Pelji se KRsKOLESOM

Sistem KRsKOLESOM obsega skupno 30 elektrificiranih postaj, kar predstavlja največji tovrsten sistem v Sloveniji. V njem je 43 električnih, 162 navadnih in 2 tovorni električni kolesi. Število uporabnikov sistema souporabe koles KRsKOLESOM nenehno narašča: v letu 2024 so zabeležili približno 100.800 izposoj, število uporabnikov sistema pa se približuje številki 1200. 

 

Kolesa si je moč izposoditi tudi z novo mestno kartico CeKR, ki pa jo je treba najprej potrditi na TIC Kranj ali CTM Kranj. Mestna občina Kranj je ob koncu marca 2024 uradno dala v uporabo mestno kartico CeKR, ki je za vse Kranjčanke in Kranjčane brezplačna. Ti bodo z njeno pomočjo prihranili čas in denar, uporabili jo bodo lahko na več mestih, med drugim omogoča izposojo mestnega kolesa v sistemu KRsKOLESOM.

 

 

Registracija in izposoja koles v sistemu KRsKOLESOM je možna preko spleta www.krskolesom.si, na Zavodu za turizem Kranj ali v prostorih Centra trajnostne mobilnosti na Planini, pa tudi prek mobilne aplikacije Mobiln.si. Ta je na voljo v Trgovini Play, omogoča pa registracijo uporabnika, izposojo kolesa, pregled uporabniškega profila, vsebuje navodila za uporabo, zemljevid s postajami KRsKOLESOM in podatke, koliko je oddaljena najbližja postaja in koliko navadnih oziroma električnih koles ter prostih ključavnic je v tistem trenutku na voljo. Ponuja tudi vpogled v zgodovino izposoj, pošlje sporočilo, da je uporabnik kolo uspešno vrnil (da je ključavnica zaklenjena in je kolo na voljo drugim uporabnikom) ter koliko minut za izposojo ima uporabnik še na voljo. 


Za dobro delovanje sistema je pomembna tudi dobra uporabniška izkušnja, zato upravljalec uporabnike vabi, da jih redno obveščajo, če opazijo težavo na kolesu ali kršitev uporabe sistema, in sicer preko aplikacije Mobiln.si, emaila ctmgorenjska@mobiln.si ali telefonske številke 030 350 708. Na voljo je tudi 24-urna pomoč uporabnikom na telefonski številki 01 530 53 00.


 

GORENJSKA.BIKE

 

KRsKOLESOM je sestavni del sistema GORENJSKA.BIKE. Če je uporabnik sistema izposoje koles v Mestni občini Kranj, je avtomatsko uporabnik sistema v občinah, ki so vključene v GORENJSKA.BIKE. V sezoni 2024 je bilo v ta sistem vključenih že devet občin - Kranj, Cerklje na Gorenjskem, Jesenice, Naklo, Radovljica, Škofja Loka, Tržič, Bled, Preddvor in Domžale. 

 

Sistem za izposojo koles Gorenjska.bike ponuja 420 koles na 74 postajališčih. Samo v Kranju je uporabnikom na voljo 30 postajališč, na katerih je dostopnih več kot 200 koles.

 

Zemljevid s postajališči si lahko ogledate na spletni strani Gorenjska Bike.

 

 

Registracija na uradni strani sistema

Uporabniki prvo registracijo v sistem opravijo na spletni strani www.gorenjska.bike, kjer izberejo paket, ki jim najbolj ustreza in območje, kjer bodo prevozili največ kilometrov.

 

Na spletni strani so dostopna kratka navodila in napotki za enostavno izposojo in uporabo koles sistema Gorenjska Bike, video z navodili za izposojo koles in video z navodili za uporabo električnih koles, pomoč pa nudijo tudi v Centru trajnostne mobilnosti Kranj (na Planini), občinskih upravah in turistično informacijskih centrih.

 

Cena letnega paketa, s katerim si je možno izposoditi tako navadno kot električno kolo, znaša 25 evrov, cena mesečnega paketa je 10 evrov, 3-dnevnega pa 3 evre. Posamezni lokalni sistemi imajo še svojo, lokalno ponudbo, ki pa je veljavna le v določeni občini, npr. s paketom eKOLOka si lahko izposojate kolesa le v občini Škofja Loka. 

 

Po nakupu paketa lahko uporabnik pristopi k uporabi, ki je možna vse dni v tednu z upoštevanjem časovne omejitve v trajanju 840 minut oziroma 14 ur na teden, vsak teden. Uporabniki storitev sistema so lahko vse fizične osebe, starejše od 14 let. Ob registraciji mladoletne osebe, je potrebna izjava starša.

 

CENTER TRAJNOSTNE MOBILNOSTI 

V sklopu operacije Kolesarske povezave v Kranju 1–6 je bil leta 2021 zgrajen Center trajnostne mobilnosti. To je sodobno kolesarsko počivališče z info točko za spodbujanje uporabe trajnostnih načinov vsakodnevnega potovanja. Namenjena je vsem uporabnikom javnega prevoza, kolesarjem, pešcem, invalidom ter uporabnikom souporabe vozil. Obiskovalci lahko tam sami izvedejo manjša popravila koles, saj je pred CTM-jem postavljen servisni stebriček za samopopravila in polnjenje pnevmatik. Na info točki vam aktivirajo kartico CeKR, s katero lahko uporabljate sistem KRsKolesom, za svetovanje in manjša popravila pa je na voljo tudi kolesarski mojster. 

 

Preberi več: