Skoči na glavno vsebino
Za medije

Po 19. redni seji Mestnega sveta v Kranju

Mestni svetniki Mestne občine Kranj (MOK) so na 19. redni seji sprejeli sklep o lokacijski preveritvi glede ureditve večstanovanjske soseske Kranjska iskrica, se seznanili z načrtovano ureditvijo Poslovno–proizvodne cone Hrastje in s Strategijo digitalnega razvoja Kranja za obdobje 2020 do 2023. Potrdili so tudi prejemnike priznanj MOK za leto 2020, obravnavali in odločali pa tudi o več premoženjskih in kadrovskih zadevah.

 

Boljše prostorske in trajnostne rešitve za sosesko Kranjska iskrica

 

Mestni svetniki so sprejeli sklep o lokacijski preveritvi za enoto urejanja prostora na območju nekdanjih Gorenjskih mlekarn, kjer se bo na približno 26.736 m2 gradila večstanovanjska soseska Kranjska iskrica. S tem so potrdili, da se veljavni izvedbeni prostorski načrt lahko deloma spremeni za potrebe združitve trgovske dejavnosti v obsegu do 2500 m2 v pritličju večstanovanjske stavbe in normativa za določitev parkirnih mest na stanovanjsko enoto večstanovanjske stavbe.

 

Investitor je namreč z natečajem pridobil urbanistično-arhitektonske rešitve, ki so primernejše od predpisanih z vidika doseganja ciljev urejanja prostora, varstva okolja, učinkovite rabe energije. Na območju tako načrtujejo sosesko večstanovanjskih blokov ter stolpičev v enem delu in živilsko trgovino z varovanimi stanovanji.

 

Poleg tega se bo sosesko urejalo po principih trajnostne mobilnosti in v skladu s Celostno prometno strategijo MOK. Predvidena je gradnja 375 stanovanj, od tega 60 varovanih. Parkirni normativ za osebna motorna vozila se bo tako zmanjšal na 1,5 parkirnega prostora na stanovanje (kar je tudi standard pri gradnjah Stanovanjskega sklada RS), vendar je treba zato okrepiti ukrepe trajnostne mobilnosti za to območje. Mobilnostni načrt tako predvideva postajališče javnega potniškega prometa, ki bo peš dostopno v času treh minut, uredili bodo prostore za parkiranje koles, vzpostavili postajo za izposojo koles z ureditvijo kolesarskih poti z navezavo na kolesarsko omrežje, uredili parkirna mesta za souporabo vozil in polnilnice za e-avtomobile.

 

Investitor želi narediti zeleno sosesko z dostopnimi stanovanji in moderno infrastrukturo. Družbena infrastruktura bo zagotovljena v okviru širitve OŠ Staneta Žagarja in tudi sproščenih kapacitet za potrebe vrtca na OŠ Jakoba Aljaža.

 

Temelj za Poslovno–proizvodno cono Hrastje

 

Mestni svet Mestne občine Kranj je v prvi obravnavi sprejel dopolnjeni osnutek Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu (OPPN) za območje urejanja Poslovno–proizvodne cone Hrastje. V njej bo, glede na obseg in lokacijo v širšem prostoru, obsežen nabor kompatibilnih dejavnosti, ki dopolnjujejo že začeti poslovno proizvodni kompleks Agromehanike. Območje je razdeljeno na funkcionalne celote, ki se predvidoma stopnjujejo od poudarjeno poslovne in trgovske dejavnosti ob primarni zbirni cesti, ki vodi s severa neposredno ob priključku na avtocesto preko celotnega območja, do proizvodnih, skladiščnih in storitvenih dejavnosti ob sekundarnih in terciarnih zbirnih cestah. Površina območja cone Hrastje, vključujoč površine, potrebne za izgradnjo prometne in ostale infrastrukture, znaša 18,25 hektarjev.

 

Podlaga za pametno mesto

 

Mestni svet MO Kranj je sprejel Strategijo digitalnega razvoja Pametnega mesta in skupnosti Kranj za obdobje 2020 do 2023, pred tem pa ga je potrdil Strateški svet MOK. Vsebina je bila v javni obravnavi od 17. junija do 20. septembra 2020. Mestna uprava je prejela številne predloge, mnenja, sugestije, kar je bilo vse smiselno vključeno v dokument.

 

Na področju digitalizacije MOK doslej ni imela izdelane strategije, deloma je svoje strateške usmeritve opredelila le v Trajnostni urbani strategiji MOK do leta 2030. Vendarle pa se v MOK zavedajo, da vsesplošna digitalizacija ni samo trend, ki se mu je treba prilagoditi, ampak tudi izjemna priložnost za pospešen razvoj občine. Taka je tudi trenutna agenda Evropske unije, s tem pa tudi Slovenije. V proračunu EU je za program okrevanja in odpornosti veliko sredstev namenjenih tako digitalnim kot tudi zelenim rešitvam pametnih skupnosti.

 

Sprejeta strategija in iz nje izhajajoče aktivnosti – v nadaljevanju bo izdelan tudi akcijski načrt s konkretnimi projekti in nosilci izvedbe posameznega projekta – ima vpliv na celotno Mestno občino Kranj, saj je premišljena digitalizacija učinkovito orodje za doseganje ciljev lokalne skupnosti, hkrati pa ponuja tudi priložnost za dvig kakovosti življenja občank in občanov, pospešeno modernizacijo gospodarstva ter boljše upravljanje z mestom. Strategija tako predlaga organizacijske, procesne, podatkovne in tehnološke rešitve, s katerimi se bo v Kranju poleg uvajanja konkretnih digitalnih rešitev (to se trenutno preverja s pilotnim projektom Pametna Mlaka) ustvarilo obvladljiv in povezan ekosistem digitalnega razvoja.

