V senci dreves je vročina bolj znosna

Poleg dragocenih mestnih dreves, ki lahko zagotovijo blagodejno senco v teh vročih dneh, nam še gostejšo senco in nižje temperature lahko ponudijo gozdovi. Pri raziskovalnem snemanju temperatur z infrardečo kamero so zaznali izjemen učinek zelenih površin na znižanje poletnih temperatur v in ob mestih. Hkrati pa so gozdovi pomembni ponori ogljika, zato je skrb zanje na poti Kranja k podnebni nevtralnosti še kako pomembna.

 

V času podnebnih sprememb z višanjem temperatur se je pomen mestnih in primestnih gozdov izrazito povečal. Opazen je izjemen porast obiska, raznolikost obiskovalcev je ogromna, kakovost življenja v mestih pa je tesno povezana z bližino in obsegom zelenih površin. Zaradi zavedanja, kako pomemben je tako imenovani zeleni pokrov, čedalje več mest po svetu v svoje strateške dokumente vključuje tudi upravljanje gozdov in zelenih površin. Gozdovi v in okrog mest zaradi obremenitev običajno pridobijo poseben status »gozdov s posebnim pomenom«, ki jim daje večji javni pomen, zaščito pred krčitvami ter omogoči poseben režim upravljanja teh gozdov.

Gozdovi v Kranju sicer pokrivajo več kot polovico območja Mestne občine Kranj oziroma več kot 80 km2. Strnjenega gozda je največ na območju Sv. Jošta in Šmarjetne gore ter proti Jelovici, dragocene gozdne zaplate pa najdemo na nižinskem delu občine ter ob Savi in Kokri.

Ob rabi gozda za sprehod, rekreacijo in druge aktivnosti, ki so v gozdovih dovoljene, ne smemo pozabiti tudi na bonton v gozdu, na voljo (v sliki kot spodaj) je tudi na tej povezavi.

 

 

  • Vsak gozd ima lastnika. V gozdu ste gost, zato upoštevajte navodila gozdarskih strokovnjakov in lastnikov gozdov.
  • Ne parkirajte vozil kjerkoli, ampak vprašajte za dovoljenje lastnika zemljišča. Še posebej bodite pozorni na prevoznost gozdnih vlak in dostopnost skladišč lesa.
  • Vožnja je v gozdu dovoljena le po cestah, če poseben znak tega ne prepoveduje.
  • Uporabljajte pešpoti in ne hodite po brezpotjih. Kažipote, oznake, ograje, klopi in druge naprave ohranite nepoškodovane za prihodnje obiskovalce gozda.
  • Smeti in odpadkov ne puščajte v gozdu. Odnesite jih v smetnjak oziroma na urejeno odlagališče.
  • Ne vznemirjajte gozdnih živali s hrupom.
  • Psi morajo biti pod skrbnim nadzorom.
  • Gorsko kolesarjenje in ježa sta dovoljena le na označenih gozdnih vlakah in gozdnih poteh.
  • Drevesa in grmi so živa bitja, zato jih spoštujte in ne poškodujte.

 

 

Zanimivost: Na začetku poletja so raziskovalni novinarji s pomočjo infrardeče kamere in termometra preverjali, kako zelo se lahko segrejejo nekatere površine v Ljubljani, in kako k omilitvi vročine pripomorejo drevesne krošnje. Ceste, obsijane s soncem, so se segrele na več kot 50, avtomobili temnejše barve pa presegli 70 stopinj C. Razlika med temperaturo območja, ki ga prekrivajo drevesa, in golim betonom, je bila v povprečju kar 12 stopinj C!

 

Besedilo: Špela Planinšek, UOP

Avtor fotografije: Primož Šenk

 

 

Kategorije:
aktualno