Kam z zapuščenimi živalmi?

V Mestni občini Kranj pomoč, oskrbo in namestitev zapuščenih živali v zavetišču izvaja Zavetišče za živali Ljubljana. Če občani naletijo na zapuščene, poškodovane ali živali, ki živijo v nedostojnih razmerah, naj se torej najprej obrnejo na pogodbeno zavetišče.

 

Mestna občina Kranj (MOK) ima z Zavetiščem za živali Ljubljana sklenjeno koncesijsko pogodbo za opravljanje javne službe zagotavljanja zavetišča in oskrbe za zapuščene živali na območju MOK. Če naletimo na zapuščeno žival, najprej preverimo, ali je res zapuščena in ali ni morda skrbnik živali v bližini. Stanje živali preverimo tako, da ne ogrožamo lastne varnosti, o morebitnih poškodbah ali bolezni pa takoj obvestimo zavetišče. Tako ravnamo tudi v primeru, če žival ogroža okolico (je nevarna ali je na avtocesti). Če je zapuščena žival na zasebnem zemljišču, o tem obvestimo lastnika, da ta obvesti zavetišče in dovoli ulov, oziroma uradnega veterinarja na 112.

 

Če najdemo zapuščeno hišno žival, jo lahko po predhodnem dogovoru z zavetiščem pripeljemo sami tako, da ne ogrožamo lastne varnosti oziroma varnosti najdene živali. V primeru, da najdene hišne živali ne moremo pripeljati, pokličemo na telefonsko številko: 01/256 02 79. Več informacij in kontaktov pristojnih služb je na voljo na spletni strani MOK pod zavihkom Skrb za zapuščene živali.

 

Pozor v času praznikov

Živali zaradi množične uporabe pirotehnike še posebej trpijo v času božično-novoletnih praznikov, saj glasno pokanje pri večini sproži hud stres. Ta lahko sproži številne bolezni: takojšnje negativne posledice so povečano slinjenje in hude prebavne motnje (bruhanje, driska, zaprtje …), živali, ki so pod dolgotrajnim stresom (zaradi neustreznih življenjskih razmer), pa so zelo podvržene najrazličnejšim okužbam, težavam s kožo, lahko pa razvijejo celo avtoimunske in srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen, bolezni prebavil ...

 

Pirotehnična sredstva povzročajo tudi neposredne poškodbe (opekline, poškodbe oči ali glave; zlasti psi pogosto poskušajo ujeti pirotehnična sredstva v gobec, kar lahko privede do hudih poškodb, medtem ko ptice zaradi svetlobnih eksplozij izgubijo orientacijo in se lahko huje poškodujejo. Več informacij o tem je na voljo v tem članku na spletni strani Pes, moj prijatelj, kaj psi doživljajo v času pokanja in kako jih pomiriti, pa v tej novici.

 

Zato poziv vsem k čimbolj zmerni uporabi pirotehnike, pri čemer naj se uporabniki prepričajo, da v bližini ni živali, ki bi se lahko poškodovale.

Kategorije:
aktualno