 

Temeljil bo predvsem na vzpostavitvi koordinacije digitalnega razvoja na različnih nivojih, povezovanju različnih procesov v lokalni skupnosti, zbiranju, evidentiranju in ponovni uporabi podatkov iz številnih procesov v skupnosti ter uporabi odprtih standardov in platform, ki omogočajo povezovanje in racionalno uporabo tehnoloških možnosti, s tem pa tudi možnost nadaljnjega povezovanja celotne Gorenjske v prihodnje.

 

Priznanja Mestne občine Kranj za leto 2020

Na predlog Komisije za nagrade in priznanja je mestni svet soglasno potrdil prejemnike priznanj Mestne občine Kranj za leto 2020. Naziv častni občan MOK prejme Anton Rešek za ohranjanje vrednot in zgodovinskega spomina o razvoju slovenske samostojnosti in državnosti. Nagrado MOK za leto 2020 prejme Alojz Ajdič za vsestranski ustvarjalni doprinos in razvoj glasbene kulture ter pedagoško delo. Listino o priznanju MOK za leta 2020 prejmeta gospa Marjana Jekovec za prispevek h kakovosti življenja v krajevni skupnosti Bitnje in za skrb za sokrajane ter gospod Janez Cuderman za uspešno vodenje in razvoj OŠ Helene Puhar. Veliko plaketo MOK za leto 2020 prejmejo: Igor Prašnikar za dolgoletno delo na športnem področju in predanost pri razvoju karateja; Franc Jerala za prepoznavnost Hortikulturnega društva Kranj, Žarko Matijašević kot športnik in trener za zavzeto delo z mladimi na področju nogometa. Veliko Prešernovo plaketo za leta 2020 pa prejme Alenka Jenko Boh za uveljavljanje glasbene kulture in pedagoško delo z mladimi.

 

Spremembe pri sejninah

 

Mestni svetniki so obravnavali tudi predlog Pravilnika o merilih za izplačilo sejnin članom mestnega sveta in njegovih delovnih teles, plačil članom drugih občinskih organov in članom svetov krajevnih skupnosti v Mestni občini Kranj, ki bo zagotavljal bolj enakopravno obravnavo funkcionarjev občine (članov občinskega sveta in nadzornega odbora) z vidika plačil za opravljeno delo. Spreminja se obračun plačila članom nadzornega odbora za njihovo delo, na novo se uvaja tudi plačilo za opravljanje nadzora. Izrecno se določa tudi, da člani mestnega sveta niso upravičeni do sejnin, če gre za slavnostno, žalno ali dopisno sejo. Člani svetov krajevnih skupnosti so letno upravičeni do plačila za največ osem sej.

 

Obravnava sprememb pravilnika, na podlagi katerega svetniške skupine koristijo sredstva iz proračuna Mestne občine Kranj, je bila umaknjena z dnevnega reda. V predhodni obravnavi gradiva se je odprlo veliko vprašanj, ki jih je treba uskladiti do obravnave na naslednji seji mestnega sveta.

 

Dopolnitve Poslovnika Mestnega sveta MOK

 

Mestni svetniki so po skrajšanem postopku sprejeli tudi spremembe in dopolnitve Poslovnika Mestnega sveta MOK. Ta ureja možnost seje na daljavo in dopisne seje. Seja na daljavo bo prišla v poštev, ko izvedba z osebno navzočnostjo svetnikov ne bi bila priporočljiva z vidika javnega zdravja, dopisni način izvedbe pa bo omogočil, da se mestni svet hitreje odzove, kadar je potrebna njegova odločitev o manj zahtevnih vprašanjih, ki zahtevajo takojšno odločitev mestnega sveta.

 

Spremembe v organizaciji dela mestne uprave

 

Mestni svetniki so potrdili Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o organizaciji in delovnem področju Mestne uprave Mestne občine Kranj, in sicer z namenom izboljšanja delovanja organizacije dela in poslovanja mestne uprave. Sektor za projekte in Sektor za razvoj in pametno skupnost se bosta združila v eno organizacijsko enoto, in sicer v Urad za razvoj, pametno skupnost in projekte, Urad za gospodarstvo in gospodarske javne službe pa se preimenuje v Urad za gospodarske dejavnosti in promet.

 

Kadrovske zadeve

 

Svetniki so ponovno odločali o imenovanju kandidata za člana Regijskega sveta gorenjske regije. Za kandidatko za članico Razvojnega sveta gorenjske regije za obdobje 2021–2027 so potrdili Barbaro Gunčar.

 

V Svet Osnovne šole Simona Jenka Kranj so bili imenovani Bor Balderman, Sebastjan Gubič in Jerneja Logar, za predstavnika Mestne občine Kranj v Svet zavoda Gimnazija Kranj pa Marjan Podgoršek.

 

Mestni svet MOK je dal tudi pozitivno mnenje Juditi Nahtigal h kandidaturi za ravnateljico Dijaškega in študentskega doma Kranj. Svetnice in svetniki pa niso izglasovali soglasja k imenovanju Maje Vunšek  za direktorico Mestne knjižnice Kranj. Pretehtala je navedba v obrazložitvi Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, da kandidatka ne izpolnjuje pogojev glede vodstvenih izkušenj.