Podkast: zakaj je Kranj zgled za digitalno preobrazbo

Tomaž Lanišek, vodja Urada za razvoj in pametno skupnost na Mestni občini Kranj, je bil gost tokratnega pogovora za podkast Digitalna Slovenija Ministrstva za digitalno preobrazbo RS, v katerih se z različnimi, na področju digitalizacije kompetentnimi gosti lotevajo tem o življenju z novimi tehnologijami, spodbujanju uporabe informacijskih tehnologij vseh prebivalcev Slovenije, dvigovanju zaupanja v digitalno preobrazbo …

 

Govora je bilo o tem, kako so se v Kranju lotili digitalne preobrazbe in z inovativnimi projekti, kot so Pametna Mlaka, razvojem mestne podatkovne platforme in mestne kartice, s sistemom javnega naročanja lokalno pridelane hrane … postali vzor ne le v Sloveniji, ampak tudi v Evropski uniji, zato prejeli tudi številne nagrade in priznanja, zaradi prodornosti na področju razvoja pametnih rešitev pa vztrajno prihajajo vabila za sodelovanje na razpravah na to temo iz različnih koncev Evrope.

Kakšni so načrti, katere cilje želijo doseči, na kakšen način bodo v ta proces učinkovito vključili občanke in občane, zakaj je model, ki ga razvijajo v Kranju, primeren tudi za ostale slovenske občine, tudi evropska mesta.

Kako gre digitalni razvoj z roko v roki z varovanjem okolja oziroma zmanjševanjem ogljičnih izpustov, zakaj v Kranju verjamejo, da lahko, vključeni v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 in pilotni projekt UP-SCALE, izpolnijo cilje in uspešno izpeljemo zeleni prehod.

 

Ali kakor so napisali v uvodu v podkast Digitalna Slovenija:

 

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je konec minulega leta prvikrat podelilo naziv DigiVzornik ustanovam in posameznikom, ki so jih v letu 2023 prepoznali kot najboljše primere digitalne preobrazbe v praksi. Nazive so podelili v desetih različnih kategorijah, v kar dveh pa je naziv prejela Mestna občina Kranj: za sistem javnega naročanja živil ter za mestno podatkovno platformo. Kako so se v Kranju, ki je nekdaj veljal za Silicijevo dolino nekdanje države, lotili digitalne preobrazbe, v novi epizodi podkasta pripoveduje Tomaž Lanišek, vodja Urada za razvoj in pametno skupnost na Mestni občini Kranj.

Celovita digitalna preobrazba je samo del cilja Mestne občine Kranj, da do leta 2030 postane podnebno nevtralno mesto.  Kaj je v lokalnem okolju potrebno, da lahko izpeljejo tako zahteven projekt, in zaradi česa je Kranj bistveno uspešnejši od drugih slovenskih mest na področju ne samo digitalne preobrazbe, pač pa trajnostnega razvoja v celoti? Kakšna je vloga župana in njegove strokovne ekipe, kako pomembno je sodelovanje z lokalnimi podjetji in prebivalstvom? Zakaj je pomembna trajnostna urbana strategija mesta? Lahko kranjska digitalna platforma postane vzor in osnova za vseslovensko urbano digitalno platformo, ali jih bomo čez nekaj let imeli 212, kolikor je občin?

Zaradi drznosti, inovativnosti in uspeha projekta Pametna Mlaka so se, ne da bi se prijavili na kak natečaj, znašli na radarju Evropske komisije, in od tam gre zgodba mestne digitalne preobrazbe samo še navzgor. Kranj je eno od petih evropskih mest, ki jih je Evropska komisija prepoznala kot referenčna na področju trajnostnega razvoja in podnebne nevtralnosti v EU, in jih ponuja za zgled. Poleg Ljubljane in Velenja je Kranj vključen tudi v evropski projekt UP-SCALE Urban Pioneers, kjer testirajo ukrepe za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov na različnih področjih, ozaveščajo, izobražujejo meščane in posledično postopno spreminjajo navade prebivalcev.

 

Vabljeni k poslušanju.

 

Kategorije:
priporocamo aktualno