahvaljujemo vsem sodelujočim v projektu AGORA.

 

Intereg

Kategorije:
aktualno