Začetek novega šolskega leta tudi v znamenju novih pridobitev in boljše prometne varnosti

V kranjske javne in zasebne vrtce s koncesijo bo s 1. septembrom vključenih 2.147 otrok, od tega 502 novincev, medtem ko bo v šole letos prvič vstopilo 605 prvošolcev. V Mestni občini Kranj so v zadnjih letih na področju šolstva in predšolske vzgoje izpeljali nekaj obsežnih projektov, sredi septembra bo končana tudi obnova stavbe na Cankarjevi 2, pozno jeseni pa še prizidek OŠ Staneta Žagarja. V preteklem letu so v Kranju veliko vložili tudi v izboljšanje prometne varnosti.

 

V četrtek, 1. septembra, se bo po več kot dveh mesecih poletnega oddiha spet začel pouk v osnovnih in srednjih šolah. V desetih osnovnih šolah v Mestni občini Kranj (ena od teh s prilagojenim programom) se bo v šolskem letu 2022/2023 šolalo skupno 5.725 učenk in učencev, od tega bo v šolske klopi prvič sedlo skupno 605 prvošolk in prvošolcev. To je dober odstotek otrok manj v primerjavi z lanskim šolskim letom.

 

Na prvi šolski dan jih bodo v nekaterih šolah pozdravili tudi funkcionarji MOK; župan Matjaž Rakovec bo obiskal OŠ Jakoba Aljaža, OŠ Staneta Žagarja Kranj, OŠ Franceta Prešerna in Podružnično šolo Mavčiče – OŠ Orehek. V dar bodo v okviru projekta voda iz pipe vsi letošnji kranjski prvošolci prejeli stekleničko za vodo, s spodbudo, naj si kakovostno vodo, ki jo imamo v Kranju, čim večkrat natočijo iz pipe.

 

V vrtcih več kot 500 novincev

V javne vrtce in zasebne vrtce s koncesijo na območju Mestne občine Kranj pa bodo letos na novo sprejeli 502 novinca (349 v oddelke I. starostnega obdobja in 153 v oddelke II. starostnega obdobja). Skupno bo tako v s 1. septembrom 2022 v prej omenjene vrtce vključenih 2147 otrok, tako da bo oblikovanih 126,5 oddelkov (v Kranjskih vrtcih, v vrtcih pri OŠ 30,5 in v zasebnih vrtcih s koncesijo sedem oddelkov).

Na centralni čakalni seznam je bilo avgusta uvrščenih 117 otrok, od tega 92 otrok iz MOK, pri čemer 91 otrok še ne izpolnjuje starostnega pogoja za sprejem v vrtec. Po starostnih obdobjih pa je čakajočih 109 otrok za I. starostno obdobje in 8 otrok za II. starostno obdobje. Sprejem otrok sicer poteka skozi celo leto.

Trenutno vrtci razpolagajo še s 54 prostimi mesti v oblikovanih oddelkih s 1. septembrom 2022 (17 za I. starostno obdobje in 37 za II. starostno obdobje). V Kranjskih vrtcih bodo med šolskim letom 2022/2023 odprli še štiri oddelke I. starostnega obdobja (dva v Najdihojci in dva v Mojci), in sicer, ko bodo zasedena obstoječa prosta mesta. S tem bodo imeli možnost vključitve v vrtec tudi otroci, ki starostni pogoj za sprejem v vrtec izpolnjujejo pozneje.

 

Vrtec Biba pred obnovo...   

 

 

 ... in po obnovi

 

Nova igralnica Vrtca Biba

 

Za večjo prometno varnost

V Mestni občini Kranj so od lanskega septembra izvedli številne projekte na cestah, ki izboljšujejo prometno varnost, zlasti najbolj ranljivih udeležencev v prometu, pešcev in kolesarjev. V teh dneh se zaključuje gradnja kolesarske povezave in obnova ceste na delu Ceste Staneta Žagarja skupaj z vodovodom in kanalizacijo na relaciji Športni park Kranj–Avtobusna postaja Kranj. Z novim asfaltom pa bodo preplastili tudi del cestišča od Bleiweisove 1 do križišča s Cesto Staneta Žagarja.

