Minister za digitalno preobrazbo na obisku v Kranju

Minister Mark Boris Andrijanič, ki je na čelu letos ustanovljene Službe vlade za digitalno preobrazbo, je bil danes na delovnem obisku v Kranju, kjer se je na povabilo Mestne občine Kranj (MOK) podrobno seznanil z izvedenimi in pilotnimi projekti, z načrti ter primeri dobrih praks pri uvajanju pametnih rešitev v vsakodnevno življenje občank in občanov v MOK.

 

Mestna občina Kranj (MOK), ki pospešeno uvaja tehnološke rešitve na številnih področjih svojega delovanja, je že od same ustanovitve v rednih stikih s Službo za digitalno preobrazbo glede razvoja in dobrih praks digitalizacije. Na MOK so kar nekaj konkretnih rešitev tudi pilotno izvedli in jih ministru med obiskom tudi podrobneje predstavili. Med njimi pilotni projekt digitalizacije naselja v MOK Pametna Mlaka, katerega cilj je z uporabnimi digitalnimi rešitvami v soseski dvigniti kakovost bivanja občanov. Podrobneje ga je opisal direktor 3fs Andraž Logar, ki je izpostavil predvsem to, da so se pri tem uspela povezati tako javna kot zasebna podjetja in uspela izdelati izjemen digitalni produkt. S tem pa je MOK dobila vpogled v organizacijo, vodenje in izzive tovrstnih projektov ter model, ki bo primeren tudi za uvajanje po ostali občini in širše. Minister si je ob tem v živo ogledal animacijo digitalnega dvojčka projekta Pametna Mlaka, skozi očala »Hololens«. Več o tem si lahko ogledate v videu.

 

 

Ministru je Damijan Mulej iz Vizij mobilnosti predstavil tudi poslovni model projekta E-mobilnost v MOK, v okviru katerega z lastnimi sončnimi elektrarnami, preko mreže polnilnic, v MOK polnijo električna službena in vozila javnih zavodov, za projekt pa je bila izdelana tudi posebna mobilna aplikacija.

 

Kranj želi postati mesto priložnosti, trajnostno naravnano, napredno in živahno urbano središče Gorenjske, pri čemer je urejeno, sodobno in zmogljivo informacijsko okolje nujnost. Tudi zato ima cilje in načrte zapisane v  Strategiji digitalnega razvoja Pametnega mesta in skupnosti Kranj 2020–2023, ki so jo prav razgrnili pred ministrom Andrijaničem. Zastavljena je v smeri zmanjševanja ogljičnega odtisa, večje varnosti in tudi boljših razmer za življenje in izobraževanje (e-zdravje, e-šolstvo …), s tem tudi pričakovano daljšo življenjsko dobo Kranjčanov.

 

Pri uresničevanju zastavljenih načrtov bodo izrednega pomena javni in evropski razpisi na področju digitalizacije, ki jih izvajajo in jih bodo razpisovali oziroma se nanje v MOK prijavljali tudi v prihodnje. Ministru so predstavili potek razpisov za izvajanje storitev digitalne platforme 'Pametno mesto in skupnost Kranj' in tistega za mestno kartico, ki bo združevala možnosti identifikacije uporabnika in plačevanja različnih storitev v mestu, in jih bo MOK financirala z lastnimi proračunskimi sredstvi.

 

 

»Cilj obiska je bila izmenjava informacij glede digitalizacije Kranja z namenom, da vladna služba prepozna primere dobre prakse v Kranju. Ker je naša občina prav zaradi tega ena od protagonistk digitalizacije v Sloveniji, si želimo še tesnejšega povezovanja predvsem pri prenašanju dobrih praks iz države na občine in tudi obratno: naše dobre primere na državo. Navdušen sem bil tudi nad idejo, da nam bo vladna služba pomagala pri iskanju novih tehnološko naprednih podjetij, za novo poslovno cono Hrastje,« je povedal župan MOK Matjaž Rakovec.

 

Minister Mark Boris Andrijanič, ki je izrazil navdušenje nad aktivnostmi MOK na področju digitalnih in pametnih rešitev, je v svojem nagovoru predstavil cilje novo nastale Službe vlade za digitalno preobrazbo. Med prvimi je zagotovo realizacija ukrepov, ki jih je sprejel Strateški svet, in sicer gre za 40 ukrepov s področij zdravstva, izobraževanja, gospodarstva in upravnih storitev. Poudaril je, da sicer delujejo nacionalno, a so s projekti blizu ljudem v lokalnih okoljih.  Eden od ukrepov je tudi uvedba posebne mobilne platforme, ki bo namenjena občanom. Napovedal je še prizadevanja za določene ekonomsko-finančne spodbude za slovenske strokovnjake, ki zdaj delajo v tujini, da bi se vrnili nazaj v slovenska podjetja, s tem pa bi tudi lokalno gospodarstvo pridobilo ustrezne kadre, predvsem na področju visokih tehnologij. Minister vidi tehnološki razvoj Slovenije tudi v tako imenovanih R&D (razvoj in raziskave) podjetjih z visoko dodano vrednostjo, ki bi lahko delovala tudi v lokalnih poslovnih conah.

Kategorije:
aktualno