Zaradi epidemije velik izpad občinskih prihodkov

Na Mestni občini Kranj so pri obravnavi rebalansa proračuna ocenili tudi izgubo iz nerealiziranih prihodkov zaradi epidemije covid-19. Ta naj bi znašala okoli 800.000 evrov.

 

Mestna občina Kranj (MOK) je po vladnem odloku o začasni prepovedi in omejitvah javnega prevoza potnikov v RS uvedla brezplačno parkiranje na parkiriščih v njeni lasti in v upravljanju Komunale Kranj, da bi ublažila negativne posledice za občane. V spomladanskem obdobju, torej v prvem valu epidemije, je izguba na račun upravljanja parkirišč, ki ga izvaja Komunala Kranj, znašala 52.000 in še dodatnih 15.000 evrov na račun tržne dejavnosti parkirišč. V jesenskem obdobju bo izpad prihodkov zaradi brezplačnega parkiranja po ocenah znašal 60.000 evrov, torej približno 6.000 evrov na teden. Na letni ravni je tako pričakovati primanjkljaj iz gospodarske dejavnosti parkirišč v višini 127.000 evrov.

 

Zaradi epidemije je bil potreben nakup zaščitne opreme (maske, razkužila, rokavice) za enote Civilne zaščite MOK, Gasilsko reševalno službo Kranj in Kranjske vrtce, kar v številkah pomeni več kot 152.000 evrov, za vzpostavitev tako imenovanih rdečih con pa še skoraj 81.000 evrov.

 

Po ocenah Zavoda za turizem in kulturo Kranj bo v primerjavi z lanskim letom 266.000 evrov manj prihodkov zaradi odpadlih različnih prireditev, vodenj in drugih neprodanih turističnih produktov. Če bi bilo vse to realizirano, bi zavod za stroške izvedbe porabil okoli 200.000 evrov planiranih v občinskem proračunu. Ker niti prihodkov in niti stroškov ni bilo, saj dejavnosti ni bilo dovoljeno izvajati, gre torej za izgubo 66.000 evrov nerealiziranih prihodkov.

 

Izguba zaradi zaprtega bazena, ki je v upravljanju Zavoda za šport, je ocenjena na dobrih 100.000 evrov. Tudi primanjkljaj na račun turističnih taks je ocenjen na 100.000 evrov, saj je bilo zaradi epidemije toliko manj uresničenih nočitev turistov. Še nekaj več, 119.000 evrov, pa naj bi znašal izpad prihodkov Prešernovega gledališča, medtem ko v Gorenjskem muzeju zaradi zaprtja (manj pobranih vstopnin in prodaje v muzejskih trgovinah) beležijo izgubo v višini približno 20.000 evrov. Skupna ocena izgube na strani prihodkov tako za MOK znaša skoraj 800.000 evrov, kar je primerljivo s potrebnimi sredstvi za izgradnjo novega vrtca.

 

Posledic samo zaradi nerealizacije omenjenih prihodkov na ravni MOK sicer ne bo, ker gre za zelo različne postavke, ki niso neposredno povezane z investicijskim delom proračuna. Zagotovo pa bo to imelo posredni vpliv. Pričakovati ga je na ravni občinskih javnih zavodov, glede njihovih (relativno manjših) investicij, predvsem v športu in kulturi.

 

Epidemija in menjava vlade sta v letu 2020 imeli največji vpliv na realizacijo investicij iz evropskih sredstev. Vse odločitve glede sofinanciranja so se zamaknile, ni se izdajalo gradbenih dovoljenj, zamaknili so se tudi roki za oddajo projektov ... Nehote se je tako zelo veliko projektov premaknilo iz letošnjega proračuna na leto 2021, posledično pa tudi večina projektov NRP (načrt razvojnih programov) iz prihodnjega leta na leto pozneje.