Prav tako se zaključuje 2. faza rekonstrukcije ceste Breg–Mavčiče, ki prinaša 730 metrov obnovljene in razširjene ceste med Prašami in Jamo z obojestransko kolesarsko stezo ter enostranskim pločnikom. S prvo fazo rekonstrukcije bo tako skupno obnovljenega 1,3 kilometra cestišča, sledile pa bodo še naslednje faze, vse do konca vasi Breg ob Savi.

Aprila letos so končali tudi obnovo 750 metrov dolgega odseka ceste v Letenicah ter pozneje preplastili še cesto od Letenic proti Kamnjeku, novo asfaltno podlago pa so dobili tudi odseki cest od križišča na Laborah do nadvoza čez Delavski most, na Brscu, na Suhi, na Mlaki na Griču, na Stari cesti (pod državno cesto), v Nemiljah, na Babnem vrtu, v Čadovljah, v Srednji vasi v KS Goriče in rekonstruirali del ceste od Šmartinske graščine do križišča z Ješetovo.

Nov je tudi most čez Rupovščico, od začetka lanskega novega šolskega leta deluje avtobusna linija od Kranja do vasi pod Joštom.

Kmalu bo zaključena še varna povezava od Pangršice do OŠ Trstenik ob vodotoku, za večjo varnost bo z različnimi ukrepi poskrbljeno tudi v mestu. V okolici OŠ Janeza Puharja Kranj - Center je odslej v veljavi skupni prometni prostor, kar pomeni, da je omejitev hitrost znižana na 20 km/h, kolesarji in pešci pa imajo prednost.

 

Do konca meseca bodo postavili še dve novi radarski merilni mesti za varnejše poti v šolo, in sicer na Likozarjevi cesti in pred osnovno šolo na Kokrici. Zagotovili bodo tudi večjo preglednost prehoda med policijo in trgovino DM pri avtobusni postaji, na več lokacijah poteka spuščanje robnikov pločnikov.

V MOK so vzpostavili številne nove kolesarske površine; leta 2017 je bilo v Kranju 24 kilometrov kolesarskih povezav, zdaj pa jih je že 68,5 km, torej za 300 odstotkov več. Nove površine za kolesarje so tako v Zgornjih Bitnjah in na relaciji Primskovo–Britof–Predoslje, s čimer je zdaj sklenjen severni kolesarski obroč okrog Kranja. Pred Osnovno šolo Predoslje je od maja letos dalje tudi prva 3D zebra na območju Kranj, ki voznike spodbuja k dodatnemu zmanjšanju hitrosti in večji pazljivosti. Nov kolesarski pas bodo v kratkem zarisali še od trgovine Sloga proti glavni cesti.

Med načrtovanimi projekti pa so gradnja prve faze pločnika, ki bo povezal Kokrico z Bobovkom, ureditev površin za pešce in kolesarje med Gosposvetsko ulico in Bleiweisovo cesto, v MOK so pridobili tudi evropska sredstva za postavitev sistemov za umirjanje hitrosti in obveščanje uporabnikov mestnega potniškega prometa in usmerjanje voznikov do parkirišč.

V Kranju poleg splošne prometne varnosti spodbujajo tudi trajnostno mobilnost in se bodo letos s pestrim programom že šestnajstič pridružili aktivnostim ob Evropskem tednu mobilnosti, kot trajnostni ukrep pa so namestili nekaj kovanih stojal za kolesa na več točkah v mestu (pred mestno knjižnico, glasbeno šolo na Pungertu, pred Prešernovim gajem, pred občino …).

 

Aktivni medobčinski redarji in kranjski policisti

Z željo zagotoviti čim boljšo varnost v prometu medobčinsko redarstvo in kranjska policija pred in po začetku novega šolskega leta še posebej intenzivno izvajata številne aktivnosti. V teh dneh pregledujejo cestnoprometno signalizacije v okolici šol in vrtcev, v prvih tednih začetka šole bodo skupaj s policisti izvajali poostren nadzor prometa v okolici šol in vrtcev z ukrepi, kot so umirjanje prometa z nadzori hitrosti, pozornost na varno hojo otrok in prečkanje ceste, parkiranje vozil, preverjanje opremljenosti prvošolčkov z rumenimi ruticami in odsevnimi telesi ob zmanjšani vidljivosti. Nadzori prometa bodo sicer potekali preko celega leta: »Vsak dan vozite, kot da je prvi šolski dan,« voznikom ob tem svetujejo policisti in medobčinski redarji. Ti imajo zdaj še štiri nove stacionarne samodejne merilnike hitrosti (skupno osem radarjev in 20 ohišij zanje) za izvajanje naloge na območju občin Kranj, Cerklje na Gorenjskem, Jezersko, Preddvor, Šenčur in Tržič.

 

Investicije na področju šolstva in predšolske vzgoje

Med počitnicami so v večini kranjskih šol in vrtcih izvedli oziroma še izvajajo manjše in večje obnove ter druga potrebna dela. Med drugim poteka ureditev druge polovice vhodnega platoja pred OŠ Jakoba Aljaža, na OŠ Matija Čop so dobili novo opremo za tri učilnice, v OŠ Predoslje bodo zamenjali svetila, vse kranjske šole pa imajo zdaj, skladno s projektom E-mobilnost v MOK, tudi e-vozila (e-twingo oziroma e-kombi). V načrtu je bila tudi obnova parketa v telovadnici na OŠ Franceta Prešerna, a se bo poseg terminsko nekoliko zamaknil, saj je treba prej še sanirati del strehe.

So pa pri koncu dela na dveh obsežnih projektih, ki ju sofinancirata RS in (EU) iz Evropskega sklada za regionalni razvoj: gradnja prizidka pri OŠ Staneta Žagarja ter prenova nekdanje srednje gradbene šole v starem Kranju na Cankarjevi 2, ki je bil degradiran približno 20 let.

Stavba bo za uporabo nared do predvidoma sredi septembra, v okoli 1.850.000 evrov vredni bodoči Glasbeni in baletni šoli pa bo imel svoje prostore tudi Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Območna izpostava Kranj.

 

 

Objekt na Cankarjevi pred obnovo in po njej

 

Novi prostori na Cankarjevi

 

Novi prostori na Cankarjevi

 

Nekoliko pozneje – zaključek vseh pogodbenih obveznosti (gradbena del in oprema prostorov) je določen za konec oktobra 2022, po pridobitvi uporabnega dovoljenja – bo končan projekt izgradnje nove telovadnice, šestih učilnic in večnamenskega prostora na OŠ Staneta Žagarja ter urejanje zunanjega igrišča. Vrednost investicije je ocenjena na 3.150.000 evrov, prostorska stiska bo poslej precej manjša, učenke in učenci pa bodo ure športa lahko opravljali na matični šoli in ne na alternativnih lokacijah kot doslej.

Predvidoma oktobra se bo iz nekdanje srednje trgovske šole v staro mestno jedro, v nekdanji objekt poštne poslovalnice, preselila Kovačnica – podjetniški inkubator. V njem bo 80 delovnih mest za mlade podjetnike, 100 sedežnih mest v večnamenski dvorani, sedem sejnih sob in 250 m² skupnih prostorov. V novih prostorih bodo sobivala mlada zagonska podjetja, ki delujejo največ pet let. Skupna vrednost operacije znaša dobrih 2,4 milijona evrov, od tega bosta približno 2,1 milijona evrov prispevali RS in EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Stavbo nekdanje trgovske šole pa bodo obnovili in bo tam dodatne prostore (sedem novih učilnic in prostor za razdelilnico hrane) dobila OŠ Jakoba Aljaža, v kateri se zdaj soočajo s precejšnjo prostorsko stisko. Izvajalec za izdelavo projektne dokumentacije je že izbran, izvedbo v MOK načrtujejo v letu 2024.

V prihodnje se obetajo še drugi večji projekti. Za dozidavo OŠ Helene Puhar Kranj Mestna občina Kranj že ima gradbeno dovoljenje, izdelava PZI projektne dokumentacije je v zaključni fazi. Nato bo sledil izbor izvajalca del (javni razpis je predviden v prvi polovici leta 2023). Novi prostori bodo v pritličju, kjer bo dodatni prostor za zbornico, in v nadstropju, kjer je predvidena izgradnja štirih novih učilnic (ena od teh računalniška), treh kabinetov in sanitarij.

Do leta 2024 v MOK načrtujejo tudi izgradnjo novega vrtca Sonček. Trenutno je v pripravi projektni natečaj za izbor projektne rešitve, ki ga MOK pripravlja skupaj z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije. 

V fazi izdelave je prav tako projektna dokumentacija za dozidavo in rekonstrukcijo objekta OŠ in vrtca Franceta Prešerna Kranj na Podružnični šoli Kokrica. Predvideno je, da bosta v pritličju objekta za vrtec preurejeni dve obstoječi igralnici in dozidani še dve novi, v mansardi pa štiri nove učilnice za osnovnošolsko izobraževanje. Ko bo objekt končan, se bo lahko ena enota vrtca umaknila v nov prostor, s tem pa se bo sprostila ena učilnica.

 

Pogled nazaj

V preteklih štirih letih je Mestna občina Kranj izpeljala več obsežnih projektov na področju šolstva in predšolske vzgoje. V letu 2019, poleti, se je začela, približno leto dni pozneje pa končala obnova šest milijonov vredna obnova Osnovne šole Simona Jenka – Podružnične šole Center. Naložbo sta sofinancirali RS in EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. S tem so se povečale kapacitete za osnovnošolsko izobraževanje in vrtčevsko vzgojo: šola je pridobila osem novih oddelkov ter štiri vrtčevske oddelke, več let degradirano območje pa novo vsebino z igrali, na novo opremljenim igriščem, ki je odprto za javnost, številnimi zasaditvami in dodatnimi parkirnimi mesti. V letu 2021 je PŠ Center postala samostojna šola, imenovana Osnovna šola Janeza Puharja Kranj – Center, z novim odlokom pa so na novo določili tudi šolska okoliša nove šole in prejšnje matične, OŠ Simona Jenka Kranj. Zdaj je organizacija pouka v obeh zavodih lažja, saj je število oddelkov in otrok obvladljivo.

V letu 2020 so poleg odprtja prenovljene šole PŠ Center uredili še požarno varnost na OŠ Staneta Žagarja in ozelenili del šolske strehe, obnovili notranji bazen na OŠ Jakoba Aljaža ter z državo dogovorili brezplačen prenos nekdanje Trgovske šole na MOK. Tam bo po obnovi, kakor že omenjeno, Podružnična šola Jakoba Aljaža.

 

V letu 2021 je MOK začela z gradnjo novega vrtca v Bitnjah. Star montažni objekt so podrli, sodoben, skoraj ničenergijski vrtec, ki je odprl vrata 1. marca 2022, pa ima tri oddelke, prvič tudi za otroke I. starostnega obdobja. Vrednost celotne investicije je približno 1,45 milijona evrov.

V zavodu Kranjski vrtci so lani izvedli nujna dela tekočega vzdrževanja v višini 60.000 evrov, za dela na igriščih in nova igrala 160.000 evrov, za nakup nove opreme za kuhinje v več enotah približno 100.000 evrov. Kar se šol tiče, pa so lani obnovili tlake kuhinje in sanirali klet na OŠ Matija Čopa, na OŠ Franceta Prešerna obnovili prostore po požaru, na OŠ Jakoba Aljaža sanirali polovico vhodnega platoja, na Podružnični šoli Besnica pa teraso vrtca.

 

 

 

Stara telovadnica OŠ Staneta Žagarja

 

Nekdanji prizidek OŠ Staneta Žagarja

 

 

Zelena streha na OŠ Staneta Žagarja

 

Prizidek OŠ Staneta Žagarja po izvedeni investiciji

 

PŠ Center pred obnovo...

 

in po obnovi...

 

Kovačnica pred obnovo

 

Kovačnica po obnovi

Kategorije:
aktualno